י"ט סיון התשפ"ד
25.06.2024
תקנות חדשות

מוכרים דירה? זה מה שתחויבו החל מהשבוע להעביר לרוכשים

אחרי מוצרי החשמל - מעכשיו, גם לדירות יש תווית אנרגיה: החל מהשבוע, לראשונה בישראל, חלה חובת הצגת דירוג אנרגיה לדירות חדשות | הדירוג יאפשר לרוכשי דירות חדשות לבדוק מראש אם הדירה יעילה מבחינה אנרגטית, וכך להבין את פוטנציאל החיסכון האפשרי

מוכרים דירה? זה מה שתחויבו החל מהשבוע להעביר לרוכשים
בית משפט צילום: FREEPIK

השבוע נכנס לתוקף התיקון של צו המכר, המחייב את הצגת דירוג אנרגיה של יחידות דיור חדשות במפרט חוק המכר. הדירוג יאפשר לרוכשי דירות חדשות לבדוק מראש אם הדירה יעילה מבחינה אנרגטית, וכך להבין את פוטנציאל החיסכון האפשרי.

מדובר בתקנות שיזם משרד האנרגיה, במהלך משותף עם המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבינוי והשיכון. בכך, מצטרפת ישראל ל-27 מדינות של האיחוד האירופי שקבעו גם הן חובה דומה בחקיקה.

התקנות נועדו לקבוע דירוג אנרגיה ליחידות דיור ומחייבות את היזמים להציגו במעמד רכישת דירה חדשה. במסגרת התקנות, על היזם לדווח את הדירוג למערכת ממוחשבת של משרד האנרגיה. מהלך זה נועד לקדם חיסכון והתייעלות באנרגיה בתחום הבנייה.

היזמים יחויבו להציג בפני הרוכשים את דירוג האנרגיה של הדירה. זאת, בדומה לדירוג האנרגטי של מוצרי חשמל, מ- A+ ועד לדירוג, F ככל שהדירוג של יחידת הדיור יהיה גבוה יותר ויתקרב לדירוג, A+ החיסכון באנרגיה ובכסף לדיירים יהיה גדול יותר.

הדירוג נועד לשקף לרוכשי הדירה את צריכת האנרגיה העתידית בה, ויסייע להם, בעסקה המשמעותית ביותר בחייהם, לקחת בחשבון את צריכת האנרגיה הצפויה, במסגרת מגוון השיקולים בעת רכישת הדירה.

במסגרת הכניסה לתוקף של התיקון, ערך משרד האנרגיה, בשיתוף המועצה הישראלית לבנייה ירוקה, כנס מקצועי בנושא, בהשתתפות יועצים, יזמים, ומתכננים העוסקים בבנייה ירוקה ובת קיימא. הצגת תווית דירוג האנרגיה של יחידת הדיור היא מהלך צרכני משלים ורב משמעות המצטרף למהפכת הבנייה הירוקה שאותה קידם המשרד להגנת הסביבה בשנים האחרונות. במסגרת זו, נקבעו הוראות מחייבות לבניית מבנים בהתאם לדרישות התקן לבנייה ירוקה אשר קיבלו תוקף בחודש מארס 2022.

התקנות יתרמו לשקיפות בענף הבנייה בישראל, יסייעו לאזרחים להשוות את צריכת האנרגיה של דירות בצורה פשוטה ויעילה, ויקדמו בנייה שתבטיח איכות חיים טובה לצד חיסכון באנרגיה.

דירוג האנרגיה של יחידת הדיור מבטא את רמת התכנון של מרכיבי המעטפת ומרכיבים שונים במבנה, לפי האזור האקלימי בו הוא נמצא. התקנות עוסקות, בין היתר, בתכנון מבנים בצורה מיטבית לצריכה עתידית של חשמל, כאשר הדירוג משקלל את הבידוד התרמי של הבניין, גודל החלונות ביחידה, איכות הזכוכית, מיקום המבנה ויכולת ניצול אור השמש. דירוג גבוה יכול לחסוך כ-30% מצריכת האנרגיה בדירה על חימום וקירור, כאשר תווית הדירוג עצמה תופיע במפרט של הקבלן.

במשרד האנרגיה מסבירים שכ-30% מצריכת החשמל הכוללת בישראל מתבצעת בבנייני מגורים ולכן, ישנה חשיבות גדולה לבנייה יעילה בצריכת אנרגיה. בנייה נכונה, כאמור, יכולה לחסוך אנרגיה וכסף לדייר. מהלך זה הינו גם חלק מיעדי משק האנרגיה לשנת 2030 כפי שנקבע בתוכנית הלאומית להתייעלות באנרגיה שהמשרד קידם ואישר בהחלטת הממשלה 541 מאוקטובר 2021.

 

 

תקנות חדשות קניית דירה משרד הבינוי והשיכון דירוג דירה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד