ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
העוקץ המקסיקני

הונה תלמיד ישיבה בעשרות אלפי שקלים לאחר שהתחזה לחולה סרטן

בין אלו שנפלו עוד לקורבן להונאה: בעלי צימר, בית מלון יוקרתי, עמותה המסייעת לנזקקים ובתי עסק שונים ברחבי הארץ. בתום חקירה שנוהלה ביחידת הונאה במחוז ירושלים הוגשה נגדו הצהרת תובע לקראת כתב אישום

הונה תלמיד ישיבה בעשרות אלפי שקלים לאחר שהתחזה לחולה סרטן
מעצר. אילוסטרציה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

העוקץ המקסיקני: כך נחשף ונעצר ע״י המשטרה עולה חדש ממקסיקו, שביצע הונאות סדרתיות בכרטיסי אשראי זרים בהיקף של מאות אלפי שקלים.

בשבוע שעבר, התקבלה בתחנת הראל של מחוז ירושלים תלונה מנציגי בית מלון יוקרתי באזור ירושלים, על חשד להונאה. עפ״י התלונה התארח אצלם במשך תקופה ממושכת אדם ששילם להם על השהייה במלון באמצעות מספר רב של כרטיסי אשראי זרים. האורח התחזה לאיש עסקים ממשפחה אמידה בחו"ל.

מיד עם קבלת התלונה, הגיעו שוטרי הסיור של תחנת הראל ועיכבו את החשוד שהיה באותה העת בתהליך עזיבה של המלון. 

החשוד נעצר ונלקח לחקירה להמשך טיפול מחלק ההונאה ביחידה המרכזית של מחוז ירושלים.

במסגרת החקירה שנוהלה במשטרה, התברר כי מדובר בדפוס פעולה חוזר של עבירות הונאה ומרמה שבוצעו ע"י אותו החשוד. 

הדרכון שנתפס 

חוקרי ההונאה בימ"ר ירושלים איתרו חמישה מקרים נוספים של הונאה שביצע החשוד באמצעות כרטיסי אשראי זרים. במהלך החקירה התברר כי בתקופה האחרונה, התקבלו בתחנות המשטרה ברחבי הארץ 5 תלונות ממתלוננים שונים שרובם בעלי עסקים, על כך שבוצעו מהם הזמנות טלפוניות של מוצרים שונים, ומזמין המוצרים שילם להם באמצעות מספרי כרטיסי אשראי זרים. בדיעבד ולאחר התשלום ואספקת המוצרים, התברר כי בעלי כרטיסי האשראי הנמצאים בחו"ל לא היו הרוכשים ואותו חשוד ביצע את ההזמנות במרמה וללא ידיעתם.

עפ"י החשד, החשוד ביצע הונאות בשווי כולל של מאות אלפי שקלים, בהם 110,000 ₪ ששולמו למלון בו שהה, 4 בתי עסק ומוכרים שונים מהם רכש סיגריות, מזון, תכשיטים, כרטיסים להופעה של זמר מוכר ועוד. בנוסף התברר כי לפני שהותו במלון שהה זמן ממושך בצימר באזור השרון ושילם גם המקרה זה בכרטיסי אשראי שאינם שלו.

במהלך החקירה חשפו חוקרי ימ״ר ירושלים כי בנוסף לכל אלו, החשוד הונה עמותה שמסייעת לנזקקים בהיקף של עשרות אלפי שקלים. ההונאה בוצעה עפ"י החשד, בכך שהחשוד הציג מצג שווא שהוא מגייס כספים רבים מתורמים מחו"ל עבור העמותה. החשוד העביר לעמותה מספרים של כרטיסי אשראי זרים מחו"ל בטענה שמדובר בכרטיסי תורמים. כרטיסים אלה חויבו ע"י העמותה, באישורו של החשוד, בסכום של כ- 140,000 ש"ח, ובתמורה שילמה העמותה עשרות אלפי שקלים לצרכים שונים של החשוד.

עוד התברר בחקירה כי כבר לפני כעשור, שהה החשוד בישראל באשרת תייר זר ועפ״י החשד הונה תלמידי ישיבה בעשרות אלפי שקלים, לאחר התחזה לחולה סרטן. בהמשך שב לחו"ל, עד שחזר בשנה שעברה כעולה חדש לישראל, ואף קיבל אזרחות ישראלית. 

במהלך החקירה נמצאו ע"י המשטרה ראיות הקושרות את החשוד לעבירות המיוחסות לו, בין היתר קבצים עם מאות מספרים של כרטיסי אשראי זרים הכוללים גם קוד CVV, תוקף הכרטיסים, וכן התכתבויות עם גורם זר ממקסיקו שממנו רכש את הקבצים עם הנתונים של כרטיסי האשראי ששימשו לביצוע ההונאות, ושייכים לתושבי אמריקה הצפונית והדרומית. כמו כן, חוקרי הימ"ר חשפו חשדות כי אותו החשוד הזמין שני דרכונים מקסיקנים מזוייפים על שמות אחרים, זאת כדי לסייע לו בביצוע ההונאות והצגת מצג השווא.

מעצרו של החשוד (32, שאינו מתגורר במקום קבע) הוארך מעת לעת בבימ"ש השלום בירושלים. עם סיום החקירה וגיבוש תשתית ראייתית ע"י היחידה המרכזית של מחוז ירושלים, הוארך אמש (שלישי) מעצרו של החשוד בארבעה ימים נוספים והוגשה נגדו הצהרת תובע לקראת כתב אישום שיוגש בימים הקרובים ע"י הפרקליטות.

 

בחור ישיבה עוקץ הונאה עמותות התחזות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד