1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

פרסום ראשון: 'תולדות אהרן' הכריזה מלחמה על הקנאים

בעלון השבועי 'דברות הקודש' של החסידות הובאה סדרת מעשיות שהמסר העולה מהן הוא התנגדות לקנאות • הקנאים לא נשארו חייבים והפיצו פשקווילים נגד החסידות
יואל קוריץ, בחדרי חרדיםכ"ט אב תשע"ג 05/08/2013 16:05

האדמו"ר מתולדות אהרן האדמו"ר מתולדות אהרן. צילום: ויסברג

הקנאים נגד 'תולדות אהרון': בעלון השבועי 'דברות הקודש' היוצא לאור מטעם החסידות, הוקדש השבוע - לקראת יום ההילולא של האדמו"ר בעל ה'דברי יואל' זצ"ל מסאטמר - עמוד ובו סיפורים שעסקו בהתנגדות לקנאים.

הקנאים לא נשארו חייבים, והם פיזרו פשקווילים נגד 'תולדות אהרון' בכל רחבי השכונות בירושלים.

קבלו למשל את אחד הסיפורים שהובאו בעלון: "פעם בזמן הקיץ, עברתי (ר' מרדכי שטיין מפאלטישאן) בחדר האוכל בעת שהבחורים אכלו שם, ושמעתי איך שהבחורים מזמרים זמר עם המילים 'ציוניסטן מזרחיסטן אגודיסטן צו פארניכטן' (להשמיד. י.ק.), ולא היה ניחא לי מזה. בקשתי מאת הגה"צ ר' נתן יוסף מייזלעס זצ"ל שישאל ממרן על זה ואכן הוא נכנס למרן וסיפר את מה ששמע מהבחורים.

"כששמע מרן זה, ענה ואמר: 'מה? בוודאי שאסור לומר כך! מאיפה הם לקחו זאת לקלל? האם שמעו ממני פעם איזו קללה? והמשיך ואמר: אנו אומרים בכל יום 'וכל המינים כרגע יאבדו', השם יתברך יודע מי הם המינים, אבל האם עלינו לקלל".

בתגובה לכך, פרסמו הקנאים פשקווילים במאה שערים ובגאולה נגד החסידות, בהם נכתב: "תורת רביה"ק זיע"א אינה תורה לחצאין". בהמשך כתבו: "כל בר בי רב יודע שמרן הגה"ק מסאטמאר זיע"א, נלחם כל ימיו בטומאת הציונות וממש מסר נפשו על כך. לא נח ולא שקט, הרעיש עולמות והבעיר את הלבבות להתרחק הרחק כמטחוי קשת מהם ומהמונם. גם ידועים ביטויים חריפים מאד שהתבטא לא אחת על אלו שהתחברו אליהם. מסיבה פשוטה ומובנת, ישנם המעוניינים להפוך את דמותו של רביה"ק לדמות 'מתונה' יותר. אמנם נלחם בציונות, אבל... כאשר באמתחתם כמה וכמה סיפורי מעשיות כ'הוכחה חותכת'".

בהמשך עובר הפשקוויל להתקפה ישירה נגד 'תולדות אהרון': "והנה, בעש"ק פר' ראה, יומא דהילולא של מרן זיע"א, לא מצאו בגליון 'דברות קודש' מה להנחיל לדור הצעיר מתורתו של רבינו, כי אם כמה סיפורי מעשיות, שמטרתם שקופה 'לרסן' את אלו שאש קודש יוקדת בקרבם ואינם מסכימים עם השינויים המהותיים המתחוללים באותה קהילה בשנים האחרונות, כאשר ההנהגה רודפת עד חרמה את אלו שעדיין לא השכילו לנטוש את הדרך אותה הנחילו להם רבותיהם זיע"א, ואשר בדרך זו צעדו בגאון עד להנהגה החדשה. וביודעם שכל שקר שאין בתחילתו אמת, אינו מתקבל, דאגו להביא בתחילה סיפור על קנאותו של רביה"ק זיע"א, ומיד לאחר מכן כמה סיפורים כיצד לא הייתה דעתו ניחא מאלו שעושים מעשים פרעות מדעת עצמם וכשזה נוגד דרך התורה".
 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. כנראה שסאטמר מתביישים בדעת תורה של רבם!  (ל”ת)

  שלום

  • החינוך שלהם הביא לאלימות הזו-היום מידי מאוחר לתקן ! (ל”ת)

   אחרו את הזמן

 2. אין זה סוד שהרבי מסאטמר לא סבל מעשה פרעות,  

  חיים

 3. הסאטמרים פוחדים שיוציאו את כל הנסתרות שלהם  

  נחמן

 4. זה מה שהם שרו "צו פערניכטען"? מעניין כי לי זה מזכיר סיפור אחר!  

  היסטוריון יהודי כשר דתי שומר תומ"צ

 5. רבינו הקדוש מסאטמאר היה קנאי אמיתי, ולא כקנאים החדשים העושים ככל אשר עולה רוחם.  (ל”ת)

  זעליג

 6. לאתחד  

  חיים

  • החרדים לא יודעים להתבטא בעברית וזה מחליא כבר !!!! תלמדו עברית ותפסיקו לבייש אותנו ! (ל”ת)

   דוסית

 7. תולדות אהרן אגודיסטן וכו'  (ל”ת)

  מזרחיסט

 8. רבינו הקדוש מסאטמר נלחם בציונות החילונית מתוך אחריות ואהבת ישראל, והקנאים החדשים נלחמים בהם מתוך שנאה,בורות, ומדות מושחתות.  (ל”ת)

  להבדיל הין קודש לחול

 9. שטויות והבלים  


 10. ברוך שמסר עולמו לשומרים. ושלח לנו את הצדיק הזה, שירסן את המטורפים מבפנים. או לפחות ייקח מהם את הלגיטימציה, כשעכשיו אין להם במי להתכסות.  

  צ'אלמער צנוע ושקט

 11. בעקבתא דמשיחא.  

  יוסף כהן.

;