1. עמוד הבית
  2. חדשות
  3. אקטואליה

נתניהו: נאום רוחאני באו"ם - ציני וצבוע

ראש הממשלה על נאום נשיא איראן באו"ם: "טוב שמשלחת ישראל לא ישבה באולם, בכך היתה ניתנת לגיטימציה למשטר שלא מכיר בקיום השואה"
גלובס, כ"א תשרי תשע"ד 25/09/2013 09:15

צילום: פלאש90 בנימין נתניהו. צילום: פלאש90

לאחר נאום נשיא איראן באו"ם, ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לדברים ואמר הלילה: "כצפוי היה זה נאום ציני מלא צביעות. רוחאני דיבר על זכויות אדם בשעה שכוחות איראנים משתתפים בטבח המוני של אזרחים חפים מפשע בסוריה; הוא גינה את הטרור בשעה שהמשטר האיראני מפעיל טרור בעשרות מדינות ברחבי העולם; הוא דיבר על תכנית גרעין למטרות אזרחיות בזמן שדו"ח סבא״א קובע כי קיימים בתכנית סממנים צבאים, ובשעה שכל אדם בר דעת מבין שאיראן אחת המדינות העשירות בנפט אינה משקיעה הון בטילים בליסטיים ומתקנים גרעיניים תת קרקעיים כדי לייצר חשמל". חסן רוחאני

לדברי ראש הממשלה, "לא בכדי לא היתה בנאום שום הצעה מעשית לעצור את תכנית הגרעין הצבאית של איראן ולא היתה התחייבות למלא אחרי החלטות מועצת הביטחון של האו"ם. זאת בדיוק התכנית האיראנית - לדבר ולמשוך זמן כדי לקדם את יכולתה של איראן להשיג נשק גרעיני".

"רוחאני מכיר זאת היטב", הוסיף נתניהו. "הוא התגאה בעצמו כיצד לפני עשר שנים הוליך שולל את המערב כשבזמן שאיראן ניהלה שיחות היא קידמה במקביל את תכנית הגרעין שלה. הקהילה הבינלאומית צריכה לבחון את איראן במעשיה ולא במילותיה. טוב שמשלחת ישראל לא ישבה באולם, בכך היתה ניתנת לגיטימציה למשטר שלא מכיר בקיומה של השואה ומכריז בפומבי על רצונו למחוק את מדינת ישראל מהמפה. כראש ממשלת ישראל, מדינתו של העם היהודי, לא אתן למשלחת ישראל להיות חלק ממופע יחסי ציבור ציני של משטר שמכחיש את השואה וקורא להשמדתנו", כך ראש הממשלה.

אחרי נאום רוחאני בעצרת הכללית של האו״ם נפגש שר המודיעין יובל שטייניץ עם מזכ״ל האו״ם. בפגישה הדגיש שטייניץ כי מול איראן אסור לחזור על הטעויות שנעשו במשא ומתן מול צפון קוריאה שאפשרו לה לפתח נשק גרעיני. "כאזרח דרום קוריאה הנתונה לאיום גרעיני ממשי אתה מבין טוב מכולנו את התוצאות הרות האסון של הסכמים המבוססים על מחוות ואשליות", אמר שטייניץ.

"צפון קוריאה השיגה נשק גרעיני למרות שני ההסכמים שנחתמו איתה ונחגגו בהתלהבות על ידי כל העולם. אנחנו מצפים ממך ומהקהילה הבינלאומית שכישלון ההתנהלות מול הגרעין הצפון הקוריאני לא יחזור על עצמו בסוגיית הפרויקט הגרעיני של איראן", דברי שטייניץ.

ח"כ עמר בר-לב, חבר בוועדת החוץ והביטחון, אמר בתגובת לדברי רוחאני, כי "העובדה שרוחאני מדבר על דרכי שלום היא בהחלט שינוי לטובה, אך אני מסכים עם עמדתם המסוייגת של הנשיא אובמה ורה"מ נתניהו מדבריו - הצהרות יש לגבות במעשים. ישראל צריכה תמיד להיות נכונה לשלום, אך לפני הכל צריכה להגן על עצמה.

"כפי שאמר רוחאני בעצמו, הזמן משחק פה תפקיד משמעותי וכל הבנה לא נכונה של המציאות עלולה להיות יקרה. על אף שאני מאמין בהידברות, מדינת ישראל לא יכולה לקחת סיכון שפיו וליבו של רוחאני אינם שווים. העובדה כי בזמן שדיבר על שלום ודיפלומטיה, בחר לא להגיע לסעודת המנהיגים במטה האו"ם, סירב להיפגש עם אובמה והעביר ביקורת קשה על הסנקציות כלפי סוריה אשר השתמשה בנשק כימי - אינה מבשרת טובות", אמר.

"אני מבין את רצונו של הנשיא אובמה לפתור את בעיית איום הגרעין האיראני בדרך דיפלומטית ואני מקווה שיצליח בדרכו, אך על ארצות הברית לדעת ולהבין כי שעון החול של ישראל קטן יותר משל האמריקאים ולקחת בחשבון מתי יגיע לתומו שלב הדיפלומטיה האמריקאית ויגיע שלב התגובה הצבאית", דברי בר-לב.

עיתון גלובס לחודש היכרות - כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
;