י"ז סיון התשפ"ד
23.06.2024
נשברו שיאים

שמחת תורה בפוניבז': 'הפסקה' באמצע ההקפות, מדוע?

למרות שכבר בשנים האחרונות דומה היה שנשברו כל שיאי המכירות בשמחת תורה, התברר כי והשנה נשברו בישיבת פוניבז' שיאים חדשים. 'בחדרי חרדים' עם הסיפור המלא מדוע נקטעו ההקפות בספינת הדגל של הציבור הליטאי

שמחת תורה בפוניבז': 'הפסקה' באמצע ההקפות, מדוע?
הקפות שניות בהיכל ישיבת פוניבז' צילום: באדיבות המצלם

בהיכל ישיבת פוניבז' התרחשה דרמה בעיצומן של ההקפות בליל שמחת תורה, כאשר במפתיע בין ההקפה הרביעית לחמישית עלה ראש הישיבה הגר"ש מרקוביץ, לארון הקודש וקטע את ההקפות.

הסיבה ל'הפסקה' המפתיעה, היא קיומו של 'שוק המכירות' הגדול, עליו מנצח ראש הישיבה הגר"ש מרקוביץ, שבמהלכו נדרשים כלל תלמידי הישיבה לקבל על עצמם התחייבויות וקבלות שונות.

בישיבת פוניבז', כמסורת של שנים וכפי שהנהיג מרן הרב מפוניבז' זצ"ל, לא כל תלמידי הישיבה רשאים להחזיק בספר תורה במהלך ההקפות בהיכל הישיבה, אלא אך ורק בחורים ש"רכשו" את ההקפה, תמורת קבלות לחיזוק לימוד התורה במהלך השנה הבעל"ט.

יום שמחת תורה היה בישיבה מאז ומקדם מעין "יום דין" למינוף הצמיחה התורנית ועלייתם של בני הישיבה בתורה ובשקידה. כאשר ראשי הישיבה זצ"ל מעודדים את התלמידים לקבל על עמם קבלות גדולות ולעמוד בהם במהלך כל ימי השנה.

הקפות שניות בישיבת פוניבז\

בתיאור היסטורי שנשתמר מתקופתו של מרן הרב מפוניבז' זצ"ל מתואר יום שמחת תורה במחיצתו: "היה מחבר פיוט בן מילה אחת, ושר אותו מאות פעמים בכל הניגונים והריקודים, 'לערנען לערנען' 'ללמוד ללמוד'... ויש שהיה משתלב במחולות בין שני בחורים ומחבק עמהם באהבת נפש, ותוך כדי ריקוד ושירה הוא לוחש באוזנו של הבחור לימינו 'קלאר ווערן ש"ס' 'קלאר ווערן ש"ס' - קבל עליך עכשיו ללמוד בהתמדה עד שתהיה בקי בכל הש"ס. אחר הוא פונה לשמאלו וחוזר ולוחש בעצם הרקידה באוזנו של הבחור השני 'קלאר ווערן ש"ס' 'קלאר ווערן ש"ס' וכעבור רגעים ספורים הוא כבר נמצא בקטע אחר של מעגל הרוקדים, ומתחבק שוב עם פרחי תורה אהובי נפשו, להלהיבם שיהיו בקיאים בש"ס...".

"הוא שהנהיג בישיבה את מכירת הכיבודים בשמחת תורה, פסוק ב'אתה הראת' וכיוצא, במחירים מפולפלים של מאות ואלפי דפים גמרא, או אפילו הש"ס כולו, אשר הקונים העילויים התחייבו ללמוד במשך השנה הבעל"ט. והיה מנצח אישית על כל מהלכי הבורסה הזאת, המכרזים והתחרויות, כשפניו קורנות מרוב אושר ושמחה, באמרו שעושה ביום זה את העסקים - 'ביזנס', הטובים ביותר מכל השנה, בריקודים של שמחת תורה".

וכך למרות שהשוק התקיים לפני ההקפות, בעיצומן של ההקפות עלה שוב ראש הישיבה לארון הקודש והכריז, כי מאחר וזמן ההקפות הוא עת רצון, וסיפר כי בשעתו לפני כשישים שנים ביקש בחור אחד להתקבל לישיבה, אך מרן הרב מפוניבז' סירב לקבלו למרות הפצרותיו, אחד ממכריו של הרב זצ"ל יעץ לבחור 'בשעת ההקפות הרב נמצא בעולמות אחרים - הוא 'שיכור' מהתורה, ואולי זו תהיה ההזדמנות שלך', ואכן, ניגש הבחור להרב זצ"ל באמצע ההקפות וחזר על בקשתו להתקבל לישיבה, והפעם הוא נענה בחיוב.

"לכן", הכריז הגר"ש מרקוביץ, "כעת זה הזמן! כל בחור שעדיין לא השתתף במכירות וטרם 'רכש' קבלה מחייבת לשנה הבעל"ט, כעת באמצע ההקפות ישנה עדיין הזדמנות אחרונה להצטרף".

"באנו לכאן כולנו לחגוג את שמחת תורה, לא בשביל עוד ריקוד או שיר, אלא בשביל להתעלות בשנת תשפ"ג בתורה, אין בחור שלא יוצא משמחת תורה בישיבה עם קבלה מחייבת", סיים הגר"ש מרקוביץ.

למרות השעה המאוחרת והעיכוב הממושך בעיצומם של ההקפות, אף אחד מהנוכחים הרבים לא גילה סימני קוצר רוח, להיפך, ככל שנקף הזמן והשעה התאחרה השמחה גאתה מתוך תחושת סיפוק והתפעלות.

למרות שכבר בשנים האחרונות דומה היה שנשברו כל שיאי המכירות, אך התברר שהשיא עדיין לפנינו. והשנה נשברו בישיבת פוניבז' שיאים חדשים, כשהפעם הריבוי העצום של רוכשי ההקפות באמצעות קבלות גרם לאיחור הגדול בשעת תחילת ההקפות, כשרובם הגדול של תלמידי הישיבה זכו השנה להקיף הקפה עם ספר התורה.

5 בחורים קיבלו על עצמם ללמוד ולסיים את כל הש"ס בבלי בשנה הקרובה, וזכו לקבל ספר תורה בהקפה הראשונה לצד ראשי ורבני הישיבה.

230 בחורים קיבלו על עצמם לימוד רצוף בימי שישי במשך 6 שעות בתענית דיבור בחודשי החורף הקרוב, כאשר לצורך כך הוקצה ביהמ"ד 'פרלמן' בגבעת הישיבה, ובו לא מתקיימת תפילת מנחה בשעות הצהרים, בכדי שלא לקטוע את הרצף הלימודי.

170 בחורים קיבלו על עצמם ללמוד עד שמחת תורה תשפ"ד, 4 פעמים בעיון את כל מסכת יבמות שתילמד בשנה הקרובה בישיבה, גפ"ת ועם הראשונים רמב"ן, רשב"א, ריטב"א, רי"ף ור"ן.

80 בחורים קיבלו על עצמם לימוד רצוף של 14 שעות ביום ברציפות למשך שבוע, כשהמכירות מתבצעות על פי סדר פרשיות זמן החורף הקרוב.

כ-160 בחורים קיבלו על עצמם לימוד רצוף של 12 שעות ביום ברציפות למשך חודש, כשהמכירות מתבצעות על פי סדר חודשי זמן החורף הקרוב.

200 בחורים קיבלו על עצמם חיזוק לימי שבת ומוצאי שבת, כאשר במשך כל שבתות החורף הם ילמדו ברציפות 5 שעות בליל שבת, ו-5 שעות נוספות ברציפות במוצאי שבת, ובסה"כ 10 שעות ברציפות מידי ש"ק ומוצש"ק.

יצויין כי המכירות חופפות, וישנם בחורים שמתמודדים במספר מכירות במקביל.

לפני ההקפות כאשר מתבצעות המכירות הפומביות, מסתובב ראש הישיבה הגר"ש מרקוביץ בין הבחורים באולם הישיבה ומעודד את ההתחרות בין התלמידים על העלאת רף הקבלות מעלה מעלה, בחורים מבוגרים 'אלטער'עס' שהיססו להעמיס על עצמם התחייבויות גדולות זוכים להבטחה לישועה בקרוב.

לאחר הרכישה מתקיים 'מי שברך' מיוחד ובו מוזכרים כל שמות הבחורים שרכשו את ההקפה, ולאחר מכן הם עוברים להתברך אצל כל ראשי הישיבה, המשגיחים והר"מים. כאשר בשל התור הארוך שהשתרך, התעכב סיום ההקפות כאמור עד לשעה מאוחרת בלילה.

שמחת תורה ישיבת פוניבז הרב שמואל מרקוביץ

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 19 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד