י"ג תמוז התשפ"ד
19.07.2024
לראשונה מאז 1995

בזכות גשמי הברכה: לקראת אירוע היסטורי בכנרת?

היערכות הרשות נדרשת לאור מדד מפלס הכינרת הנוכחי, הגבוה יחסית לתחילת עונת החורף, כתוצאה מהמשקעים הרבים שירדו במהלך ארבעת החורפים האחרונים

בזכות גשמי הברכה: לקראת אירוע היסטורי בכנרת?
הכנרת בתפארתה צילום: אביעד זריהן

מנהל רשות המים יחזקאל ליפשיץ כינס היום (שני) ישיבת היערכות נרחבת לקראת האפשרות של פתיחת סכר דגניה במהלך החורף הקרוב. 

ברשות הסבירו כי ההיערכות נדרשת לאור גובה מפלס הכינרת העומד כיום על כ- 210.45-, 1.65 מטר מהקו האדום העליון כשהמפלס גבוה יחסית לתחילת עונת החורף, בזכות כמויות המשקעים שירדו בארבע השנים האחרונות, לאור תחזית המשקעים הצפויה לעונה הקרובה שתשפיע על מפלס הכינרת וזאת למרות החורף המבושש להגיע.

סכר דגניה הנמצא בחלקה הדרומי של הכנרת, מווסת את זרימת מי הכנרת דרומה לנהר הירדן ובהמשך לים המלח. בשנה גשומה במיוחד, בה מפלס הכנרת עולה ומתקרב לקו האדום העליון, על רשות המים להחליט אם לאשר את פתיחת הסכר במטרה למנוע הצפות ביישובים השוכנים לחופי הכנרת. סכר דגניה נפתח בפעם האחרונה בשנת 1995 ומאז במשך כ־27 שנים לא היה צורך בפתיחתו. 

בישיבה הוצגו הכלים והשיקולים השונים שעל פיהם יוחלט על פתיחת הסכר, בהתחשב בספיקת השחרור של המים מהכנרת ובהסתברות הנדרשת לאי חציית הקו האדום העליון של הכנרת.

בין השאר הוצג בישיבה, שככל שהסכר ייפתח, בשלב ראשון הנחת העבודה הבסיסית תהיה פתיחת סכר בספיקת שחרור של 70 מ"ק לשנייה. ספיקה זו מאפשרת לצמצם את ההזרמה מהכנרת ובכך למזער נזקים אפשריים לתשתיות במורד הירדן. נקודת הזמן לפתיחת הסכר תקבע בהתאם להסתברות של הגעת המים לקו האדום העליון של הכינרת, במטרה למנוע הצפות מסוכנות באזור.

יחזקאל ליפשיץ מנהל רשות המים הסביר: "רשות המים נערכת מבעוד מועד לכלל התרחישים האפשריים בחורף הקרוב, בין היתר לפתיחת סכר דגניה, עניין שיש לו השלכות אזוריות ובטיחותיות מורכבות. בחודשים הקרובים נמשיך לעקוב מקרוב אחרי תמונת המצב ובמידת הצורך נקבל החלטה אחראית ומקצועית בתיאום מול כלל גורמי המקצוע הרלוונטיים". 

יש לציין עוד כי בישיבה שכינסה רשות המים השתתפו כלל גורמי המקצוע ונציגי יחידות החירום וההצלה הרלוונטיים, בהם: חברת מקורות, רשות ניקוז ונחלים כינרת, רשות ניקוז ירדן דרומי, משטרת ישראל, צה"ל, כבאות והצלה, המועצה המקומית עמק הירדן, יחידת חילוץ גולן, חברות הגז האזוריות, ועוד.

 

 

כנרת חורף גשם משקעים מפלס הכנרת רשות המים

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד