1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

"החזון הפלסטיני": בתוך עשור תהפוך מזרח י-ם לבירת פלסטין

הפלסטינים פועלים להפיכת אזור ירושלים לכרך אוטונומי מבית חורון והר אדר ועד צפון ים המלח. התוכנית, בעלות של כמיליארד דולר, בתמיכת האו"ם והאיחוד האירופי וכוללת ביטול חלקי של הסכמי אוסלו, הקמת תחנות משטרה וממסד מוניציפלי נפרד מירושלים

חזקי ניימןכ"ו אייר תשפ"ב 27/05/2022 12:43

באישור האו"ם והאיחוד האירופי מהומות בשער שכם מהומות בשער שכם צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הרשות הפלסטינית פועלת מזה כשנתיים להפוך את ירושלים לבירת המדינה הפלסטינית עד שנת 2030. פרטי התוכנית נחשפו ע"י העיתונאי גלעד כהן ב-ynet ו"ידיעות אחרונות". התוכנית של הרשות בנושא כוללת ביטול חלקים מהסכם אוסלו, הקמת תחנות משטרה פלסטיניות בבירה, ממסד מוניציפלי נפרד, בינוי מסיבי, ואפילו שאיפות הנוגעת למשאבי ים המלח. התוכנית, בעלות של כמיליארד דולר, יצאה לדרך כבר לפני כשנתיים והיא נתמכת על ידי האו"ם והאיחוד האירופי. "יש צורך לעבור מתגובה ליוזמה, ליצור עובדות בשטח", נכתב בה.

מדובר בתוכנית אסטרטגית של הרשות ל"פיתוח מחוז ירושלים". על פי החזון הפלסטיני היא צפויה להסתיים עד שנת 2030. עלותה 952 מיליון דולר. כאמור, היא חתומה על ידי האו"ם והאיחוד האירופי. מטרתה, כפי שנכתב בהקדמה, היא להפוך את "ירושלים לבירת מדינת פלסטין והלב והכרך הראשיים שלה".

הכרך הירושלמי, על פי התוכנית, מתפרס מבית חורון והר אדר במערב ועד צפון ים המלח. הוא כולל את חאן אל־אחמר, ואת שכונות מזרח ירושלים כמו כפר עקב, בית חנינא, צור באהר, בית צפאפא, א-טור, סילואן וג'בל מוכבר. הכרך כולל גם את העיר העתיקה, נווה יעקב, פסגת זאב ואף את בניין האוניברסיטה העברית בהר הצופים והמועצות הגובלות בעיר כמו מעלה אדומים.

הכרך הירושלמי, על פי התוכנית, מתפרס מבית חורון והר אדר במערב ועד צפון ים המלח. הוא כולל את חאן אל־אחמר, ואת שכונות מזרח ירושלים כמו כפר עקב, בית חנינא, צור באהר, בית צפאפא, א-טור, סילואן וג'בל מוכבר. הכרך כולל גם את העיר העתיקה, נווה יעקב, פסגת זאב ואף את בניין האוניברסיטה העברית בהר הצופים והמועצות הגובלות בעיר כמו מעלה אדומים.

התוכנית מתייחסת גם לסוגיות של חינוך, בריאות, טיפול סוציאלי, תרבות, ביטחון, מסחר ותעשייה, תעסוקה, תיירות, חקלאות, משאבי טבע, תחבורה, מים וביוב, אנרגיה, תקשורת וסביבה. סעיף נוסף מדבר על שימוש במשאבי טבע בים המלח. למעשה, התוכנית מבקשת להקים ממסד מוניציפלי נפרד בירושלים, שכל הפלסטינים במחוז, לרבות תושבי העיר העתיקה, נשמעים למרותו.

מג'די אל-סלאח, השר לשלטון המקומי ברשות, כתב בפתח התוכנית כי היא "אומרת בקול רם כי ירושלים שלנו, והיא תהיה אך ורק בירתו של העם הפלסטיני". מושל מחוז ירושלים, עדנאן ע'ית, הבהיר בדברי ההקדמה: "יש צורך לעבור ממצב של תגובה למצב של יוזמה. ליצור עובדות בשטח ולחזק את עמידתם של תושבי ירושלים".

לדברי ד"ר ענת רוט, מנכ"לית "פורום שילה", מכון מחקר ומדיניות להתיישבות, "תוכנית 2030 היא מהלך פלסטיני מאורגן להפיכת ירושלים לבירת המדינה הפלסטינית שהחל כבר לפני יותר מ־20 שנה". לדבריה, "מתחת לאפן של כל ממשלות ישראל הפלסטינים הקימו בירושלים תשתית שמערערת את הריבונות הישראלית בעיר ומאפשרת לפלסטינים – טכנית ותודעתית – לעבור לשלב הבא".

פרטיה המלאים של התוכנית הפלסטינית יוצגו בקרוב במסגרת מחקר משותף של ארגון "אם אשכחך", שעוסק בהסברה וקידום מדיניות אסטרטגית לירושלים, ומכון המחקר פורום שילה. יו"ר ארגון "אם אשכחך" חיים סילברשטיין הוסיף כי "מדובר בחתרנות מדינית של ישות זרה אשר פועלת בתוך שטח ריבוני של ישראל. עלינו לעבור מהסתכלות צרה על גבולותיה המוניציפליים של העיר לראייה מרחבית על ירושלים רבתי".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. העם היהודי עסוק כל הזמן בלבלוע אחד את השני חרדים חילונים שמאלנים מזרחניקים רק האויבים מאוחדים להשמיד ולהרוג את כל היהודים  (ל”ת)


  • חס וחלילה ! רק צריך לפזר את כול היהודים ל4 רוחות העולם ! 


 2. ככל שבן גביר יעלה כך תעלה מלחמת העולם נגד ישראל ונגד בירתה ירושלים רואים זאת בחוש וכך גם כתבה תורתנו הקדושה נגד התגרות באומות העולם קודם שיגיע זמן הגאולה.  (ל”ת)

  ו

  • ערבים  


 3. אם ממשלה כזאת מסוכנת החזון הרע הזה עלול להתרחש  (ל”ת)

  שלמה

 4. בחלומות הלילה בצאת הכוכבים דמיון מזרחי פורה ארץ ישראל שלנו מהים ועד הנהר פרת כולל ירדן לבנון עירק וחצי האי סיני  (ל”ת)

  משה

 5. לחסל את כל המחבלים  (ל”ת)

  רותי

 6. בכל דור ודור עומדים עלינו לכלותינו.  (ל”ת)

  חזון

 7. מצפה  


 8. זו רק התחלה  

  אשר

;