י"ח תמוז התשפ"ד
24.07.2024
"ויהי נועם נשבת במוצאי שבת"

בציפייה לגאולה: עם ישראל מתאבל על חורבן בית המקדש

1954 שנים לחורבן בית מקדשנו: העולם היהודי שרוי באב על חורבן בית המקדש. עם ישראל יתכנסו הערב מוצאי שבת בתי הכנסת כדי לקונן ולבכות על חורבן הבית • רבבות נוהרים החל מהערב ועד לצאת הצום לרחבת ה'כותל המערבי' לאמירת קינות ולבקש את בניין בית הבחירה

בציפייה לגאולה: עם ישראל מתאבל על חורבן בית המקדש
ליל ט' באב בכותל המערבי צילום: מוטי גרין

המוני עם בית ישראל בכל רחבי תבל שרוי באבל ובצער, בהיותו מתאבל היום צום תשעה באב על חורבן בית מקדשנו ותפארתנו, כאשר נוטל כבוד מבית חיינו לפני אלף תשע מאות חמישים וארבע שנים.

עם בית ישראל לשבטיו ועדותיו יתכנסו בבתי הכנסיות ובתי המדרשות, לבכות ולקונן יחדיו על חורבן המקדש כלי הקודש והמקדש שהיו למדורת אש.

לרחבת הכותל המערבי ינהרו החל מהערב רבבות בני ישראל לאמירת מגילת איכה בישיבה על הארץ כדי לקונן על חורבן הבית בהתאם למסורת והמנהגים בהם נהגו.

בהתאם למסורת ימשיכו לנהור רבבות אלפי ישראל לרחבת הכותל המערבי – במשך כל שעות היום, כדי לשהות סמוך ונראה למקום המקדש ולקונן שם בנהי ובכי על חורבנו, כאשר עם ישראל שרוי בגלות המר קרוב לאלפיים שנה וזועק במר לבו 'עד מתי עוזך בשבי ותפארתך ביד צר'.

אלפים רבים נוהרים ביום תשעה באב גם לקברי אבות במערת המכפלה בחברון, ולקבר רחל אמנו לזעוק את זעקתו של ירמיהו הנביא על הבנים שגלו מעל שולחן אביהם, וכך לעורר זכות אבות לקיום ההבטחה האלוקית של 'ושבו בנים לגבולם' בישועתן וגאולתן של ישראל במהרה.

כמדי שנה לתפילת מנחה וערבית מגיעים המונים רבים לשריד בית מקדשנו ותפארתו 'הכותל המערבי' ושופכים לבם בתחינה ובקשה 'נחם את אבלי ציון וירושלים', כאשר בסיום הצום לאחר תפילת ערבית, מתגלה במלוא תפארתו האהבה והאחווה השוררת בעם ישראל, שבזכותה נזכה להגאל – כאשר 'האחים רובין' עומדים לשרת נאמנה את המוני באי בית ה', לחלק ברוח נדיבה מזונות ושתיה לקהל הרחב לשבירת הצום. לאחר מכן מקדשים המוני עם את הלבנה מתוך תקוה ותפלה כי בקרוב נזכה לנחמת ציון וירושלים.

מנהג זה של עריכת 'קידוש לבנה' במוצאי תשעה באב ליד שריד בית מקדשנו הכותל המערבי, הוא מסורת שהונהגה ע"י האדמו"ר רבי דוד צבי שלמה מלעלוב זי"ע ונמשכת כל השנים ע"י שושלת האדמו"רים הק' לבית לעלוב, כשרבבות מגיעים למקום הקודש. 

כוחות הצלה יוצבו במשך כל היום ברחבת הכותל המערבי להושיט יד ועזרה למי שיזדקק לכך. יצוין כי אין כניסה ברכבים פרטיים לעיר העתיקה, ויש להגיע בתחבורה ציבורית בלבד. הקרן למורשת הכותל המערבי מבקשת מהציבור להישמע להוראות משטרת ישראל ולהנחיות הסדרנים.

תשעה באב חורבן הבית הכותל המערבי

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד