1. עמוד הבית
 2. פוליטי
 3. חדשות פוליטיקה

אושר החוק שיבטל את הפגיעה בקומות הכשרות

ועדת הכלכלה אישרה היום את חוק ההתקשרות לקריאה ראשונה, החוק שיבטל למעשה את הפגיעה בקומות הכשרות, החוק אושר לאחר הסכמות שבוצעו מאחורי גבו של השר הנדל | חבר הכנסת אורי מקלב תקף: "כל מה שזכור מהשר הנדל זה המלחמה שלו בקומות הכשרות"

חזקי ניימןכ"ט סיון תשפ"ב 28/06/2022 18:08

הישג חרדי יועז הנדל יועז הנדל צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, אישרה היום לקריאה ראשונה את ההצעה של ח"כ משה ארבל, עליה חתומים חברי כנסת נוספים, לתקן את חוק התקשורת על מנת לאפשר למנויי שירות וציוד תקשורת, או קבוצת מנויים, להסכים להגביל או לחסום שירותים מסוימים, בהם חיוג למספרים מסוימים או לקבוצות מספרים וכן הגבלת קבלת שיחות ממספרים או קבוצות מספרם מסוימים.

הצעת החוק אושרה לאחר תמיכת יו"ר הוועדה, חבר הכנסת מיכאל ביטון וחבר ועדת הכלכלה, חבר הכנסת אורי מקלב. חבר הכנסת מיכאל בליאק מסיעת יש עתיד נמנע ובהמשך צפויה לעבור במליאת הכנסת.

מדובר בניצחון של חברי הכנסת החרדים שיכולים להגיש כעת בבג"ץ צו מניעה לרפורמה בטענה כי ישנו הליך בכנסת בנושא. בנוסף, בכנסת הבאה יהיה אפשר להעביר את החוק בקריאה שניה ושלישית מאחר ויחול בו דין הרצף הממשיך את ההליך מהכנסת הקודמת.

ח"כ מקלב תקף את שר התקשורת יועז הנדל ואמר: "כל מה שייזכר מהקדנציה הזו של שר התקשורת הנדל היא המלחמה שלו בקומות הכשרות. הציבור סובל מהעדר קליטה, תת שירות בחברות הסלולר, כשל צרכני. כמו עולם שלישי שכונות שלמות בעיר בירה ללא קליטה ולא טיפלתם בזה".

חבר הכנסת אורי מקלב במליאה. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

"במקום לעבוד למען הציבור הנדל רק חפר בביוב, גדולי ישראל הגיעו אליו אפילו כיפה היא לא חבש. במשך חודשים עמד במליאה מנוכר, הכפיש והסית כנגד הציבור החרדי שרק רצה לשמור את אורחות חייו. מי שלא רוצה מכשיר כשר שלא ירכוש. אין אפליה כל אחד יכול לרכוש מכשיר כשר, אפילו שר האוצר רכש מכשיר כזה.

"כל אחד שרכש ידע למה הוא נכנס ומי שלא רוצה שיעזוב את הקומות הכשרות. עומד שר התקשורת ורואה ציבור יקר שמפסיד דברים רבים כי רוצה לשמור את אורחות חייו ומגיע שר התקשורת ואומר אני אלמד אותם אני אחנך אותם. יש לי מספרים אני אקבע לכם איך להתנהל", הוסיף מקלב.

בפתח הישיבה הבהיר היו"ר ביטון, כי מדובר בהצעה שאמש הוסכם בין הקואליציה לאופוזיציה כי תעלה לאישור בקריאה ראשונה בלבד. למרות זאת, השר הנדל שרפורמת שוק הסללור שתפגע בפעילות ועדת הרבנים היתה אחד מחוקי הדגל שלו תקף בטוויטר הן את הקואליציה והן את האופוזיציה ורשם: "בושה לממשלה, בושה לליכוד וש"ס שפועלים נגד הציבור".

לפי ההצעה שאושרה, מנוי או קבוצת מנויים יוכלו להסכים להגביל שימוש בציוד תקשורת מסוים, כך שישמש עם ציוד תקשורת אחר בלבד לרבות ציוד החסום לשירותי תקשורת מסוימים. לקבוע כי מספר הטלפון של מנוי ישמש לסל שירותים מסוים בלבד ולהגביל את ניידות המספרים של המנוי. עוד אושר כי שר התקשורת לא יוכל לשנות זאת, אלא אם נוכח שהדבר נדרש לשמירה על ביטחון הציבור ובאישור ועדת הכלכלה.

ח"כ ביטון בוועדת הכלכלה בראשה הוא עומד. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

ח"כ ינון אזולאי התייחס לרפורמה של שר התקשורת, יועז הנדל, לביטול הקומות הכשרות ואמר: "יש ניסיון לקחת את חירותנו על חינוך ילדנו לידיים אחרות. כל הטלפונים שאני מחזיק טלפון כשר עם מספר כשר וקומה כשרה. כשרכשתי את המכשיר חתמתי על חוזה שהטלפון הוא תחת פיקוח ועדת רבנים מסוימת. שלא יהיה לו חיבור חוץ מלהתקשר לחייג ולדבר בלבד. הצעת החוק מעגנת את זה, בגלל שיש רפורמות שרוצות להתערב בחינוך ילדנו. אנחנו רוצים טלפון לחיוג בלבד ורוצים לעגן את זה בחוק. הסכמנו שזה יעבור היום בקריאה ראשונה ודיון מהותי פתוחים לעניין".

ח"כ אורי מקלב הוסיף: "שר בישראל לא יכול להיות רודן ולא יכול לשלוט על אורח חיים וכפייה על אנשים שקבעו לעצמם מרצון אורח חיים. איך יעלה על הדעת שאדם שמרצון מתחייב להיות במסגרת מסוימת יבוא שר בממשלה ויגיד שהוא קובע אחרת? צריך להחזיר את המדינה להיות נאורה ולא חשוכה".

מנגד, יועצת שר התקשורת, ענבל אבנון, אמרה כי "משרד התקשורת מתנגד נחרצות להצעת החוק. מבחינתנו זו חלק מעסקה אפלה שהתרחשה בלילה. זו הצעה שלא עברה ועדת שרים, הממשלה לא אישרה והמשרד מתכוון להמשיך עם רפורמת הקווים הכשרים כמתוכנן". בתגובה אמר היו"ר ביטון כי חברי הכנסת בועז טופורובסקי ויואב קיש פנו אליו והסכימו לקדם את ההצעה לקריאה ראשונה בלבד. "מה שיעלה בגורלה בעתיד ייקבע בכנסת הבאה. אז לא להעליב את קיש וטופורובסקי שעשו עסקה אפלה, אלא עסקה גלויה לעיני כל. דברים שיוסכמו נקדם".

היועצת המשפטית של משרד התקשורת, עו"ד ברוריה מנדלסון, אמרה כי הצעת החוק מעוררת קשיים משפטיים לא מבטלים וקשיים תחרותיים. מנהל תחום רגולציה במשרד, טל אלימלך, הוסיף: "המשרד מתנגד נחרצות להצעה, שתאפשר פגיעה בניידות המספרים שהיא מאבני היסוד של התחרות בסלולר". להתנגדות להצעה הצטרפו גם נציג רשות התחרות ונציגת משרד המשפטים.

היו"ר ביטון אמר כי הוא מקבל פניות מהקואליציה והאופוזיציה באשר לחזרה מהסכמות, והכריז על הפסקה בדיון. לאחר ההפסקה הודיע היו"ר ביטון כי ההצעה מובאת להצבעה על דעת הקואליציה והאופוזיציה, בהסכמה מלאה. היו"ר ביטון וח"כ מקלב הצביעו בעד ההצעה, ח"כ ולדימיר בליאק נמנע וח"כ אזולאי לא השתתף בהצבעה מאחר והוא לא חבר בוועדה.

ח"כ בליאק אמר כי הוא מכבד את ההסכמות, אך סבור שהחקיקה מיותרת ומקווה שהיא לא תתקדם. ח"כ ביליאק ביקש לקיים דיון מחדש וגם ח"כ מקלב הצטרף לבקשה, כאשר המשמעות היא כי ההצעה לא תוכל לעלות לדיון במליאה עד שלא יתקיים דיון נוסף בהצעה.

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. המפלגות החרדיות שפועלות בעניין בניגוד לאינטרס של ציבור בוחריהן, ישלמו על כך בקלפי.  (ל”ת)

  אברהם לייב

  • יוסי 


  • יוסי  


 2. מי דואג לנו  

  א

 3. הנושא עדיין פתוח  


  • בקומה הכשרה לא יהיו חבילות גלישה 


 4. בושה שהח"כים החרדים פועלים נגד ציבור הבוחרים.  (ל”ת)

  AVi

 5. אז מי עגלה ריקה בסופו של יום  (ל”ת)

  דורון

 6. כל הכבוד להנדלר על האומץ  

  יוס

 7. עכשיו הוכח סופית שהחכים החרדים בעד העסקנים ונגד הציבור  


;