1. עמוד הבית
 2. חדשות
 3. אקטואליה

חדו"ש דורשת: להיאבק בגזיזת זקן ופיאות

העמותה לחופש דת ושוויון למען החיילים החרדים • דורשת: להציב במספרות הצבאיות שילוט על זכויות חייל למנוע גזיזת זקנו ופיאותיו
מירי גליק, בחדרי חרדים, כ"ו חשון תשע"ד 30/10/2013 17:50

אילוסטרציה, צילום: פלאש 90 אילוסטרציה, צילום: פלאש 90

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון פנתה לשר הביטחון משה יעלון ולרמטכ"ל רב אלוף בני גנץ בדרישה להציב בכל מספרה צבאית שלט המודיע לחייל על זכותו שלא לאפשר גזיזת פאותיו או זקנו. זאת, לאחר שהועלו לאחרונה מספר תלונות על גזיזת פיאות של חיילים חרדים בידי ספרים צבאיים. מנכ"ל חדו"ש עו"ד אורי רגב משווה את הצורך בשלטים האלה לשלטים באוטובוסים המודיעים שלכל אדם זכות לשבת בכל מקום שיבחר.

רגב שלח את המכתב לרמטכ"ל לאחר שביום רביעי שעבר נחשף בכנסת מקרה נוסף של גזיזת פיאות בצבא. בתשובה לשאילתה של ח"כ דוד אזולאי מש"ס אישר שר הביטחון משה יעלון כי ספר בכלא צבאי גזז את פיאותיו של עציר חרדי. יעלון טען שהספר לא הבחין שמדובר בפיאות. חברי כנסת חרדים טענו לעומת זאת שהעציר התנגד לגזיזת פיאותיו והספר התעקש. הרמטכ"ל הבטיח להמשיך בחקירת המקרה.

לפני מספר חודשים טען ח"כ ניסים זאב מש"ס כי פיאותיו של בנו נגזזו במהלך מסלול החיול. חדו"ש דרשה מהצבא לברר את התלונה. צה"ל הכחיש בתשובה את קיום המקרה. בדיון בכנסת ביום רביעי שעבר סיפר ח"כ אברהם מיכאלי מש"ס על מקרה בו נשלח חייל חרדי לכלא משום שסרב לגזוז את זקנו.

רגב כתב ליעלון וגנץ כי "נראה שלא ניתן עוד להתייחס לעניין כאל מקרה בודד, חד פעמי". לדבריו, "אם נכונים הדברים, והכחשות הגורמים הצבאיים אינן אמת, הרי יש בדבר משנה חומרה שכן לא מדובר לכאורה רק בהפרת הפקודות באופן הפוגע עמוקות בכבודם ואמונתם הדתית של החיילים, אלא גם בדיווח שקרי".

רגב קובע כי, "הישנות הטענות בדבר פגיעה בכבודם ואמונתם של החיילים בתחום רגיש זה מלמדת על הצורך לשקול הצגת הוראות הצבא בנושא תספורת בכלל ותספורת חיילים דתיים בפרט בכל מספרה צבאית באופן בולט וברור, כדי שלא תהיה כל טעות או אי הבנה, בתום לב או שלא בתום לב, בנושא הפקודות המחייבות. עוד יש צורך שהשילוט יציין בפני מי יש להתלונן על הפרת הפקודות".

הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. "כל מה שתקנו - לצורך עצמם תקנו ולא בשבילנו" בורח למערה  (ל”ת)


 2. עוד אחד שדואג לחרדים הצחקת אותי  

  אורי כדורי

 3. כל הכבוד להם  (ל”ת)


 4. גזיזת פיאות  


 5. תראו את השנאה של הציבור בחיילים של הדת"ל  (ל”ת)

  יעקב

 6. גועל נפש - איפה הרבנים והעסקנים? נותנים לבחורים צעירים להתמודד לבדם מול אנטישמיים בצבא???....  (ל”ת)


;