1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

סין מאיימת לפגוע בקשר עם ישראל בעקבות ראיון

דיפלומט סיני בכיר איים להוריד את דרגת היחסים עם מדינת ישראל ולנתק את הקשרים עם עיתון ישראלי, אם העיתון לא ימחק ראיון עם שר החוץ הטייוואני שפורסם באתר, המאמר פורסם במהדורת הדפוס של יום שלישי בג'רוזלם פוסט

יענקי פרברג' סיון תשפ"ב 02/06/2022 07:20

דיקטטורה חצופה אילוסטרציה ראיון: אילוסטרציה צילום: pixabay

לאחר שפורסם ראיון עם שר החוץ הטייוואני באתר ישראלי, דיפלומט סיני דרש להסירו, "קיבלתי שיחה מהשגרירות הסינית", צייץ יעקב כץ העורך הראשי של ה- Jerusalem post "כנראה שאני אמור להוריד את הסיפור או שינתקו את הקשר עם הג'רוזלם פוסט ויורידו את דרגת היחסים עם מדינת ישראל. מיותר לציין שהסיפור לא הולך לשום מקום". הבקשה להסיר את הכתבה הגיעה זמן לא רב לאחר פרסום הכתבה באתר. המאמר פורסם במהדורת הדפוס של יום שלישי בג'רוזלם פוסט.

במאמר הזהיר שר החוץ של טייוואן, ג'וזף וו, את ישראל, כי ישראל מסתמכת יותר מדי על סין - וכי בייג'ין מתכוננת לפלוש לטייוואן. "סין היא מדינה אוטוריטרית והם עושים עסקים בפילוסופיה שונה מאוד", אמר וו ל- Jerusalem post בראיון וידאו מהמשרד שלו, "לפעמים הם משתמשים במסחר כנשק, וראינו אותם מנצלים את יחסי הסחר שלהם עם מדינות רבות אחרות".

עוד אמר "הם עשו את זה לליטא, הם עשו את זה לצ'כיה והם גם עשו את זה לאוסטרליה. לפעמים הם מנסים לעשות את זה גם לטייוואן. לכן, כשאנחנו עושים עסקים עם מדינה אוטוריטרית, אנחנו צריכים להיות זהירים מאוד. אסור לנו לאפשר ליחסים עסקיים מסוג זה לסכן את הביטחון הלאומי שלנו. ואני מבין די טוב שישראל גם שמה את הביטחון הלאומי גבוה מאוד על סדר היום הממשלתי", המשיך.

היחסים בין ישראל לטייוואן הם מסובכים, בעיקר בשל חששות ישראלים שקשרים דיפלומטיים גלויים עם טייוואן ירגיזו את סין, אחת משותפות הסחר הגדולות של ישראל. מוקדם יותר החודש, הורה משרד החוץ לפי הדיווחים לדיפלומטים ישראלים המוצבים ברחבי העולם להימנע מהזמנת פקידים טייוואנים לאירועים ישראליים או מהשתתפות באירועים שאורגנו על ידי דיפלומטים טייוואנים.

סימן נוסף לרגישות הוא ששר החוץ אינו יכול לבקר בישראל בתפקידו הממשלתי הרשמי. בנוסף, הדיפלומט הבכיר של טייוואן בישראל נקרא "נציג" ולא שגריר.

כדי להתמודד עם האיום הסיני, וו אמר כי טייוואן עובדת במספר חזיתות - מתכוננת צבאית ודיפלומטית ומנסה "להתיידד עם כמה שיותר אנשים".

"לדוגמה, אנחנו מנסים להרחיב את הידידות שלנו עם מדינות מזרח אירופה ועם המדינות הבלטיות ואנחנו מנסים גם לחזק את היחסים שלנו עם קנדה, אוסטרליה, יפן ועוד", אמר. "ישראל היא מדינה עם דעות דומות ולכן אנחנו רוצים ליצור מערכת יחסים טובה יותר עם ישראל".

ישראל, הוא הוסיף, היא מדינה מעוררת השראה שטייוואן מסתכלת עליה. הוא אמר ששני העמים יכולים לעבוד יחד וללמוד אחד מהשני. ביולי האחרון כתב וו מאמר בג'רוזלם פוסט יחד עם שר הדיגיטל של טייוואן שבו קרא להגברת שיתוף הפעולה עם ישראל, במיוחד באבטחת סייבר וטכנולוגיות מתפתחות.

יעקב כץ ניהל את הראיון עם השר ג'וזף וו - שהזהיר את ישראל לא להתקרב יותר מדי לסין, דבר שגם ממשלים אמריקאים רצופים הזהירו. ביום רביעי. כץ קיבל טלפון מדיפלומט בכיר בשגרירות סין בתל אביב, כך סיפר לסוכנות הידיעות היהודית JTA. "הוא אמר שאם לא אחזור בי מהסיפור הם ינתקו את הקשר עם הג'רוזלם פוסט ושהמהלך גם יפגע ויערער את הקשרים בין מדינת ישראל לסין", אמר כץ, מבלי לנקוב בשמו של הדיפלומט.

כץ סירב. "הג'רוזלם פוסט מחויב לספר סיפורים שחשובים לקוראיו ולעולם, זה כולל ראיונות עם בכירי ממשל כולל מטייוואן. אנו נשארים מחויבים להמשיך ולמלא את תפקידנו כעיתון ישראלי מוביל".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;