י"ד תמוז התשפ"ד
20.07.2024
יועבר למוזיאון

נחשף המברק האחרון שהתקבל מהמרגל היהודי בסוריה

ראש המוסד דדי ברנע חשף לראשונה את המברק האחרון שהתקבל מאלי כהן המנוח טרם תפיסתו, וכן מידע מודיעיני על נסיבות לכידתו. את הדברים הציג בחנוכת המוזיאון הלאומי על שם אלי כהן ז"ל | ברנע: "פעל במקצועיות ובמסירות, ותרם את תרומתו שלו למארג הביטחון של מדינת ישראל ועם ישראל"

ראש המוסד ברנע
ראש המוסד ברנע צילום: גלעד קוולרצ'יק

ראש המוסד דדי ברנע השתתף היום (שני) בטקס חנוכת המוזיאון הלאומי על שם אלי כהן, בהרצליה. ראש המוסד חשף לראשונה באופן פומבי את המברק האחרון שהתקבל מאלי כהן המנוח טרם תפיסתו. במברק, המתוארך ליום לכידתו המשוער של אלי כהן, 19 בינואר 1965, דיווח לוחם המוסד על אסיפה שנערכה במטכ"ל הסורי ערב קודם בהשתתפות נשיא סוריה דאז, אמין אל חאפז.

המברק האחרון של אלי כהן ז"ל, המסמך יופקד בארכיון המדינה והעתק שלו יועבר למוזיאון

מדברי ראש המוסד דדי ברנע: "אלי כהן היה מהטובים שבלוחמים. הוא ממשיך להשפיע עלינו ולנסוך בנו רוח קרב, אומץ לב, ערכים ומסירות - גם ממעמקי ההיסטוריה. הוא מקור השראה לא רק ללוחמים של היום, אלא לעובדי המוסד כולם, במגוון תפקידיהם. כולנו לומדים ממנו, גם כיום, מהי ציונות, מהי הקרבה ומהי מסירות נפש".

"סיבת תפיסתו של אלי כהן תמיד הייתה נתונה במחלוקת, האם שידר יותר מידי, האם לא פעל על פי ההנחיות, האם המטה דרש ממנו לשדר באופן אינטנסיבי מכפי הצורך, והנושא עמד בלב ויכוח רב שנים. אני מנצל את קדושת המקום הזה והאירוע המיוחד הזה כדי לחשוף לראשונה, וזאת לאחר מחקר עמוק שנעשה לאחרונה, שאלי כהן לא נתפס בגלל כמות השידורים ששידר, או בגלל לחץ שהופעל עליו מהמטה לשדר בדחיפות גבוהה. אלי כהן נתפס רק בגלל ששידוריו נקלטו ע"י האויב, פשוט נקלטו ואוכנו. מעכשיו זאת עובדה מודיעינית".

המוסד יעביר היום למוזיאון ויחשוף את המברק האחרון ששלח אלי כהן המנוח כאדם חופשי. המברק המתוארך ליום לכידתו, 19 בינואר 1965, דיווח אלי כהן על דיון במטכ"ל הסורי, בהשתתפות נשיא סוריה דאז, אמין אל חאפז. המוסד פעל וימשיך לפעול להביא מודיעין ופרטים חדשים אודות התקופה בה תפקד אלי כהן בסוריה, וימשיך לפעול כדי להעלות את עצמותיו לקבורה בישראל.

"אלי הוא סמל ללוחמים רבים, שפעלו כל אחד בדורו, משך עשרות שנים רבות, וכל אחד מהם סיכן את נפשו, פעל במקצועיות ובמסירות, ותרם את תרומתו שלו למארג הביטחון של מדינת ישראל ועם ישראל. גם ממרחק השנים אנו מצדיעים ללוחם אמיץ שהיה בחוד הלחימה החשאית של המוסד ושל מדינת ישראל, מכבדים את זכרו ולומדים ממורשתו".

 

אלי כהן סוריה דוד ברנע מרגל מברק

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד