1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. בחצרות חסידים

ראב"ד 'העדה': "הקברים במתחם - של גויים"

הגר"מ שטרנבוך ביקר ב'גולובנציץ' ופסק: "מצאנו עצמות של גויים" • ראש המפקחים בדו"ח: קברי גויים • בפנים: המכתבים בפרסום ראשון
שבתי חזקיה, בחדרי חרדים, י"ד חשון תשע"ד 18/10/2013 01:33

ההפגנות במתחם. צילום: יעקב לדרמן ההפגנות במתחם. צילום: יעקב לדרמן

האם הסאגה שנמשכה שלוש שנים בדיון על הקברים במתחם גולובנציץ בבית שמש עומדת לקראת סיום? ראב"ד העדה החרדית, הגר"מ שטרנבוך, שנכח במתחם השבוע כפי שפורסם ב'בחדרי חרדים', שיגר מכתב מיוחד אל הגאב"ד הגרי"ט ווייס, בו הוא מפרט את התגליות והממצאים שנחשפו במהלך הבדיקות, ואשר מעידים בצורה חד משמעית על הימצאות קברי עכו"ם במקום.

הראב"ד פותח את מכתבו בהצהרה ברורה: "אין נדנוד ספק שאינם קברי יהודים ב'בנין שלם'". (הפרוייקט של דגל התורה) וממשיך לתאר כי על פי הוראתו נחפרו חמישים בורות, חלקם עם מערות וחלקם ללא מערות, וכי הם נבדקו עד הסלע - ולא מצאו מאומה.

הראב"ד מציין את הממצאים הבודדים שכן נחשפו בחפירות ובעיקר התגלית המרעישה של השבוע, שבה נמצא מת שראשו בין ברכיו, כפי שהיה נהוג בקברי גויים.

"ומעכשיו", הודף הראב"ד את טענות גורמים שונים, "מה שטוענים שאחרי כל כך הרבה שנים, אין מקום לבדיקות, שהעצמות לא מתקיימים (ולכן לא ניתן לדעת בבירור אם מדובר בבית קברות יהודי. ש.ז.) - נסתר מיניה וביה, שכן מצאנו עצמות של גויים ולמעלה מעשרה משגיחים יראי שמים ראו ומאשרים המצב הנ"ל".

הראב"ד גם מתייחס לטיעונים שהועלו, כי בעקבות החפירות הללו, עלולים להקל גם אומות העולם בבתי הקברות העומדים בפני סכנת הריסה, או שישנם הטוענים שאפילו אחר פינוי נשאר רוח הטומאה, "לדברינו, נמצאו קברים בודדים ואין לזה שם בית קברות",- פוסק הראב"ד.

בשולי המכתב מבהיר הראב"ד שכל האמור הוא במקומות שנבדקו על ידי שליחיו, ואין צורך לדון בזה, ולפיכך יש לעדכן את הבד"צ שהורו בענין, כדי שידעו את המצב לאישורו.

גם ראש המפקחים הרב אברהם נחמני שמונה לכך על ידי הראב"ד, העלה דו"ח מפורט מכל הבדיקות שנעשו בשטח עד כה, ומסכם כי על פי כל הממצאים שנחשפו בשטח שנבדק, מוכח שמדובר בכמה קברי נכרים בכל השטח כולו, ותו לא.

במכתבו של הרב נחמני שמיועד לרוכשי הדירות במתחם 'רמת אברהם', הוא מציין כי בניית הדירות היא לכתחילה ועל פי ההלכה. במהלך העבודות במגרש 201, כותב הרב נחמני כי נמצאו פגיון, כלי מנחות והמת שראשו נמצא בין רגליו, ממצאים שמוכחים מעל לכל ספק, כי לא מדובר ביהודים, שכן אף יהודי לא נקבר בצורה כזו ועם אביזרים מעין אלו. בנוסף, קובע הרב נחמני כי בכל המגרשים שנחפרו, לא נמצאו קברים, כוכים או עצמות.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. אחד שיודע מה האמת  

  יוסף שפירא

 2. היהודי היחיד שנקבר במתחם גולבנציץ בבית שמש הוא דוד שמידל  (ל”ת)

  עדה

 3. הכסף יעוור עיני חכמים  

  אור חדש

 4. אם זה היה לחילוניים אז זה היה של יהודים, מדהים כמה אתם צבועים  (ל”ת)

  אשר

 5. זה לא עניין של קברים, זה נטו עניין של כסף  

  יוסףביושר

 6. איפה המכתב של הגאב"ד להראב"ד  (ל”ת)

  חסר מכתב

 7. בהתחלה טענו שזה בוודאות קברי כלבים, עכשיו זה בוודאות גויים  

  מני ספלר

 8. אבל אמרו שאין קברים  

  לאה

 9. הסיקריקים לא ינוחו עד שיביאו להם אקשן אחר להשתולל ולרמוס לגזול ולהחריב. אולי השבוע ימי בחירות ישקוטו  (ל”ת)

  סיקריק=עמלק

 10. ורק כשרצו להראות לרב שטרנבוך את התמונות שצולמו לא ע"י פלאי לא נתנו להם להכנס  


  • אנשים רוצים לגור שם בגלל שהגר"מ שטרנבוך הוא לא רק היחיד שנשאר בבי"ד שהוא גדול אמיתי, אלא גם היחידי שאינו מושפע כלל לא מכסף ולא מכבוד ולא מאי (ל”ת)

   חסיד שפוי

 11. הוכחה לכך שאלו קברי גויים  

  מוכיח

;