י"א סיון התשפ"ד
17.06.2024
טיש הכתרה במלאת השבעה

הממשיך מזוועהיל: בן 39, אב ל – 11 ילדים שמתנהג בפשטות | פרופיל

החסידות הירושלמית קמה מהשבעה והכתירה אדמו"ר חדש לחסידות. בנו הגדול של הרבי מזוועהיל זצוק"ל הרה"צ רבי משה נתן נטע גולדמן בן ה- 39 עלה על כס אבותיו וערך טיש ראשון במלאת השבעה. משה ויסברג משרטט פרופיל מרתק לדמותו של הרבי החדש שמנהל בית עם ילדים

הממשיך מזוועהיל: בן  39, אב ל – 11 ילדים שמתנהג בפשטות | פרופיל
הרבי החדש מזוועהיל הערב צילום: שוקי לרר

מאות חסידי זוועהיל מכל רחבי הארץ התכנסו לפנות ערב במרכז חסידות זוועהיל בשכונת בית ישראל, בהתרגשות שאותה היה קשה להסתיר. אולם בית המדרש היה מלא מפה לפה בכאלף משתתפים, מנער ועד זקן, שבאו לחזות ברגע ההיסטורי שבו חסידות זוועהיל מכתירה בכתר של הנהגה את רבי משה נתן נטע גולדמן שליט"א.

לראשונה הרבי ישב בראש השולחן כשלצידו דודו, ראש הישיבה הגאון הצדיק רבי שמואל דוד גולדמן שליט"א, שבאותו מעמד הוכתר לרב הקהילה. במעמד הוא נשא דברי תורה כאשר הציבור כולו היה מרותק לדבריו. לאחר מכן הציבור ניגש לתת פדיונות בתור ארוך, כאשר הציבור עובר אחד ואחד לתת פדיון לרבי שזה עתה הוכתר.

כאמור, הסתלקותו של הרבי זצ"ל תפסה את החסידים ואת הבן הגדול בהלם מוחלט. לאחר דין ודברים שנמשך לאורך כל ימי השבעה, הוחלט למנות את הבן שימשיך את דרך אביו. בשורות אלו ננסה להביא מעט פרטים על דמותו של האדמו"ר הצעיר, תושב ביתר עילית בן 39 ואב ל – 11 ילדים בלעה"ר.

הצורה הפשטנית שבה מתנהג הבן ידועה לכל בחצר חסידות זוועהיל, שלא כבנשקי"ם אחרים שמתנהגים בגינוני כבוד. "ר' נותי" - כך הוא מכונה, הינו אבא במשרה מלאה שמגדל בית של משפחה ברוכת ילדים.

הטיש הראשון בזוועהיל

'בחדרי חרדים' מגיש פרופיל לדמותו של הבן הממשיך.  

הרה"צ רבי משה נתן נטע גולדמן נולד בירושלים בז' שבט תשמ"ג לאביו האדמו"ר רבי שלמה זצ"ל ולאמו הרבנית מרת שושנה שתחי' בתו של האדמו"ר בעל ה'עטרת משה' ממאקאווא זצ"ל שעל שמו נקרא בשמחת הברית.

הוא נצר לסבו האדמו"ר בעל ה'אור אברהם' זצ"ל ולמעלה בקודש סבו בעל ה'יקרא דמלכא', האדמו"ר רבי מרדכי גולדמן מווזעהיל, ולמעלה בקודש, האדמו"ר רבי גדליה משה זצוק"ל והרה"ק רבי שלומק'ה מזוועהיל זצוק"ל. 

בילדותו למד בחיידר של זוועהיל בירושלים וכן בישיבה קטנה ובישיבה גדולה למד בישיבות של חסידות זוועהיל. כבר בבחרותו דיברו בו גדולות ונצורות כמי שנודע בהשקעתו הרבה בסדרי הלימוד. בהגיעו לפרק האיש מקדש נישא לרעייתו שתחי' בתו של הרה"צ רבי מרדכי טווערסקי זצ"ל בנו של האדמו"ר מרחמסטריווקא ארה"ב לרפואה שלמה וקבעו את מקום מגוריהם בעיר ביתר.

כאברך כולל שקד על תלמודו בכולל רחמסטריווקא בביתר, ולאחר מכן בכולל אחר הצהריים בזוועהיל, בחצי שנה האחרונה נקרא על ידי אביו האדמו"ר זצ"ל לשמש כמשגיח רוחני בישיבה גדולה בזוועהיל שם גם נחל הצלחה גדולה בקשר עם הבחורים.

החסידים מספרים כי כבר מצעירותו למד חברותא כל יום עם סבו הרבי בעל ה'אור אברהם' זצ"ל שמאוד חיבבו, החסידים מספרים ל'בחדרי חרדים' על אברך עובד ה' בעל חסד, אהוב על כולם שמתייחס לכל אחד ואחד לא משנה בן כמה הוא, הוא עזר רבות לאביו בביסוס ויסוד החסידות והיה ידא אריכתא של הרבי זצ"ל, בענייני צדקה ובשאר העניינים.

מה שמאפיין אותו אומרים החסידים, היא 'הנחמדות' שצהלתו בפניו תמיד, כך שתמיד ניתן לראותו אותו מחייך שלכל אדם ואדם, ניתן לפגוש אותו בעיר ביתר סוחב דברים לשבת מאוד בפשטות, בחיוך ובשמחה, כך גם עוזר רבות לגדל את ילדיו. 

פרק מיוחד בחייו הקדיש לדברי התורה של אביו הרבי זצ"ל שקובצו על ידי מכון 'מעיינות הרים', הבן רבי משה נתן נטע היה מהעורכים הראשיים של דברי התורה שכידוע הרבי היה מדבר בהרבה מקומות בענייני חינוך ועוד.

גם בטיש שערך הערב במעמד ההכתרה החסידים היו בהלם מדברי התורה שנשא ברבים שהפליאו את כל השומעים שגדשו את בית המדרש. מעמד ההכתרה נערך בהשתתפות רבנים ואדמו"רים וכן בן דודו של האדמו"ר מזועהיל זצ"ל רב ביהמ"ד דק"ק זוועהיל מונסי שהגיע מיוחד מארה"ב.

בניחום אבלים שניחם אמש האדמו"ר מבעלזא את בני ואחי האדמו"ר מזוועיהל זצוק"ל אמר הרבי לבנו הממשיך הרה"צ ר' משה נתן נטע שליט"א: יש לך זכויות גדולות, של אדמו"רי בית זוועהיל זי"ע, המגיד הרה"ק רבי מיכל מזלאטשוב זי"ע ואביו הרה"ק ר' יצחק מדרוהוביטש זי"ע (שהיה מתלמידי הבעש"ט הק' זי"ע), ובזכות האבות יושפע לכם שהכל יתנהל בהצלחה מרובה בעז"ה.

אח האדמו"ר זצ"ל הגה"צ רבי שמואל דוד גולדמן שליט"א אב"ד זוועהיל אמר: שאחיו הרבי זצ"ל הכניס עצמו חזק בנושא עזרה לזולת, כל ימיו היה מרביץ תורה, מגיד שיעור, משגיח, עסק בחינוך והרגיש שזה בעצם התפקיד שלו בעולם הזה. הרבי מבעלזא התבטא ואמר שזה כאב גדול וניחמם.

האדמו"ר מבעלזא בניחום אבלים אמש

הגאון רבי מיכל זילבר ראש ישיבת זוועהיל נשא היום דברים בטיש ואמר "אם היה לי זכות בחירה הייתי כותב כולם אהובים כולם ברורים כולם קדושים – חסידות זוועהיל זכתה ברבי מיוחד ורב קהילה מיוחד, אני זוכר אותו מאז שהוא נולד, זה לא משנה בין רבי לרוב כי בבעלזא קוראים רוב לרבי, אני מברך ששניהם יצליחו והישיבה תצליח כי זה מה שהכי חשוב.

במעמד סיים משניות כובד אחיו של הרבי זצ"ל הרה"צ רבי שאול גולדמן, לאחר מכן נשא דברים אחיו של הרבי זצ"ל - הרה"צ רבי יעקב לייב גולדמן מגיד שיעור בישיבה, ולאחר מכן הרה"צ רבי יעקב לייב גולדמן בנו של האדמו"ר זצ"ל.

הגבאי הוותיק הרה"ח ר' שלמה דייטש שהיה גבאי אצל שלושת אדמו"רי בית זוועהיל ר' מרדכי ר' אברהם ור' שלמה ועכשיו אצל האדמו"ר שליט"א נשא דברים ומסר תודה לכל האחים של האדמו"ר זצ"ל שעמדו לימין הרבי זצ"ל ועזרו לו.

הרבי מזוועהיל פרופיל ממשיך

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 25 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד