י"א תמוז התשפ"ד
17.07.2024
"ביבי, אתה הבעיה"

ספרו החדש של קושנר מגלה צד אפל ביחסי טראמפ-נתניהו

בספרו החדש שעתיד לצאת בחודש הקרוב, חושף ג'ארד קושנר כי חמיו, הנשיא טראמפ, התקשר לנתניהו ערב ההכרזה על הכרה בירושלים כבירת ישראל אך נתניהו לא התלהב מההודעה והגיב בקרירות - וכתוצאה מכך טראמפ שקל לחזור בו מהמהלך, והטיח בנתניהו: "ביבי, אני חושב שאתה הבעיה"

ספרו החדש של קושנר מגלה צד אפל ביחסי טראמפ-נתניהו
נתניהו וטראמפ צילום: פלאש 90 יונתן זינדל

חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארה"ב לשעבר דולנד טראמפ, ג'ארד קושנר, צפוי להוציא את ספרו החדש בעוד פחות מחודש, ב-23 באוגוסט. בספר, כך מפרסם הפרשן המדיני ברק רביד, קושנר כותב כי נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ שקל לבטל את תוכניתו להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר את השגרירות לעיר לאחר שחש שראש הממשלה באותה תקופה בנימין נתניהו לא מעוניין בכך.

רביד כותב באתר 'וואלה!' כי בתקופה שלפני החלטת טראמפ ולאחריה נתניהו הכחיש בתוקף טענות לפיהן הוא לא רצה שטראמפ יעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים. לשכת ראש הממשלה אף פרסמה אז ציטוטים מתוך שיחות שנתניהו קיים עם טראמפ בימים שלפני ההחלטה ובהם הוא מעודד את הנשיא להעביר את השגרירות.

על פי הדיווח של ברק רביד, קושנר כותב בספרו כי בשיחת טלפון שקיים עם נתניהו ב-5 בדצמבר 2017, יממה לפני ההכרזה על ההכרה בירושלים כבירת ישראל, טראמפ עדכן את ראש הממשלה על החלטתו להכיר בירושלים כבירת ישראל. "ביבי אמר שהוא תומך בהחלטה של הנשיא אם זה מה שהנשיא רוצה לעשות אבל לא נשמע נלהב במיוחד", מציין קושנר בספרו.

קושנר מוסיף כי טראמפ חשב שנתניהו לא שמע טוב או לא הבין את דבריו ולכן חזר עליהם פעם נוספת. טראמפ אמר לנתניהו שכאשר הזמן יגיע הוא מצפה מישראל לשבת לשולחן המו"מ ולהגיע להסכם עם הפלסטינים.

אלא שגם בפעם השניה, טוען קושנר, התגובה של נתניהו לא היתה נלהבת. קושנר כותב כי בשלב הזה בשיחה טראמפ התחיל להתלבט האם הוא עשה את ההחלטה הנכונה. טראמפ שאל את נתניהו מדוע הוא צריך לקחת סיכון כזה ולהעביר את השגרירות לירושלים אם הוא מתרשם שזה לא כל כך חשוב עבור ראש ממשלת ישראל. "ביבי אני חושב שאתה הבעיה", אמר טראמפ לנתניהו לפי קושנר.
 
יועצו הבכיר של טראמפ כותב כי נתניהו הגיב בקרירות להאשמה של הנשיא וציין כי הוא חלק מהפתרון ולא חלק מהבעיה. "אחרי שהשיחה הסתיימה יכולתי לראות שטראמפ היה מתוסכל", כותב קושנר.

מטעמו של נתניהו נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, ראש הממשלה נתניהו, שביקש מהנשיא טראמפ להעביר את השגרירות כמה פעמים, הביע הערכה גדולה להחלטה זו".

"הנשיא טראמפ אמר לראש הממשלה נתניהו, לפני קבלת ההחלטה: "יש אצלי אנשים שאומרים שהצעד הזה מסוכן לארה"ב, מה אתה חושב?" - נתניהו השיב לנשיא שאינו רואה סכנה ממשית ושאין שום סיבה שלא לבצע את העברת השגרירות. ספק שאם ראש הממשלה נתניהו היה משיב לנשיא אחרת העברת השגרירות הייתה מתבצעת".

"השלום של טראמפ"

הפרשן המדיני של אתר וואלה, ברק רביד הוציא לאחרונה ספר בשם "השלום של טראמפ" ובו הוא מגולל על מאחורי הקלעים של הסכמי אברהם, רביד סיפר כי במהלך כתיבת הספר הוא ראיין 50 אנשים ביניהם כלל השחקנים המרכזיים שעסקו בהסכמי השלום ביניהם דונלד טראמפ, ויועציו ג'ארד קושנר ואבי ברקוביץ וכן ראש המל"ל לשעבר מאיר בן שבת, שגריר ארה"ב בישראל דיויד פרידמן ועוד.

רביד חושף בספרו כי הסכמי אברהם נולדו מתוך משבר גדול בין נתניהו לטראמפ. "נתניהו איים שהוא ילך לסיפוח חד צדדי נגד עמדת טראמפ, ואז אבי ברקוביץ' אמר לו אם אתה תלך על זה הנשיא יצייץ נגדך באופן פומבי, נתניהו שקל את זה למרות זאת. בפגישה האחרונה ברקוביץ' הציע לנתניהו לרדת מהסיפוח בתמורה לנורמליזציה עם איחוד האמירויות, הוא שלף את זה כמוצא אחרון, ואז בחזרה לוושניגטון ב-1 ליולי ותוך כדי שהוא נוסע, הוא מקבל טלפון משגריר איחוד האמירויות בוושינגטון שאומר אולי נציע לנתניהו שירד מהסיפוח ואנחנו ננרמל יחסים עם ישראל, ומהאירוע הזה שאני לא רוצה לקרוא לו פוקוס אבל זה לא יותר מפוקס, הם נכנסים למו"מ אינטינסיבי של חודש על הדבר הזה"

עוד כותב רביד בספרו כי יחסי טראמפ ונתניהו התערערו כבר בשנה הראשונה של כהונת טראמפ. "גם טראמפ וגם נתניהו דיגמנו החוצה מערכת יחסים קרובה כי לטרמפ היה את הבייס האוונגליסטי שאהב את נתניהו, ולנתניהו היה את הבייס הליכודי שאהב את טראמפ, זה היה מאוד יעיל לשיקולים פוליטיים פנימיים אבל כבר מהשנה הראשונה טראמפ הבין שנתניהו לא רציני בנושא הפלסטיני, שהוא לא באמת רצה עסקה, טראמפ באמת רצה הסכם שלום היסטורי בין ישראל לפלסטינים".

דולנד טראמפ ג'ארד קושנר בנימין נתניהו

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד