ו' תמוז התשפ"ד
12.07.2024
חשיפת 'בחדרי'

סוער ב'יהדות התורה': תכנית הלימוד של בעלזא יוצאת לדרך; המו"מ התפוצץ

תכנית הלימוד במוסדות חסידות בעלזא יוצאת לדרך במימון משרד החינוך וב'דגל התורה' זועמים ומבטלים את פגישת המו"מ שתוכננה להערב מתוך כוונה לחתור לריצה משותפת | הזעם ב'דגל' שבעתיים לאור הסעיפים שקובעים כי למשרד בלעדיות, אכיפה והחלטות | כל הפרטים

אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבה
אילוסטרציה. למצולמים אין קשר לכתבה צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שעתיים בלבד קודם פגישת מו"מ בין 'דגל התורה' ל'אגודת ישראל' שנראה כי היו בדרך לסיכומים על ריצה משותפת בבחירות, פיצוץ דרמטי בשיחות ובמגעים בין הצדדים כאשר תכנית הלימודים שרקמו בבעלזא וב'דגל' טוענים כי היא פוגעת בחינוך החרדי - יוצאת לדרך.

רקע: לפני כחודשיים, לאחר שניסיונות של חסידות בעלזא להשתלב בחינוך העצמאי לא צלחו, לאור סירוב הליטאים, הם רקמו תכנית מול משרד החינוך שעוקף את החינוך העצמאי שתאפשר לתקצב מוסדות גם בדרך עוקפת החינוך העצמאי תוך שילוב לימודי מקצועות במוסדות חסידות בעלזא.

הדיווחים על התוכנית שנרקמת הביאו לזעם מצד 'דגל התורה' שיצאה במאמרים נגד חסידות בעלזא בביטאון המפלגה 'יתד נאמן' בטענה לפגיעה חמורה בחינוך החרדי, לאחריו הגיע האיום שנחשף לראשונה ב'בחדרי חרדים' לפיצול במפלגה בעקבות חילוקי דעות אידיאולוגיים.

הערב (חמישי) הודיע משרד החינוך באופן רשמי על תחילת התכנית, לפיה, תקצוב המוסדות שיצטרפו אליה תהיה תלויה בכמות לימודי המקצועות, עברית מתמטיקה ואנגלית, שיביא לפי כמות לימודי החול תקצוב - עד 12,000 שקלים לתלמיד.

סעיפים דרמטיים בתוכנית מקנים למשרד החינוך בלעדיות של אכיפה, בקרה והחלטות בתוך החינוך החרדי, סעיפים שמעלים את חמתם של הליטאים, הטוענים כי התוכנית פורצת את חומות החינוך החרדי ומאפשרת למשרד החינוך החילוני שליטה על הממסדים החרדים שיצטרפו לתוכנית.

'בחדרי חרדים' פרסם אמש כי בפני בעלזא הונחה הצעה שלא להצטרף לתוכנית וב'דגל התורה' יחתרו למצוא פתרון הולם בכל ממשלה שאליה יצטרפו כתנאי סף לכניסה אליה, הערב הכעס ב'דגל התורה' גובר ובעקבות פרסום התוכנית בוטלה פגישת המו"מ שתוכננה להערב, והדיבורים על הפיצולים עולים שוב על השולחן.

בבעלזא הרשמית אומרים הערב ל'בחדרי חרדים' כי התוכן של ה"קול קורא" סוכם בין משרד החינוך למשרד האוצר, ואינו קשור כלל למוסדות בעלזא.

התתי"ם יפעלו אך ורק לפי הוראות מרנן ורבנן האדמו"רים גדולי ישראל שליט"א וכי לאיש אין סמכות להפיץ שום התייחסות בשם בעלזא. כל הפרסומים הם מגמתיים ופוליטיים, ואינם נכונים בעליל.

חשיפת בחדרי דגל התורה אגודת ישראל חסידות בעלזא בחירות לכנסת ה-25

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 50 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד