1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. חדשות חו"ל

סקוטלנד תקיים משאל עם על עצמאות מבריטניה

ראש ממשלת סקוטלנד, ניקולה סטרג'ן, הודיעה אתמול כי תניח בקרוב את חוק עריכת משאל העם על שולחנו של הפרלמנט הסקוטי, וההצבעה במשאל העם תתקיים בעוד למעלה משנה. אזרחי סקוטלנד יצטרכו לבחור האם הם מעוניינים להיפרד מהממלכה הבריטית או לא

ישראל לפקוביץל' סיון תשפ"ב 29/06/2022 16:39

רוצים להיפרד בית טיפוסי בסקוטלנד סקוטלנד: אילוסטרציה צילום: Isaac Harari/FLASH90

במשאל העם שיערך בשנה הבאה יידרשו אזרחי סקוטלנד להחליט אם הם רוצים להישאר חלק מהממלכה הבריטית המאוחדת, או שהם מעוניינים לכונן בסקוטלנד מדינה עצמאית עם שלטון נפרד לחלוטין מהשלטון הבריטי.

לדברי ראש ממשלת סקוטלנד ניקולה סטרג'ן , היא תבקש מראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון לאשר את משאל העם, והנושא צפוי להגיע ככל הנראה גם לבית המשפט העליון של בריטניה.

אם אכן יתקיים משאל עם על עצמאות סקוטלנד, הוא ייערך כתשע שנים אחרי המשאל הקודם שבו הצביעו רוב הסקוטים בעד הישארות בבריטניה. זאת, על אף שלפני כן הצביעו הסקרים על רוב ברור לתומכים בהיפרדותה של סקוטלנד מהממלכה הבריטית.

לטענת סטרג'ן, הסיבה שהסקוטים בחרו בפעם הקודמת להישאר חלק מבריטניה נעוצה בכך שבריטניה הייתה חלק מהאיחוד האירופי, ובסקוטלנד פחדו שאם ייפרדו מהאיחוד יעברו שנים ארוכות עד שיוכלו להצטרף אליו, בהתחשב בעובדה שלבריטניה הייתה אז זכות וטו כחברה מן המניין באיחוד.

עוד לפני שהתקיים משאל העם הבריטי על ההיפרדות מהאיחוד האירופאי, הזהירה סטרג'ן כי אם הבריטים יחליטו להיפרד מהאיחוד, גם הסקוטים יבקשו לשקול מחדש את האיחוד עם הממלכה הבריטית.

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. אירלנש  

    ציוני

;