י"ח סיון התשפ"ד
24.06.2024
אוקראינה - מולדובה

שוטרי הגבול המושחתים נעצרו 'על חם' בעת דרישת שוחד מחסידים

לאחר עיכובים והצקות במעבר גבול אוקראינה - מולדובה ודרישות חוזרות ונשנות לתשלום שוחד, החל השלב הגלוי של חקירת השירות החשאי האוקראיני, עם מעצרם של לובשי המדים במעבר הגבול | לחסידים הוצע לקצר ולסיים עיכוב באמצעות תשלום שוחד במזומן בסך מאות דולרים

שוטרי הגבול המושחתים נעצרו 'על חם' בעת דרישת שוחד מחסידים
המעצרים של שוטרי הגבול צילום: השירות החשאי האוקראיני (SBU)

מאז תחילת המלחמה באוקראינה הופסקה כליל התעופה האזרחית ברחבי המדינה וכל המבקשים לבוא לאוקראינה או לצאת ממנה צריכים לעבור דרך מעברי גבול יבשתיים אל מדינות שכנות מהמערב כמולדובה, פולין רומניה והונגריה.

חסידי ברסלב העושים את דרכם לאומן אל ציון רבי נחמן מברסלב נאלצים להיטלטל בנסיעות ארוכות וממושכות משדות התעופה במדינות החולקות גבול יבשתי משותף עם אוקראינה בדרכם לאומן ובחזור.

במהלך החודשים האחרונים תיירים ובמיוחד חסידי ברסלב שהגיעו אל מעבר הגבול אוקראינה מולדובה, עוכבו ללא סיבה מוצדקת על ידי פקידי המעברים, אנשי המכס ושוטרי הגבול המוצבים במקום. למעוכבים שאף היו בסכנת איחור טיסה והפסד כל כספי הטיסה, הוצע לקצר ולסיים את העיכוב באמצעות תשלום שוחד במזומן, אותו נאלצו לשלם טבין ותקילין.

אתמול (שלישי) התפרסם כי במהלך התקופה האחרונה השירות החשאי האוקראיני (SBU) פתח בחקירה סמויה אחר פקידי מעבר גבול מושחתים הדורשים תשלומי שוחד שונים מתיירים הנכנסים ויוצאים מאוקראינה, במהלך פעולות החקירה הסמויה, נאספו ראיות מפלילות כנגד עובדי המעברים.

עם המעבר לשלב החקירה הגלויה, נתפסו השוטרים ובקרי הגבול גובים כספים בניגוד לחוק מתיירים ועולי רגל חסידים המגיעים לאוקראינה להתפלל בקברי צדיקים, במקום בוצעו מעצרים ונפתח הליך פלילי נגד המעורבים.

בזמן המעצר נתפסו מוצגים וכספים בהם גם שטרות ממדינות שונות, מגולגלים ומקומטים לגודל קטן אותם דרשו עובדי המעבר. סכום השוחד שתועד בזמן ביצוע המעצרים היה על סך 700 דולר במזומן.

על פי הפרסום של שירות הביטחון הממלכתי, התובע הפלילי באזור אודסה ושירות ביטחון הפנים האוקראיני שתיעדו ופרסמו את פרטי הפרשיה, בשלב זה של החקירה מואשמים מנהלי עמדת המכס "בילגורוד - דניסטרובסקי" במחוז אודסה בהפעלת מנגנון שיטתי לגביית כספים שלא כחוק מתיירים ובדגש על אזרחים ישראלים המבקרים באתרים דתיים ברחבי אוקראינה בחגים (חסידים).

על פי החשדות, בתקופת ראש השנה, במהלך יציאת החסידים לגבול מולדובה לטיסת ההמשך לישראל, הבינו פקידי הגבול כי עיכוב התיירים יוביל לאיחור הטיסה, ולכן בחרו לעכב בכוונה וללא סיבה את המעבר בעמדות המכס וביקורת הגבולות, במשך זמן העיכוב נבדקו - מסמכים, חפצים אישיים, בגדים, מזוודות וכבודה. הבדיקות בוצעו גם בכלי רכב, מוניות, אוטובוסים וכדומה וזאת כדי לסחוט את הנוסעים ולאלץ אותם לשלם שוחד כספי בסכומים של בין 150 עד 500 דולר ואף יותר לכל רכב.

בימים אלה נעשות פעולות השלמת חקירה נגד משתתפים בפרשיה הכוללים גם חיפושים במשרדי עמדת המכס "בילגורוד-דניסטרובסקי" וכן במגוריהם של החשודים.

מולדובה מלחמת אוקראינה רוסיה שוחד אומן ברסלב

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד