1. עמוד הבית
  2. פוליטי
  3. ערוץ הכנסת

צה"ל ניצח: תקציב הביטחון יוגדל ב-2.75 מיליארד שקל

הקבינט החליט להגדיל את תקציב הביטחון ב-2.75 מיליארד שקל • לפיד: "ראש הממשלה הוסיף לביטחון למרות התנגדותי"
גלובס, כ"ז חשון תשע"ד 31/10/2013 17:06

בנימין נתניהו ובוגי יעלון. צילום: פלאש90 שר הביטחון וראש הממשלה

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט היום (ה') פה אחד להגדיל את תקציב הביטחון ב-2.75 מיליארד שקל. עודפי התקציב יועברו בהמשך ובהתאם להחלטת ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי מחודש מאי 2013. כזכור, מערכת הביטחון תבעה תוספת של 4.5 מיליארד שקל לתקציב, כשבאוצר דרשו לעמוד בקיצוץ של 3 מיליארד שקל.

בנוסף הוחלט להקים ועדה ציבורית לבדיקת תקציב הביטחון על כל מרכיביו. יוקם גם צוות בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר במטרה לזרז את פינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ כדי לפנות קרקע לבנייה באזורי ביקוש.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר ההודעה, כי "קיבלנו פה אחד החלטה שמאזנת בין אתגרי הביטחון הגדולים שניצבים בפני מדינת ישראל, ובין הצורך להמשיך ולנווט באחריות את כלכלת ישראל מול המשבר הכלכלי העולמי".

שר האוצר יאיר לפיד מסר: "ראש הממשלה החליט להוסיף לתקציב הביטחון למרות שהתנגדתי לכך בדיון. אנחנו עדיין עומדים על כך שמערכת הביטחון צריכה להתנהל באחריות כלכלית ולהתייעל. לא נשלים עם העובדה שמעמד הביניים נושא בנטל ומערכת הביטחון לא. אני שמח שהצלחנו למנוע העברת מלוא הסכום שביקשה מערכת הביטחון, כי 1.75 מיליארד השקלים דרושים לנו למעונות, לבריאות, לחינוך ולצעדים שיובילו להורדת יוקר המחיה בישראל".

גורמים שהיו מקורבים לדיון הקבינט היום בקריה, סיפרו כי נציגי הצבא הגיעו אליו כשהם מצוידים עם לא פחות מ-630 שקפים הממחישים את הרכב תקציב הביטחון ואת ההשפעות של קיצוץ נרחב בו, על מידת המוכנות של הצבא.

לדברי חלק מן הגורמים, במהלך הדיון הציע ראש הממשלה נתניהו להוסיף מעודפי תקציב המדינה כ-2.8 מיליארד שקל למען מערכת הביטחון, זאת בזמן ששר האוצר, לפיד הביע את הסכמו למיליארד אחד בלבד. זאת, בו בעת

שר הכלכלה וחבר הקבינט, נפתלי בנט שתמך בהגדלת התקציב - תבע גם להקים ועדה מיוחדת שתדון בנושאי הפנסיות, אגף השיקום של משרד הביטחון והמשכורות בצה"ל - תחומים שמהווים נטל של מיליארדים על תקציב הביטחון.

נזכיר, כי בחודש האחרון מתנהל ויכוח נוקב סביב תקציב הביטחון לשנת 2014 כשבאוצר דרשו
לעמוד בקיצוץ של 3 מיליארד שקל, כפי שסוכם בדיוני התקציב, אולם במערכת הביטחון טענו כי הקיצוץ שהאוצר דורש עומד בפועל על כ-7 מיליארד שקל עקב "התייקרויות" ואירועים בלתי צפויים. מדובר היה בפער של 4 מיליארד שקל, שלא היה דרך לסגור אותו אלא באמצעות קיצוצים בתקציבי המשרדים האזרחיים.

שר האוצר יאיר לפיד, אמר אתמול בשיחות סגורות, כי משמעות אי הקיצוץ בתקציב הביטחון היא כי לא תהיה אפשרות אמיתית לצמצם את הפערים בחברה ולהיאבק ביוקר המחיה לטובת מעמד הביניים. זו תהיה קריסה של החברה על חשבון מערכת הביטחון, הוא טען.

בימים האחרונים הזהירו בכירים במערכת הביטחון כי תקציב של 51 מיליארד שקל יוביל לעצירת הצבא תוך פגיעה משמעותית ברמת המוכנות שלו לתרחישים שונים. גורמים במערכת הזהירו כי במסגרת תקציב נמוכה, גם האימונים ותוכניות ההכשרה של חיילי המערך הסדיר עלולים להצטמצם משמעותית, וזאת לאחר שבקיץ האחרון צומצמו באופן ניכר האימונים של יחידות המילואים. "המשמעות של תקציב כזה הוא עצירה של הצבא. לא נוכל לספק ביטחון", אמרו.
עיתון גלובס לחודש היכרות - כל הכתבות, המאמרים וטורי הדעה אצלך מדי ערב >>
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
  1. לפיד הזה חמור גדול ולא מעניין אותו מהמצב הביטחוני. בטח! הוא גר בצפון תלאביב.  (ל”ת)

    איציק

  2. עצות לחסכון בהוצאות הצבא  

    עופר שלח

;