1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. ביטחון

האם המדינה ויתרה על קיזוז כספי טרור? קריאה לוועדת חקירה

האם במסגרת ההלוואה שניתנה לרשות הפלשתינית בסך חצי מיליארד שקל, המדינה ויתרה על קיזוז כספי טרור בסך 150 מיליון שקל? חישוב הנתונים מהצלבה של דו"חות האוצר ורשות המסים מעלה חשד ביחס למתן ההלוואה וכספי הקיזוז. דיכטר: "להקים ועדת חקירה". מנגד, גורמים באוצר טוענים: "כל כספי הטרור נמצאים בקופת המדינה"

ישראל לפקוביץכ"ג אייר תשפ"ב 24/05/2022 10:48

שאלת 150 מיליון השקלים צעדה בג'נין. אילוסטרציה טרוריסטים פלסטניים צילום: נאסר אשתיה, פלאש 90

מנתונים של משרד האוצר ורשות המסים שהגיעו מכוח חוק חופש המידע, עולה השאלה אם מדינת ישראל ויתרה על קיזוז כספי טרור מהרשות הפלשתינית בגובה 150 מיליון שקלים, במסגרת ההלוואה שנתן שר הביטחון גנץ לרשות בסך 500 מיליון שקלים.

המידע נמסר מכוח חוק חופש המידע על ידי רשות המסים ומשרד האוצר, שבהן מופיעים הסכומים המדויקים של כספי הטרור שקוזזו על ידי מדינת ישראל מגביית המסים של הרשות הפלשתינית. הנתונים התקבלו בעזרת ח"כ אבי דיכטר ומכון מבט לתקשורת הפלשתינית. במשרד הביטחון טוענים כי אמנם "המתמטיקה מסתדרת", אך לדבריהם, "הטענה אינה נכונה". כך מדווח אמיר אטינגר ב'ישראל היום'.

ממשלת ישראל מסרבת עד לרגע זה למסור את המידע על פרטי ההלוואה שנתן שר הביטחון גנץ לרשות הפלשתינית, בגובה חצי מיליארד שקל, בחודש אוגוסט האחרון לאחר שנועד עם אבו מאזן. במענה לעתירה לבג"ץ נמסר בשם ראש הממשלה ובשם משרד האוצר כי ההלוואה שניתנה אינה ממקור כספי הטרור שמדינת ישראל מקפיאה לרש"פ, אלא היא הקדמת כספים על חשבון המסים שמדינת ישראל גובה בשביל הרש"פ (מסי יבוא, מע"מ, בלו דלק וכו'). נוסף על כך, בתשובתה לבג"ץ הבהירה המדינה כי אינה יכולה לחשוף את פרטי ההלוואה.

חוק הקיזוז נחקק בשנת 2018 לאחר שעבר ברוב גדול בכנסת. החוק קובע מנגנון להטלת סנקציה כספית על הרש"פ בגין התמריצים והתגמולים שהיא משלמת למחבלים כלואים, למחבלים משוחררים, למחבלים פצועים ולמשפחות של מחבלים הרוגים. על פי החוק, בתום כל שנה מגיש שר הביטחון לקבינט המדיני־ביטחוני דו"ח שבו הוא מפרט את סך הכספים ששילמה הרש"פ למחבלים בזיקה לטרור בשנה החולפת. עם אישור הדו"ח בקבינט, מקוזז הסכום שנקבע מכספי המסים שישראל גובה בשביל הרש"פ ב־12 תשלומים שווים.

ח"כ דיכטר: "היום נחשפו המאמצים של ממשלת ישראל הנוכחית להסתיר מעיני הציבור את העובדה שחצי מיליארד שקל הועברו לרשות הפלשתינית כדי שזו תוכל להמשיך ולשלם משכורות למחבלים שרצחו ישראלים ונמצאים בכלא הישראלי או בקבר הפלשתיני. הראש מסרב לקלוט ששרים בכירים, בידיעת רה"מ בנט והחליפי לפיד, מעבירים לרש"פ מאות מיליוני שקלים רק כדי שתהיה לה יכולת להמשיך ולהתקיים במקביל לתשלום משכורות לרוצחי ישראלים. המספרים מספרים את הסיפור - ולצערנו זה סיפור בלהות. את הפשע הזה יש לחקור בוועדת חקירה או בלהב 433".

מלשכת שר הביטחון נמסר: "הנתונים, המספרים והמקורות המוצגים אינם נכונים ומשקפים חוסר הבנה של תהליך הקדמת התשלומים שנעשה לרש"פ. בהתאם להחלטת הממשלה, מקוזזים מדי חודש כלל הסכומים המשולמים על ידי הרשות לאסירים ולבני משפחותיהם. ללא כל קשר ובנפרד - נעשתה הקדמת העברת גבייה של כספי מסים שישראל גובה עבור הרשות הפלשתינית, ומעבירה להם בהתאם להסכמים. אין כל קשר בין הדברים, וכל ניסיון להציג זאת באופן הזה, חוטא לאמת".

מלשכת שר האוצר נמסר: "באשר לשאלה בדבר ויתור על הקפאות כספים, יובהר כי מאז כניסתו לתוקף של חוק ההקפאה לא ויתרה ממשלת ישראל על ביצוע הקפאות".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;