1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

תיעוד מקיף: המחדלים שהובילו לקריסת המתווה בהר מירון • צפו

חגיגות ההילולה במירון בקושי החלו והמצב החל לדרדר כשאירוע תקדימי נקבע - בעיצומה של ההדלקה היחידה בהר הכריז הכרוז שהאירוע מסתיים וקרא לחוגגים להתפנות עקב העובדה שהמשטרה מונעת מחוגגים נוספים לעלות להר | יוסי ריינר שהה על ההר לאורך החג ומסכם

יוסי ריינרכ"א אייר תשפ"ב 22/05/2022 22:30

שלב אחר שלב הכאוס בהר מירון הכאוס בהר מירון צילום: ישי ירושלמי

זה היה אמור להיות אחד המבחנים הגדולים למשטרה ולמקבלי ההחלטות בממשלה.

ניהול האירוע של ל"ג בעומר במירון, לאחר האסון הנורא בשנה שעברה, בו קיפחו את חייהם 45 אנשים, למה שהפך לאסון האזרחי הגדול ביותר שהיה אי פעם במדינת ישראל.

הציבור החרדי היה שהיה שרוי בהלם לאחר האסון, העניק אשראי רחב ובלתי נגמר לממשלה, לעשות ולשנות בהר מירון ככל העולה על רוחה, כשישנה הסכמה משותפת אחת - מה שהיה הוא לא מה שיהיה.

אחד הדברים הראשונים שהוחלט היה לשטח את 63 מבנים שנחשבו כלא חוקיים אשר סובבו את הציון בהר מירון, ביניהם בתי תפילה ומרכזי הכנסת אורחים, עובדה שלא הייתה עוברת בשתיקה לולי האסון הנורא.

לאחר חודשים של החלטות ושינוים החליט סגן שר הדתות מתן כהנא על מינויו של ניצב בדימוס צבי טסלר כפרויקטור אחראי על ההילולה בהר מירון.

לאחר שהושלמו ההכנות האחרונות לל"ג בעומר קבעו האחראים כי לאור מסקנות הביניים של הוועדה וגורמי האכיפה הוחלט כי ההגעה למירון תתאפשר ברכישת כרטיסים מראש וזאת כחלק ממתווה רחב שלדבריהם אורגן באופן קפדני ובתכנון מדוקדק.

חגיגות ההילולה בקושי החלו והמצב החל לדרדר כשאירוע תקדימי נקבע - בעיצומה של ההדלקה היחידה בהר הכריז הכרוז שהאירוע מסתיים וקרא לחוגגים להתפנות עקב העובדה שהמשטרה מונעת מחוגגים נוספים לעלות להר. ואכן בשעה רבע לעשר נטש האדמו"ר מבויאן את הבמה וצלילי המוסיקה נדמו. דממה השתררה בהר מירון.

הבוקר עלה ואיתו הגיע הצהריים כשעומס חום קיצוני משתלט על האזור. אלפים רבים המתינו בחניונים הסמוכים לקבל את אישור המשטרה לעלות להר מירון, כשההמתנה הינה בשמש הקופחת, ללא מזון ותנאים נאותים.

בשיחות שערכתי עם האנשים במקום, היה בלתי אפשרי להתעלם מהתסכול ומהזעם העצום שחש הציבור הרחב נוכח ההתנהלות האטומה והשערורייתית.

הזעם שהיה עצור במשך שעות רבות בלב, החל להתפרץ, כשבמחסומים הרבים שהוצבו החלו עימותים בין המתפללים לשוטרים.

העימותים לא חדלו אף לא לרגע קט. ההמונים שקצו בהמתנות האין סופיות תחת השמש הקופחת באין ספור המחסומים שהוצבו בדרך לציון הקדוש המשיכו בעימותים עם כוחות הביטחון כשהמטרה היא אחת להסיר את הגדרות הבלתי נגמרות ולהגיע לאחר כל הטלטלות הרבות שהיו מנת חלקם בשעות אחרונות לזכות ולשפוך שיח על קברו של התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי.

דבר נוסף שהוסיף חומר בערה למצב הנפיץ היה החלטת המשטרה להציב שוטרות במחסומים שיחצצו בין הקהל, ובכך פגעה קשות ברגשות המתפללים

ואכן, ברגע אחד לציבור נמאס. האלפים פרצו את המחסומים ונכנסו אל רחבת הציון וברגע אחד ההר חזר לאווירת ההילולה. שירים וריקודים. ושמחה אמיתית פורצת גבולות תרתי משמע.

ברגע הזה מפקד המחוז, שמעון לביא, מקבל החלטה דרמטית ומורה לכוחות המשטרה לעזוב את מתחם הציון ולקפל את המחסומים הרבים שהוצבו במקום.

אך יחד עם זאת קיבלה המשטרה החלטה קשה והורתה לכלל האוטובוסים ששהו בחניונים יחד עם הנוסעים הרבים, לסוב על עקבותיהם כשההוראה ברורה - הר מירון נסגר לחלוטין יש יוצא ואין בא.

המתווה עליו עמלו חודשים רבים התפרק באבחה אחת ומי שלא התחמק מלתת תשובות היה דווקא הפרויקטור צבי טסלר שנעמד ודיבר על כך מול המצלמות.

אף אחד לא הופתע כשהסיבה לקריסת המתווה תלה הפרויקטור באותם מיעוט קיצונים שראויים לכל גינוי כאשר השליכו חפצים לעבר כוחות הביטחון ואף סיכנו את שלומם.

אך הדבר המרתק באירוע השנה הוא שרבע מכל השוטרים של משטרת ישראל שהו על הר מירון ובכל זאת אותו הקומץ הוא זה שהכריע לבסוף את הטון. 

מהעובדות הללו ניתן להסיק את המסקנה הבאה: או שרבע ממשטרת ישראל לא מצליחה להשתלט על קומץ מפגינים או שהזעם העצום היה באמת מהציבור כולו שזעק על העוול שנעשה לו.

מה שכן בטוח שכעת נותרה עבודה כפולה ומכופלת למקבלי ההחלטות על ההילולה בהר מירון.

1. לדאוג לכך שהאירוע בשנה הבאה לא יהיה כמו לפני שנה, 2. לדאוג שהאירוע לא יראה כפי שהיה נראה השנה.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. משאלה ותקוה  


  • בס"ד, אני לא התאכזבתי, כי מראש לא היה לי ציפיות מקלגסי המשטרה. (ל”ת)


 2. מעניין ששנה שעברה ללא מחסומים וללא משטרה, גם לקח לחרדים 20 ד' לפנות את איזור האסון,  (ל”ת)

  ירא שמיים

 3. קל לבקר , יש לך המלצות אחרות ?  

  מאיר

  • ב 


  • למה???? 


 4. המשטרה מבליגה ולא עושה שימוש באמצעים שלה כלפי מפירי חוק, היא לא תוקפת אז זה לא חכמה גדולה לנצח את המשטרה. הפורצים הם כאילו גיבורים אבל הם עלובי נפש שמנצלים את היחס הסובלני. ניראה אם בחול היו פורצים שוברים מחסומים.לא היה נשאר מהם עצם שלם.  (ל”ת)


  • המשטרה התנהגו עם האנשים כאילו הם עדר בהמות, עם החילונים הם לא היו יכולים להתנהג כך (ל”ת)


  • משטרה מבליגה??? איפה בסקנדינביה?? באלסקה??? אתה לא מחובר למציאות  


 5. מאמר שטוח ורדוד.  (ל”ת)

  יוסי

  • ב 


 6. מה שבטוח שעדיף בלי הרוגים  


  • ה 


 7. בזמן הסנהדרין לאחר האסון שקרה היו נועלים את ההר הזה וזורקים את המפתח. במשנה הראשונה של פרק ד בסוכה ביטלו לחלוטין נטילת לולב בהר הבית בגלל הסכנה עיי''ש.  (ל”ת)

  yy

 8. מירון לא הנושא הכי בוער ברחוב החרדי  

  קורא וותיק

  • צודק. כנראה. אנחנו צריכים פשוט לעבור למתחרה שכן מסקר ומדווח ומבקר את נפרעות שהיו בימים האחרונים בערי ישראל על ידי הקוזאקים (ל”ת)

   איצ'ה מאיר

 9. גלויי ראש  


  • מסכימה!!! 


  • זה מה שמעניין אותך עלאק שחקן (ל”ת)


 10. ומעריץ  

  מעריך

 11. מירון מירון  


 12. הייתם צריכים לשים כותרת "כתבה ממונת"  

  רוני

 13. צריך לבטל את ההילולא הזאת לגמריי וזהו זה!!!! אין ברירה אחרת!!!!!  (ל”ת)


  • מה עם לבטל את העם היהודי 

   ישראל

 14. משטרה נמאסתם  (ל”ת)

  שימי

 15. התורה מוליכה לטוב וכך האדם.  (ל”ת)

  פי

 16. דבר ראשון, המשטרה צריכה להסתלק מההר אין לה מה לחפש שם, זה חוצפה להעמיד שם שוטרות  

  יואל

 17. מישהו יודע מה קורה עם ההחזרים והפיצויים?  (ל”ת)


 18. המחדל היה בשנים הקודמות עם אלפי פצועים ועשרות הרוגים. השנה זה עבר בשלום  (ל”ת)


;