1. עמוד הבית
  2. עסקים ונדל"ן
  3. כלכלה

בנק ישראל העלה את הריבית ל-1.25% • המשמעויות

בפעם השלישית ברציפות, בנק ישראל מעלה ריבית בשיעור של 0.5% לרמה של 1.25%-שיא של עשור, מדובר בצעד שנועד לרסן את האינפלציה שמתקרבת ל-5% בקצב שנתי ואולי אף לצנן את שוק הדיור | ההשפעה המיידית, החזרי המשכנתא וההלוואות יצמחו במאות שקלים

חזקי ניימןה' תמוז תשפ"ב 04/07/2022 17:05

שיא של עשור בנק ישראל בסגול בנק ישראל בסגול צילום: בנק ישראל

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל העלתה היום (שני) את הריבית ב-0.5% והיא תגיע לרמה של 1.25%. מדובר ברמה הגבוהה ביותר מאז אוקטובר 2013 ובשיעור ההעלאה החד ביותר מאז 2011, כמו גם בהעלאה השלישית ברציפות מאז החל בנק ישראל בתהליך העלאות הריבית באפריל האחרון. בסך הכול העלה הבנק במצטבר את הריבית ב-1.15%.

חטיבת המחקר של הבנק הורידה את תחזית הצמיחה של כלכלת ישראל ב-0.5% ל-5%. גם התחזית לשנת 2023 ירדה בשיעור דומה לרמה של 3.5%. תחזית האינפלציה לסוף 2022 הועלתה ב-0.5% לרמה של 4.5%, ולפי התחזית החדשה האינפלציה בסוף 2023 תעמוד על 2.4%, נתון הגבוה ב-0.5% מהתחזית הקודמת. עם זאת הצפי לשיעור האבטלה לסוף השנה דווקא ירד לרמה של 3.3% לעומת 3.5% בתחזית הקודמת.

העלאת הריבית של הבנק תאמה את התחזיות המוקדמות של הכלכלנים. בנק ישראל נאלץ להעלות את הריבית בכדי להילחם באינפלציה שהגיעה כבר לרמה שנתית של 4.1%, ובשביל לבנות לעצמו את היכולת להוריד את הריבית במקרה של כניסה למיתון.

על פי הדיווח ב'כלכליסט', העלאת הריבית הנוכחית צפויה להשפיע על תשלומי המשכנתא באופן משמעותי: על כל 300 אלף שקל במסלול הפריים מדובר בתוספת של כ-75 שקלים לחודש (משכנתא של 25 שנה) בשל העלאת הריבית הזו, ובתוספת של למעלה מ-160 שקלים לחודש מאז החלו העלאות הריבית. מנגד, עליית המשכנתא עשויה להקטין את הביקושים לדירות, ולהביא לירידת המחירים המיוחלת בשוק הדיור.

העלאת הריבית עשויה להביא לעלייה באבטלה כך שנוח יותר להעלות ריבית שאשר האבטלה נמצאת בשפל. דבר נוסף שממנו חוששים בבנק ישראל קשור לנושא השכר. הנגיד אמיר ירון הביע הזהיר החודש מפני מנגנוני הצמדה לשכר שעלולים להביא לספירלת שכר, וזה רע מאד לאינפלציה, אך החשש כי הסכמי השכר החדשים שהיו אמורים להיחתם יכבידו על האינפלציה התפזר יחד עם הכנסת, לפחות לעת עתה. 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;