ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024
קשטו עצמכם תחילה

התחקיר חשף: סבב המינויים המושחת לכאורה של השרה ממרצ

על פי תחקיר שפורסם היום, השרה תמר זנדברג ממרצ מינתה לתפקיד בכיר במשרדה את מי שהתחייב למנות את אורי זכי - בעלה, ליו"ר מרכז הרצל. לשכתה התערבה כדי לקדם את הבחירה בבן הזוג, כשהיא מחזיקה בכוח להדיח מתפקידו את מי שאמור להשלים את המינוי

 התחקיר חשף: סבב המינויים המושחת לכאורה של השרה ממרצ
אורי זכי צילום: צילום מסך ערוץ 20

זה לא סוד שבמחנה השמאל 'לא מחבבים' בלשון המעטה את רה"מ לשעבר בנימין נתניהו כשהם טוענים שהוא אדם מושחת (לכאורה, תיקים אלו נידונים בימים אלה בבית המשפט).

בשמאל הישראלי הצליחו להדביק לעצמם את תדמית ה'נקיים' כאלה שלא דבק בהם רבב, רה"מ הנוכחי יאיר לפיד אף מנתק קשר אם כל מי שנחשד ולו בעבירה הקלה ביותר. אלא שהעיתונאי קלמן ליבסקינד חושף בסוף השבוע בטורו במעריב על שחיתות לכאורה במפלגת מרצ כשברכז עומדת השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג.

בפתח טורו כותב עיתונאי קלמן ליבסקינד: "זה סיפור על האופן שבו מינתה השרה תמר זנדברג לתפקיד בכיר במשרד להגנת הסביבה את מי שהיה בעל הסמכות למנות את יו"ר מרכז הרצל בהסתדרות הציונית העולמית – תפקיד עם כבוד ועם שכר נאה של 25 אלף שקל לחודש במשרה חלקית בלבד – לאחר שהתחייב למנות לתפקיד הזה את בעלה, הבכיר המשיך הבכיר לפעול להשלמת המינוי, גם כאשר הוא מכהן תחת השרה זנדברג. זה סיפור על האופן שבו החזיקו זנדברג ולשכתה בכוח להדיח מתפקידו את מי שנדרש לאשר את המינוי הזה, מינוי שאושר בסופו של יום".

אז על מה מדובר? ליבסקינד נותן את הקרדיט על החשיפה הראשונה בפרשה הזו, לתומר מיכלזון מהאתר "המקום הכי חם בגיהינום" שם פורסם תחקיר בעניין לפני פחות משנה. "בעולם מתוקן", כותב ליבסקינד, "הפרסום ההוא היה אמור לעורר עניין, ולו בשל ניגודי העניינים החמורים שהוא הצביע עליהם. בפועל, באופן מעורר תמיהה, זה לא קרה. אפשר להעריך בזהירות הנדרשת שאם בפרשה הזו היו מככבים - במקום תמר זנדברג - מירי רגב ובעלה, רק לצורך הדוגמה, היינו עדים לסערה גדולה מעט יותר".

מהתחקיר עולה כי תמר זנדברג ואורי זכי, המשמש מעבר לתפקידו כיו"ר מרכז הרצל גם כיו"ר הנהלת מרצ, מושכים לא מעט תשומת לב במפלגה שלהם. במציאות הפוליטית שלנו אין יותר מדי דוגמאות לבני זוג שפועלים יחד בצמתים מרכזיים ומשפיעים, באותה מפלגה קטנה. פעם הוא מתמודד, ופעם היא מתמודדת. כאן הוא משמש כראש המטה שלה, ושם היא ממנה לתפקיד בלשכתה את מי שמקדם אותו.

בכתבת פרופיל ב"הארץ" ב־2018, נכתב על זנדברג כמי שעומדת בראש מחנה חזק בעל כוח עסקני גדול. בראשו עומדים בעלה אורי זכי, ודרור מורג, דמות מרכזית במרצ, שכיהן בעבר כמזכ"ל התנועה". מורג מכהן כבר למעלה מעשור כחבר הנהלת ההסתדרות הציונית מטעמה של מרצ, ובתפקידו הבכיר מינה כבר לפני שש שנים את זכי לתפקיד ניהולי בהסתדרות.

בבחירות האחרונות בהסתדרות הציונית, באוקטובר 2020, נבחר מורג על ידי ועידת הברית העולמית של מרצ, ומונה לחבר הנהלה בהסתדרות הציונית ולראש המחלקה למעורבות חברתית ותיקון עולם. עם המינוי, קיבל מורג גם את הסמכות הבלעדית למנות לבדו ליו"ר מרכז הרצל את מי שיחפוץ כמינוי פוליטי, ומיד הבטיח לאורי זכי שימנה אותו לתפקיד באוקטובר 2022, כאשר התפקיד יעבור לידיה של מרצ, מדובר, מזכיר ליבסקינד בטורו ב'מעריב', במשרה שמכניסה משכורת חודשית נאה לכיסו של העומד בראש המרכז אך גם למי שנהל איתו משק בית משותף (קרי: זנדברג).

עברו כמה חודשים, וביוני 2021 הושבעה תמר זנדברג לשרה להגנת הסביבה. ארבעה ימים אחר כך היא מינתה לראש המטה שלה, את לא אחר מאשר דרור מורג, שכמה חודשים לפני כן הבטיח לזכי (ולה) הכנסה עתידית גבוהה.

במקומו של מורג, שהתפטר מההסתדרות הציונית ודילג כאמור ללשכת זנדברג, נכנס לתפקיד חבר ההנהלה וראש המחלקה בהסתדרות הציונית, איש השומר הצעיר חגי מיורק. מיורק ירש ממורג את הסמכות למנות לבדו את יו"ר מרכז הרצל, ובספטמבר 2021 מינה לתפקיד את זכי, כשהוא מממש בפועל את ההבטחה של מורג למשפחת השרה שמינתה אותו.

איך קרה שמיורק בחר בדיוק במועמד האחד שאותו התכוון גם מורג למנות? ובכן, מיורק הסביר בתגובתו שגם הוא, ממש כמו מורג, חשב שאורי זכי הוא האיש המתאים לתפקיד. השבוע, בתגובה לפניית ליבסקינד, גילה מיורק שמורג פנה אליו, והמליץ לו למנות את אורי זכי, כלומר, בעודו משמש כעובד מדינה בכיר וכראש המטה של זנדברג, המשיך מורג, כך לדברי מיורק, לפעול מולו לטובת מינויו של אורי זכי של זנדברג לתפקיד.

פרט אחד הפך את ההמלצה של מורג לבעייתית מאוד: מורג, לו היה רוצה, יכול היה להדיח את מיורק מתפקידו. מיורק, המחזיק כאמור בסמכות למנות את יו"ר מרכז הרצל – היה תלוי בהמשך כהונתו במורג, ולכן גם בזנדברג. במילים אחרות, ראש המטה המכהן של זנדברג המליץ לממלא מקומו בהסתדרות הציונית, שאותו הוא יכול להדיח בכל עת, שימנה ליו"ר מרכז הרצל את בעלה של השרה – שיכולה להדיח את שניהם. מיורק עשה זאת.

בהמשך מגלה ליבסקינד עוד מספר מסמכים בעייתיים ועל העמותה שממנה את הנציג בהסתדרות הציונית וגרמו למקרה הזה להתאפשר. 

גם אחרי פרסום טורו של קלמן ליבסקינד ב'מעריב' נראה כי בשמאל ובתקשורת ימשיכו להתעלם מהעובדות והנראות וימשיכו להדביק את תדמית ה'מושחת' לנתניהו תוך כדי התעלמות מוחלטת ממה שקורה אצלם בבית פנימה.

התגובות לטור ב'מעריב':

תגובת תמר זנדברג:  "כשרה להגנת הסביבה אני תומכת במיחזור, אם כי הדרך הטובה ביותר לטיפול בפסולת, לפני מיחזור, היא לא לייצר אותה. בהתאם, גם הסיפור הממוחזר הזה לא אמור היה לבוא לעולם מפני ש- בפשטות - אין בו אמת. עם כניסתי לממשלה קראתי לדגל לדרור מורג לשמש בתפקיד ראש המטה. הוא עזב תפקיד בשכר ובתנאים טובים בהרבה והתגייס לשירות בממשלה מתוך תחושת שליחות ציבורית. הוא תכנן להישאר חצי שנה רק לתקופת ההקמה ובסוף נשאר שנה בגלל העניין שגילה בנושא הסביבתי והאתגר הציבורי בעבודת הממשלה. אין לכך שום קשר לתפקידו של אורי שאליו התמנה בזכות עצמו וללא כל קשר אליי, בארגון שכבר כיהן בו בעבר, ו/או לכל אחד אחר".

תגובת אורי זכי: "אני פעיל בתחום הציבורי זה כ־24 שנים. מילאתי תפקידים שונים, ואני יכול לומר בצניעות המתבקשת שאני אחד הקולות הבולטים בשמאל היום. כל התפקידים שאותם מילאתי והמעמד שאליו הגעתי, בכולם זכיתי בעשר אצבעותיי, בהתמדה ובסירוב להתפשר על עמדותיי. אני גאה בכך. בין השאר, שימשתי כיועץ שר המשפטים, כחבר בצוות המו"מ המצומצם של יוזמת ז'נבה, כמייסד ומנהל 'בצלם' ארה"ב, כחבר הוועד המנהל של האגודה לזכויות האזרח בישראל, כמייסד החזית להגנת הדמוקרטיה ובמרצ, כיו"ר צעירי המפלגה, נשיא הוועידה, וכיום כיו"ר ההנהלה".

"בבסיס תיאוריית הקונספירציה העומדת מאחורי השאלות ישנה הנחת עבודה שזכיתי בתפקידי כיו"ר מרכז הרצל לא על בסיס כישוריי ומעמדי הציבורי, אלא בזכות תמר. זוהי טענה מקוממת ומשפילה. אילו הייתה מופנית לאישה עם קורות חיים זהים לשלי, הייתה עולה טענה מוצדקת לשוביניזם בוטה. התבשרתי על המינוי העתידי שלי ליו"ר מרכז הרצל של ההסתדרות הציונית העולמית כבר באוקטובר 2020, עם חתימת ההסכם הקואליציוני הפנימי במוסדות הלאומיים".

"עובדת מינויי הייתה ידועה לכל הנוגעים בדבר. מובן שבזמן זה לא יכול אף אחד היה להעלות בדעתו שמרצ תהיה חלק מהממשלה שמונה חודשים מאוחר יותר. זאת ועוד, זהו התפקיד הבכיר השני שאליו התמניתי בהסתדרות הציונית העולמית. בשנת 2016 מוניתי על ידי ראש המחלקה למפעלים ציוניים דאז דרור מורג למנהל המחלקה. בתפקיד זה הקמנו יחד את המחלקה מהיסוד, ושימשתי בתפקיד זה כשנתיים".

"האם אז ניחן מורג ברוח נבואית שלפיה ידע שאם ימנה אותי ב־2016, חמש שנים לאחר מכן הוא יקבל תפקיד בלשכת שרה, שהייתה אז חברת כנסת בירכתי הרשימה של מרצ באופוזיציה? מובן שלא. מורג ייעד אותי לתפקיד יו"ר מרכז הרצל, בהכירו את כישוריי, יכולותיי, ועל בסיס היכרותי העמוקה עם הארגון, ומתוך שותפות ארוכת שנים בינינו".

"לעניין העמותה: מכיוון שידעתי שמרגע שדרור מורג ביקש מהעמותה להפעיל את הנוהל שאושר לפני כן, ייתכן שממלא המקום הוא שיצטרך להחליט לגבי המינוי שלי, הדרתי עצמי מכל הליך מילוי המקום, ולא השתתפתי בהצבעה שאישרה את המלצת ועדת האיתור למנות את חגי מיורק לממלא המקום. זאת ועוד, דחיתי על הסף גישושים מצד ועדת האיתור לראות בי עצמי מועמד למלא מקומו של דרור, לאור מראית העין של הקשר בין מינוי כזה לבין מינויו של דרור לתפקיד ראש המטה של השרה זנדברג. זאת למרות שניסיוני בהקמת המחלקה הזו עצמה הפך אותי למועמד אידיאלי ומתבקש לתפקיד".

"אני מכיר את חגי מיורק יותר מעשור נוכח פעילותנו המשותפת במרצ. יש לי הערכה עמוקה כלפיו, ואני יכול לומר בביטחון רב שזוהי הערכה הדדית. אני שמח ומוקיר את העובדה שלאחר שיחה בינינו הוא קיבל את המלצתו של מורג ומינה אותי לתפקיד שאליו יועדתי מראש. מיורק לא מינה אותי מתוך חשש ערטילאי, אלא מכיוון שסבר שאני מתאים מאוד לתפקיד. השרה זנדברג לא חשבה לרגע לפטר את מורג, שותף לדרך של שנים, כדי לדאוג לי למשהו, בעיקר כי אינני זקוק לסוג כזה של דאגה".

תגובת חגי מיורק: "גם ללא ההמלצה של דרור הייתי בוחר למנות את אורי עקב התאמתו לתפקיד. לא ידוע לי על כל 'מנוף', ולא הרגשתי מעולם בלחץ כלשהו בנוגע למינוי אורי זכי. ידעתי מראש שכהונתי תהיה למספר חודשים, ושמחתי מאוד שהתארכה בסופו של דבר לשנה. מאמין שהצלחתי להשפיע ולבצע לא מעט בתקופה זו".

תגובת דרור מורג, באמצעות עורכי דינו: "התפקיד של יו"ר מרכז הרצל הוא משרת אמון שממונה על ידי ראש המחלקה, בדומה למשרות אמון אחרות בארגון. מדובר בתפקיד ביצועי שאליו ממנה ראש המחלקה את מי שהוא מוצא לנכון לפי מיטב הבנתו ושיקולו המקצועי כמי שאמון על מחלקתו".

"בכל הקשור לטענה שזנדברג מינתה את מורג אחרי שהוא פעל למינוי אורי זכי: "אין קשר בין המינויים. תמיכתו הפומבית של דרור מורג במינויו של אורי זכי לתפקיד יו"ר מרכז הרצל הייתה ידועה ברבים זמן רב לפני הבחירות לכנסת ה־24, אשר בסופן קמה 'ממשלת השינוי' וחברת הכנסת זנדברג הפכה להיות שרה. הטענה לקשר בין המינויים היא שקרית, ואין לה עיגון בלוח הזמנים".

"בנוסף, וזה הוא העיקר, דרור מורג לא קיבל שום הטבה ממינויו לתפקיד ראש המטה. הסכמתו ורצונו לקבל עליו את התפקיד של ראש מטה השרה נבעו מהפצרתה של גב' זנדברג להצטרף אליה למשרד ולסייע לה בתפקידה כשרה. מתוך תפיסת עולם ונאמנות, נעתר מורג לבקשתה, תוך שהדגיש שמדובר בכמה חודשים, עד שמטה השרה ייכנס לשגרת עבודה. נדגיש כי אין בצדה של הסכמתו של מורג כל הטבה נוספת. להפך, מדובר בתפקיד בשכר של כמחצית משכרו בתפקידו הקודם ובתפקיד תובעני הרבה יותר".

"בתשובה לטענה שלפיה מיורק מינה את זכי כאשר הוא יודע שמשרתו תלויה בראש מטה השרה, אשר יכול להחליף אותו בכל עת שיחפוץ: "לאחר כשנה בתפקיד, ובטרם הודיע ראש הממשלה על הליכה לבחירות, הודיע מורג לשרה כי הגיעה העת לשוב לתפקידו. מורג לא היה תלוי ברצונותיה של השרה, וקיבל את החלטותיו האישיות לפי מיטב הבנתו. מיותר לומר כי גם חגי מיורק ידע מראש שמדובר במינוי זמני. לא הייתה לו כל ציפייה למינוי קבוע, ומכאן כי התיזה המוצגת כאן על 'מאזן אימה תעסוקתי' אין בה ממש".

"ביקשתי ממורג להפנות אותי לנייר כלשהו המסמיך את העמותה, שאיש לא בחר באופן דמוקרטי את אנשיה, ושחבריה ממנים את מי שיחפצו לחברות בעמותה ללא כל קריטריונים – למנות ממלא מקום לראש מחלקה בהסתדרות הציונית, שהוא עצמו נבחר באופן מסודר בבחירות דמוקרטיות".

מורג לא העביר מסמך כזה, ומסר: "העמותה הוקמה בשנת 2006 במסגרת הליך הסדרת פעילות מרצ העולמית מול המוסדות הלאומיים, באופן דומה להליך ההסדרה שביצעו מרבית התנועות העולמיות. באותה העת נבחרו כחברי הוועד המנהל בעלי תפקידים מרכזיים בברית העולמית. הנך מופנה לתקנון המעודכן שבו קיים נוהל ממלא מקום אשר קובע ועדה, אשר קובעת קריטריונים, מראיינת וממליצה לוועד המנהל על ממלא המקום הזמני. הדבר אינו תחליף לבחירה הקבועה שנעשתה ותיעשה על ידי הוועידה העולמית, אשר מתכנסת מדי חמש שנים".

"ההסתדרות הציונית היא פדרציה של ארגונים ובריתות המתמודדים ונבחרים בבחירות לפני כינוסו של כל קונגרס. לאחר הבחירות, ומשנודעות התוצאות, מתקיים משא ומתן קואליציוני, שבמסגרתו מחולקים התפקידים. לאחר מכן הארגונים החברים מעבירים להסתדרות את מועמדיהם לתפקיד שעליו סוכם במשא ומתן, ואדם זה עובר הליך בחירה בתוך ההסתדרות העולמית. מן האמור עולה כי העמותה היא הגורם הממליץ על המועמד אשר נבחר על ידי ההסתדרות העולמית".

 

אורי זכי תמר זנדברג

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד