י"ט תמוז התשפ"ד
25.07.2024
"אל תיכנסו לי לצלחת"

פעיל השמאל מפתיע: "התנשאות אלימה על החרדים"

חבר הנהלת 'שלום עכשיו' ובעבר מזכ"ל ודובר הארגון, יריב אופנהיימר, פרסם מאמר בו טען כי המס על הסוכר והכלים החד פעמיים הוא התנשאות אלימה על החרדים. "הוצאת החד פעמי מחייבת התארגנות מחדש, קנייה של כלים רב פעמיים, רכישת מדיח (אם המטבח והמצב הכלכלי מאפשרים), וארגון מחדש של ארוחות השבת הגדולות. עבור החרדים זאת גזירה שאין להקל בה ראש", כתב אופנהיימר

פעיל השמאל מפתיע: "התנשאות אלימה על החרדים"
אילוסטרציה צילום: unsplash

יריב אופנהיימר, חבר הנהלת 'שלום עכשיו' שידוע בהיותו איש שמאל מובהק, התבטא במאמר שפרסם באתר 'אייס' בעניין המס על המשקאות והחד פעמי וכתב כי "המטרה ראויה, הגמילה מכלים חד פעמיים והורדת הצריכה של השתייה הממותקת היא צורך חיוני, אבל הדרך הייתה שגויה ואלימה נגד החרדים. המחשבה שבקבוק קולה בישראל יעלה פי שניים מכל מדינה אחרת בעולם היא שתפחית את רמת הסוכרת בישראל, היא מחשבה המנותקת מהמציאות".

עוד כתב אופנהיימר: "אל תיכנסו לי לצלחת" - היא אחת הסיסמאות המלוות את המאבק בחילוני בכפייה הדתית, במיוחד סביב ייבוא ושיווק של מאכלים לא כשרים. התחושה המתסכלת והמקוממת שהמדינה נכנסת לך הביתה ומנסה לכפות בצורה ישירה או עקיפה אמונה או הרגלים, יכולה להוציא מהדעת. לצערי, לא הצלחנו להבין בזמן אמת שהטלת המס על הכלים החד פעמיים ועל בקבוקי השתייה, תגרום למרבית הציבור החרדי לחוש בדיוק כך".

"המטרה ראויה, הגמילה מכלים חד פעמיים והורדת הצריכה של השתייה הממותקת היא צורך חיוני, אבל הדרך הייתה שגויה ואלימה. אי אפשר ביום אחד, ללא תקופת הסתגלות ויצירת חלופות, להטיל מס על ציבור עני גם ככה, שהכלים החד פעמיים היו חלק בלתי נפרד משגרת חייו, ולצפות לשינוי הרגלים והשלמה עם המצב. בהתנשאות וכוחנות לא משיגים תוצאות, להיפך", כתב.

אופנהיימר אף הציע פתרון וכתב כי "שינוי דפוסי התנהגות לא מייצרים רק באמצעות העלאת מס והכבדה על הכיס. מי שרוצה באמת להביא לשינוי צריך לעבוד קשה, לא להתעצל. הטלת מס היא הפתרון הקל, לא צריך לעשות דבר מלבד לחתום על צו, והמדינה אפילו מרוויחה כסף בחזרה. אבל שינוי אמיתי מצריך השקעה וחריצות. שינוי דפוסי התנהגות בחברה החרדית מצריך פתיחה בהידברות עם רבנים ואישי ציבור מובילים, גיוס דמויות מהמגזר לפעילויות הסברה, יצירת קמפיין ייעודי למגזר החרדי, מתן תמריצים למעבר לכלים רב פעמיים ולמחזור, סבסוד מכונות לשטיפת כלים, במקביל להעלאה הדרגתית של המס".

חד פעמי שתיה מתוקה יריב אופנהיימר

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 10 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד