1. עמוד הבית
 2. דעות
 3. טור אורח

גזירות כלכליות? הפתח שלנו להתנתק מהמדינה וחוקיה

חיים ולדר עורך השוואה בין הכפיה האמריקאית והאירופית על ישראל לשחרר אסירים, ובין קיצוץ התקציבים • והאם כאן טמון הפתח לשחרור הציבור החרדי מהמדינה וחוקיה?
חיים ולדר, בחדרי חרדים, כ"ט אב תשע"ג 05/08/2013 14:41

חיים ולדר. צילום: באדיבות קול ברמה ולדר. צילום: באדיבות קול ברמהמבלי להיכנס לנושא המו"מ עם הפלשתינאים, שאינו כל כך מעניינינו וגם לא בשליטתנו, חייבים לצלם את מה שקורה ולנתח את המשמעות שלו: מדובר בשחרור האסירים הרוצחים עם דם על הידיים, שימו לב, לא כחלק מתהליך שלום, כי אם כמחווה שתמורתה יואילו בטובם להסכים לגשת למשא ומתן עם ישראל.

אתם הבנתם את זה? העניים מוכנים לקבל תרומה, אבל יש להם תנאים לפני כן. הלא ישראל מסתדרת יפה יפה בלי שום הסכמים שיכריחו אותה למסור חלקים חשובים לאויב, ועל פי הניסיון המר בעבר, כל הסכם כזה כרוך בהתחזקות הטרור, ובמילים אחרות - סכנה מוחשית לאזרחי ישראל, חלילה. ועל ה"תענוג" הזה שעדיין אינו חלק מתהליך השלום, ישראל נדרשת עוד לשלם. היש חוצפה גדולה מזו?

ברור לכל כי הסיפור כאן הוא לא רצונה של ישראל במו"מ, כי אם רצונה של אמריקה שישראל תיכנס למו"מ. ואמריקה אפילו אינה מהססת להשפיל את ישראל עד עפר ולאלצה ל ש ל ם מחיר כבד עבור משהו שהיא בכלל לא מעוניינת בו...

יהיו שיאמרו כי מצב זה הוא עונש של "מידה כנגד מידה" על הצרות והפגיעות התכופות בעולם הישיבות ובלומדי התורה, ועונש זה מצטרף למכות כלכליות קשות מאד מצד האיחוד האירופי, הדומות להפליא למכות שמנחיתה ממשלת ישראל על הציבור החרדי.

אם ננתח את הדברים באיזמל דק נגיע למסקנה פשוטה: מדינת ישראל סבורה, בצדק או שלא בצדק, שחוסנה הכלכלי תלוי בארה"ב ובאיחוד האירופי. בשל כך, עם כל הכבוד להיותה מעצמה כלכלית צבאית ויש אומרים אף גרעינית, נאלצת מדינת ישראל ליפול על ברכיה, כדי לרצות את האנשים מאמריקה ומאירופה שמביטים עליה מלמעלה למטה ויודעים היטב עד כמה ישראל פוחדת מהם. ואם לא ידעו, ישראל טורחת להוכיח להם זאת היטב על ידי כניעתה המבישה לכל דרישה, גם אם היא בלתי סבירה ביותר.

יצוין כי ארה"ב גינתה את ישראל על שחרור אסירים רוצחים תמורת גלעד שליט והיא עצמה מסרבת אפילו לשאת ולתת עם טרוריסטים גם למראית עין וגם לצורך הסחת דעת. והנה, לפתע היא ד ו ר ש ת מממשלת ישראל לשחרר רוצחים תמורת מה? הסכמה של הפלשתינאים לשאת ולתת איתה, למרות העובדה שהממשלה היתה מוותרת על המו"מ הזה ואולי מוכנה לשחרר אסירים כדי שזה לא יהיה...

לא בחרנו ב'מדינת ישראל' מרצון

ואת הניתוח הזה אנחנו חייבים להביא אלינו.

הסיבה המרכזית לכך שהציבור החרדי שותף איכשהו למוסדות המדינה, היא שיש כאן קבוצה של אנשים שהשתלטה על ארץ ישראל והחליטה להקים כאן גוף הקרוי "מדינת ישראל".

הרב משה קארפ תיאר בשבוע שעבר במאמר ב'יתד נאמן' את ההיסטוריה של הדברים, ועד כמה היו מוכנים ראשי השלטון אז, להתחייב לציבור החרדי, בכדי שיוכלו לממש את רעיון הקמת המדינה מול נציגי האו"ם.

ההתחייבות מצדם היתה שיעניקו לנו את הזכות לחיות את חיינו כאן, שבחורי ישראל יוכלו ללמוד תורה באין מפריע, שנישואין וגירושין יתנהלו על פי חוקי התורה ושיתקיים סטאטוס קוו בכל הנוגע לשמירת שבת.

בניגוד לגופים הנמנעים מקבלת תקציבים, גדולי ישראל קבעו כי הכספים שנהנית מהם המדינה מחמת מיסים וסיוע חוץ, הציבור החרדי זכאי אף הוא לקבלם על מנת שיוכל לחיות על פי מסורת אבותיו ורבותיו.

מה שלא קרה אף פעם וגם לא יקרה, זו כניעה או פשרה אידיאולוגית של הציבור החרדי במטרה לקבל את התקציבים הללו.

הציבור החרדי מעולם לא נהג כמדינת ישראל המוכרת את כל האידיאולוגיה שלה בשביל התמיכה מארה"ב ומאירופה, וניתן לבדוק ולראות שבמהלך השנים לא רק שלא היתה התרככות והתפשרות אלא להיפך: עמידה איתנה והתבדלות מכל תכני ההבל והריקנות שבחינוך הממלכתי.

התקציב שאושר השבוע מהווה מכה קשה, ללא ספק, לקיום המוסדות החרדיים, אבל מוסדות הן רק עץ ואבן, בתוכם יש אנשים שיש להם לב ונשמה ובעיקר חינוך של אלפי שנים לקיום התורה והמצוות וציות לגדולי התורה מעתיקי השמועה.

הגזירות האחרונות דווקא מקילות עלינו במידה רבה. הן משחררות אותנו לגמרי, וייתכן שנפתח פתח להתנתק לגמרי מהמדינה, מחוקיה, ממשרד החינוך ומכל המוסדות שנאלצנו עד כה להתעסק עימם.
אלה הם דברים שרק גדולי הדור יחליטו, אך מה שברור הוא, שאף אחד כאן אפילו לא שוקל פשרה כלשהי איתם, בטח לא כדוגמת הפשרה המבישה של ישראל מול אומות העולם.

וכאשר יענו אותו – כן ירבה וכן יפרוץ.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. החרדים להתנחלויות והקמת מדינה פלסטינית -חרדית מפורזת בגבולות 67 . לצד מדינה ציונית וערביי ישראל . תהיו פטורים מגיוס ותוכלו לשנורר בכל מדינות הנפט .  (ל”ת)

  ולדר לך על זה

  • ולדר,אל תהיה צבוע ונראה אותך מטפל בגזרות הנוראות שגוזרים חרדים -על חרדים!!! שים 

   חרדית

  • מדינה של חרדים ? אפילו בית חולים אחד אינם יכולים לאייש עם צוות חרדי... (ל”ת)


 2. ולדר  

  לר

 3. חיים ולדר מי אתה שתנתח עובדות?  (ל”ת)

  לא מכיר אותך ולא שמע עליך

 4. הכל מתחיל בפגיעה באיש הפשוט  

  אברמל

  • תלמד לכתוב בעברית דביל. (ל”ת)

   גוי

 5. קישקוש  (ל”ת)

  נתי

 6. בוא נראה אותך גיבור גדול. ניפגש עוד שנה ועוד שנתיים.  (ל”ת)


 7. הרב חיים כנס בבקשה  

  איתי

 8. לא לרוק לבאר שממנה אתה שותה.גם אתה רוצה להתנתק מהמדינה ושלא יגן עליך הצבא?פשוט יריקה לבאר שממנה אתה שותה  (ל”ת)


 9. בבקשה! תתנתקו מאיתנו כבר! בבקשה!  (ל”ת)

  עגונה

 10. וכמו שאמר החכם מכל אדם: "הבל ורעות רוח"  

  מישהו

  • אוייש המזרוחניקים עם המקורות מתורתינו הקדושה 

   אלי

 11. יפה מאד חיים, לפי התגובות הנזעמות כאן, אני רואה שהצלחת להרגיז את המזרוחניקים.  (ל”ת)

  חרדי שחושב כמוך

 12. עוד חילוני , כופר שחושב שאת המדינה הקים בן גוריון.  (ל”ת)

  גם הוא שר: נס לא קרה לנו.

 13. ולדר, קבל לייק!  


 14. תסתכל לך בענים  


 15. מדינה ציונית ללא חרדים, גן עדן.  

  שריר

 16. ולדר, חשבתי שאנשים מספרים על עצמם, לא על האחרים  (ל”ת)

  עדיף שתנתח את עצמך, במדינה אתה לא מבין

 17. שילוב תורה ועבודה וצבא היא מצוה..מי שרוצה לבקר צריך לשאת בנטל..  

  בשלום ובמישור

 18. השלום עם הערבים  

  פשוט'ער

 19. מאמר מדאיג  

  932woland

 20. ראל פוליטיקה  

  932woland

;