י"ז תמוז התשפ"ד
23.07.2024
בעקבות הדגימות

החל מהיום: החיסון לנגיף הפוליו עד גיל 6

בעקבות מבצע החיסונים לנגיף הפוליו, והירידה שנרשמה בתחלואה בבדיקות הביוב שנעשו, הוחלט במשרד הבריאות כי מצבע החיסונים כעת יתמקד בילדים עד גיל 6

החל מהיום: החיסון לנגיף הפוליו עד גיל 6
חיסון ילד פוליו צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בעקבות הירידה בממצאי הפוליו בביובים ולאור התחסנות מרשימה (99%) בגילאים הרגישים במיוחד, החל מהיום יינתן החיסון עד גיל 6. במשרד הבריאות מדווחים על רמת התחסנות גבוהה בגילאי 6 שבועות עד שנה וחצי שעומד על 99% וכיסוי חיסוני ארצי העומד על 85%, הוחלט במשרד הבריאות להמשיך חיסונים עד גיל 6 בלבד.

במבצע החיסונים ובעבודה מאומצת של כלל הגורמים, עלה אחוז הכיסוי החיסוני הארצי IPV בילדים הצעירים (גילאי 6 שבועות עד שנה וחצי) מ-81% עם תחילת המבצע ל-99%, זהו הישג בסדר גודל מרשים.

לאחר שהוצגו כלל הנתונים, הוחלט כי החיסונים לפוליו ימשיכו עד גיל 6. המבצע ימשיך להתמקד בתקופה הקרובה באזור ירושלים עד שלא יימצאו עדויות בביוב. 

כאמור בעקבות מבצע החיסונים, במשרד הבריאות עדים לירידה משמעותית בנגיף הפוליו בביוב במרבית האזורים מחוץ לירושלים עד העלמות טוטאלית כאשר רק בירושלים עדיין מתגלות דגימות חיוביות לפרקים, כשהדיגום החיובי האחרון הינו מה-30.5.22. עוד דווח כי אין מקרה קליני חדש מאז תחילת המבצע ואין דגימות צואה חיוביות חדשות.

בנוסף להעלאת אחוז הכיסוי החיסון הארצי לIPV בילדים הצעירים (גילאי 6 שבועות עד שנה וחצי) מ81% עם תחילת המבצע ל 99% שמהווים הצלחה מוחלטת לאוכלוסיית התינוקות שנמצאת בסיכון הרב ביותר. גם הכיסוי החיסוני של bOPV בגילאים הצעירים (גילאי 10 שבועות עד שנה וחצי) העלינו את הכיסוי החיסוני הארצי מ51% בתחילת המבצע ל85% כעת, לכל הדעות הישג מרשים. בקרב הקהילה החרדית בירושלים ראינו כ-100% התחסנות.

ממשרד הבריאות נמסר "חשוב לציין כי לכל אורך הדרך היינו בקשר רציף ובשיח מקצועי עם ארגון הבריאות העולמי, כאשר לפני כשבוע הייתה לנו ישיבה בה שיבחו את ההתארגנות המהירה, את ההחלטות המקצועיות שלנו ואת השיח עם הציבור".

חשוב להדגיש כי התגובה של משרד הבריאות כולל לשכות הבריאות, טיפות החלב ובשילוב עם הרשויות המקומיות וקופות החולים הביא לפעולה מוצלחת של רפואה מניעתית, שהובילה לבלימת התחלואה ולמגמת התנקות תמונת הביוב. פוליו הינו נגיף שגורם לשיתוק ילדים, שצריך להיות ממוגר מהעולם בזכות חיסונים יעילים. אף ילד במדינת ישראל בשנת 2022 לא צריך לסבול משיתוק ילדים. הדרך להתמודד מול הפוליו היא מניעה על ידי כיסוי חיסוני ארצי גבוה ככל האפשר – ניתן לראות שבזכות מבצע החיסונים והעלאת הכיסוי החיסוני הארצי כמתואר למעלה, תמונת הביוב מחוץ לירושלים נקייה, ובתוך ירושלים בשיפור מתמיד.

ממשרד הבריאות נמסר עוד "אנחנו קוראים להורים להמשיך ולהקפיד על השלמת חיסוני השגרה במועד, על מנת להגן על בריאות הילדים, משום שרפואה מונעת תמיד עדיפה על תחלואה".

חיסון חיסון ילדים פוליו משרד הבריאות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד