ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024
דוהר קדימה ללא פחד

שר המשפטים מציג את עיקרי הרפורמה המשפטית

השר לוין פרסם את עיקרי הרפורמה בחקיקה: יפסל רק ברוב של 12 מתוך 15 שופטים | הכנסת תוכל לחוקק כל חוק שיספח מחדש ברוב של 61 | רק אם חוק יפסל פה אחד הוא לא יחוקק מחדש עד לבחירת כנסת חדשה | אסור יהיה לשופטים לדון בכלל בפסילת חוקי יסוד | ומה עוד

שר המשפטים מציג את עיקרי הרפורמה המשפטית
יריב לוין צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר המשפטים יריב לוין פרסם הערב (רביעי) את טיוטת החוק של השלב הראשוני בתוכנית המשפטית שלו: לפי הצעת החוק בחוק יסוד השפיטה ייאמר כי הועדה לבחירת שופטים תמנה 11 חברים שהם שר המשפטים שיכהן כיו"ר הועדה, שני שרים שיבחרו על ידי הממשלה ושלושה יושבי ראש של ועדות בכנסת - ועדת החוקה, ועדת הכנסת (שני יושבי ראש שהם תמיד חברי הקואליציה) והוועדה לביקורת המדינה כנציג האופוזיציה.

בנוסף יישבו בוועדה נשיא בית המשפט העליון ושני שופטי עליון שייבחרו על ידי בית המשפט העליון. בהצעתו לוין קובע כי בנוסף יישבו בוועדה שני "נציגי ציבור" שייבחרו על ידי שר המשפטים, ואחד מהם יהיה עורך דין.

החידוש קובע שכל רשות שלטונית - הכנסת, הממשלה ובית המשפט - תקבע בעצמה את נציגיה ואף רשות לא תתערב בבחירת נציגי הרשות האחרת, לא בהליכי עבודת הועדה לבחירת שופטים ולא בשיקול דעתם ולבסוף בהחלטותיהם על בחירת השופטים.

לפי ההצעה יהיה צריך כדי למנות שופטים לבית המשפט העליון 6 מ-11 ולא כמו היום שצריך 7 מ-9.

עוד מופיע בטיוטת החוק של השר יריב לוין: תזכיר החוק קובע כי נשיא בית המשפט העליון וסגנו יתמנו לתקופת כהונה חד-פעמית בת שש שנים ללא אפשרות הארכה. ההצעה תשנה הלכה למעשה את עיקרון בחירת נשיא העליון על פי שיטת הסניוריטי המקובלת.

אם בתום הכהונה בת שש השנים, הנשיא וסגנו לא יגיעו לגיל פרישה, הם ימשיכו לכהן בבית המשפט העליון כשופטים רגילים ולא בתפקיד הסגן או הנשיא.

לעניין בחירת השופטים ושינוי הרכב הוועדה ללוין יש דד ליין לוחץ. לפי הלו"ז הנהוג עד ל-15 במרץ ייקבע הרכב חברי הוועדה לבחירת שופטים. כדי להכפיף את ההרכב לנוסח החוק החדש הוא יידרש לעבור בתוך חודשיים את כל הניסוחים, ההצבעות והאישורים במליאה.

יריב לוין הרפורמה המשפטית שר המשפטים בגץ פסקת התגברות בית המשפט העליון

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד