1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

חסר לך קפה בצום? פסק הלכה מתיר לנשנש פולים

הרב אליעזר מלמד בפסק תקדימי קובע כי מי שמכור לקפה מותר לו לאכול פולים "כיוון שהם תרופה בשבילו" • ויש גם היתר לצחצח שיניים, וסיפור על ניצול שואה
שלמה גרינברג, בחדרי חרדים, ח' אב תשע"ג 15/07/2013 00:15

פולי קפה. צילום: פלאש 90 פולי קפה. צילום: פלאש 90

תשעה באב יוצר שאלות הלכתיות מגוונות, ולעתים אף מספק פסיקה תקדימית, כפי שהוציא הרב אליעזר מלמד, מחשובי הרבנים בציבור הדתי, שהכריע לאדם שרגיל לשתות בכל יום כמה כוסות קפה, ובעת הצום הוא נמנע מכך וסובל מכאבי ראש עזים, כי "מכיוון שהוא זקוק לקפה כדי למנוע כאבי ראש, מותר לו לקחת קפה נמס או מגורען בכפית ולבלוע את הקפה בלא מים, זאת משום שהקפה אינו ראוי לאכילה, שכן הוא מאד לא טעים ומעורר סלידה".

הרב מלמד מתייחס לכך שבהלכה נאסרו בצום גם דברים שאינם ראויים לאכילה, מפני שבזה שהאדם מחליט לאוכלם, הוא מחשיב אותם למאכלים, אך מסתייג וקובע, כי מכיוון שהמטרה כאן היא להסיר את כאבי הראש, הרי שאין האדם שבולע את הקפה מחשיב אותו כאוכל אלא כתרופה - ולפיכך מותר ליטול במשך היום מספר כפיות לפי הצורך.

עם זאת, הרב עצמו ממליץ לשואל להשיג כדורי אקמול עם קפאין שנועדו למטרה זו, ולבלוע אותם בצום בלי מים. למי שבכל זאת מתעקש 'לאכול' קפה, מציע הרב מלמד לצחצח את השיניים, כדי למנוע ריח רע מהפה.

והאם צחצוח השיניים עצמו מותר בתשעה באב?

ובכן, הרב מלמד מקל בעניין, ופוסק כי מי שמצטער מכך שאינו מצחצח את שיניו בבוקר, עם מים ומשחת שיניים, רשאי לעשות כן בתשעה באב (ביום הכיפורים הוא מחמיר וקובע לצחצח ללא מים ומשחה).

הרב מלמד מתייחס בתשובתו גם לנושא השואה, שעולה תמיד בימי בין המצרים ובעיקר בתשעת הימים, בהם עוסקים בזיכרון השואה ולקחיה, והוא מספר: "בשנותיי הראשונות ברבנות, הזכרתי פעם דברים ששמעתי מרבותיי, שבעקבות השואה קמה מדינת ישראל. השתתף בשיעור סבא של אחד התושבים. בסוף השיעור, כשדמעות בעיניו, פנה היהודי המבוגר ושאל: 'האם מדינת ישראל שווה את כל הקרבנות ההם?' הלה פרץ בבכי והחל לספר על היהודים שהכיר בעיירתו ונרצחו על קידוש ה'".

הרב מלמד לא הגיב וגם עיניו הוצפו דמעות. אולם בהמשך טען, כי הרב קוק ראה בעיני רוחו את מה שאמור היה להתחולל, ולכן תמך בכל ליבו בעלייתם של יהודים לארץ ישראל. "אך רבים לא שמעו לו ושמא גם לא יכלו לשמוע. מה שקרה בסוף, שבחימה שפוכה עקר ה' אותנו מהגלות והשליכנו לארץ ישראל".

האם זה מה שה' רצה? שתוקם ישות יהודית המבוססת על חילול התורה ומצוותיה, לכך אין להרב מלמד תשובה ברורה, אך הוא מסיק "וגם עתה הננו אובדי עצות בתחומים רבים, ואין לנו מנוס אלא להתמיד בתורה ולהתפלל שנכוון את דרכנו בהלכה כראוי".
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אפיקורוס! מגלה פנים בתורה שלא כהלכה  (ל”ת)

  דומ"ץ

  • ח״ו. צדיק גדול 


 2. דברי טעם, ישר כח לרב, למרודת שהוא מהציונות הדתית  

  אלי

 3. האם כבודו מתיר להעתיק את הפסק למסטיק בזוקה ללא הכשר ?  (ל”ת)

  שאלה דחופה

 4. לי כואב הבטן בצום מפאת הרעב, גם לי מותר לאכול בורקס אפוי למחצה כדי להרגיע את הכאב בטן?לא לצורך אכילה ח"ו,רק בגדר חולה שכואב לו הבטן,מותר לי???זה  (ל”ת)

  יצמעאך

 5. ניתן להשיג נרות עם קפאין שמונעים כאבי ראש  (ל”ת)

  שוש

 6. כאב ראש בצום, יש תרופה!  

  שוש

  • להתייעץ עם רופא לפני נטילת תרופות מרשם. (ל”ת)

   סתם משהו

 7. הרב מלמד תלמיד חכם בן תלמיד חכם  

  יצחק

 8. למה לשקר בפסיקות הלכה?ולמה לא להביא את הילקוט יוסף בנושא?  

  א

 9. שלא תצא טעות בהוראה  

  כמ

 10. אני משתמש בנרות שמכילות קופאין וחוסך מעצמי את הכאב ראש בצום  (ל”ת)

  מכור לקופאין

 11. מכיב מספר 1 הוא רשע  

  גיא

 12. ל-1 אתה כופר ומבזה כבוד התורה  (ל”ת)

  ישראל

 13. אולי במקום לחפש כותרות מפוצצות תסתכלו קצת במקורות  

  עב

 14. חבל מאוד שאף אחד לא מטפל בעיקר הבעייה ...  

  nיכאל

 15. 14  

  פני

;