1. עמוד הבית
  2. תיירות
  3. תיירות בישראל

עונת הרחצה בפתח: אלו הם החופים הנקיים ביותר בישראל

ממדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה למחצית השנייה של יולי עולה, כי 83.3% מהחופים הפתוחים שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד" - שיפור משמעותי ביחס למדד בתקופה המקבילה בשנה שעברה

קובי ברקתז' אב תשפ"ב 04/08/2022 20:36

המשיכו לשמור ילד על חוף ים. אילוסטרציה ילד על חוף ים. אילוסטרציה צילום: דוד כהן, פלאש 90

נתוני מדד "חוף נקי" של המשרד להגנת הסביבה למחצית השנייה של חודש יולי מראים, כי 83.3% מהחופים הפתוחים (הלא מוכרזים) שנמדדו דורגו כ"נקיים" עד "נקיים מאוד", לעומת 84.85% במדד הקודם. בתקופה המקבילה בשנה שעברה נמצאו 66.7% בלבד מהחופים נקיים עד נקיים מאוד.

הרשויות החופיות הנקיות ביותר (בעלות ציון ממוצע "נקי מאוד") הן: חדרה, עמק חפר, נתניה, בת ים, תל אביב-יפו, גן רווה, אשדוד. הרשות החופית היחידה שדורגה במדד זה כבעלת ציון ממוצע "מלוכלך" היא חוף אשקלון. 

במסגרת תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית יוזמת סיוע לרשויות החופיות בביצוע פעולות אכיפה בחופי הים בחודשי הקיץ. הסיוע ניתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על-ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר מלווים את הפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה, במטרה ליצור הרתעה מול עברייני פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית.

18 הרשויות שזוכות בעונת הרחצה הנוכחית לתגבור של יותר מ-7,000 שעות שיטור, הן: נתניה, הרצליה, מועצה אזורית חוף הכרמל, מועצה אזורית עמק חפר, אשקלון, מועצה אזורית מטה אשר, קריית ים, איגוד ערים כינרת, אשדוד, נהריה, טירת כרמל, עיריית עכו, חיפה, תל-אביב יפו, מועצה אזורית חוף השרון, בת ים, חדרה ואילת.

היקף מימון הפרויקט הוכפל כבר בשנה שעברה למיליון שקל, כחלק מתוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה. במסגרת פעילות האכיפה, המלכלכים בחוף עלולים להיקנס בסכום של עד 750 שקל על השלכת פסולת בשל הרגישות הגבוהה של החופים.

עד כה, במסגרת תוכנית תגבור האכיפה (בתאריכים 25 ביוני עד 31 ביולי), דווח על 131 פעולות בתחומן של 14 רשויות חופיות (כולל איגוד ערים כנרת). הפעולות התבצעו במשך כ-1,033 שעות מצטברות ובסיוע של 250 שוטרים, במהלך פעולות אלו חולקו כ-2,796 קנסות, ומתוכם כ-453 קנסות על עבירות ניקיון.

התקציב לתוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה לשנת 2022 הוא 16 מיליון שקל. שנת 2022 היא השנה ה-17 לתוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה הפועלת משנת 2005 במטרה למזער את מפגע הפסולת החופית והימית בישראל ולפעול לניקיונם של החופים והים לפי המחויבות הבין-לאומית לטובת הסביבה והציבור בישראל. 

מרכיב מרכזי בתוכנית חוף נקי וכן עיקר תקציבה, מופנה לתמיכה ברשויות החוף בניקיון החופים הפתוחים שבשטחיהן. תוכנית חוף נקי מגדירה יעדי תוצאה ברורים לניקיון החופים הפתוחים – כך ש-70% מהחופים יהיו נקיים 70% מהשנה - במטרה לטפל בבעיה הסביבתית של הפסולת הימית בישראל. 

 

 

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;