1. עמוד הבית
 2. בחצרות
 3. חינוך

ישיבה יוניברסיטי בישראל: הכירו את 'דרכי חיים'

לראשונה: ישיבה שתשלב לימודי גמרא, הלכה ומוסר עם לימודים מקצועיים ואקדמאיים • המייסד: "אנחנו לא מכללה"
משה ויסברג, ט"ו אב תשע"ד 11/08/2014 17:19

הרב ישראל כהן-רוזובסקי הרב ישראל כהן-רוזובסקי מציג את משנתו. צילום: באדיבות המצלם

שנת הלימודים תשע"ה בעולם התורה נפתחת בבשורה מרעישה, שספק אם הייתה מתקבלת לפני שנים אחדות: פתיחתה של ישיבת 'דרכי חיים' - המשלבת לימודי גמרא, הלכה ומוסר לצד לימודים מקצועיים ואקדמיים.

מדובר ביוזמה חברתית-חרדית חדשה של הרב ישראל כהן-רוזובסקי, אשר תעניק פתרון מעשי ואלטרנטיבה לצעירים חרדים בגילאי ישיבה גדולה אשר החליטו כי בכוונתם לשלב תורה ומקצוע כל ימי חייהם, מבלי לפגוע באורח חייהם כבני תורה ושומרי תורה ומצוות.

הרב כהן-רוזובסקי, פעיל הכשרה מקצועית והשכלה גבוהה אשר הקים מוסדות למבוגרים ומתבגרים, הגה את הרעיון וקיבל את ברכת הרבנים לאחר שנתקל בעשרות צעירים חרדים שעזבו את עולם הישיבות לטובת לימודים מקצועיים במכללות חרדיות. "הם לובשים שחור-לבן כמקובל בעולם הישיבות, ציציותיהם מתבדרות, אבל הם כבר לא פותחים ספר תורני זה זמן רב", מעיד הרב כהן-רוזובסקי.

"אני נתקל בהם במקומות שונים ובמכללות חיצוניות ושואל אותם מתי פתחו גמרא בפעם האחרונה והם, רובם, מתביישים להודות: מאז שעזבו את הישיבה לא יצא להם לפתוח ספר כזה. האם זו הדרך הנכונה? ככה אנחנו רוצים לראות את ילדינו? האם לא עדיף שילמדו מקצוע, כאוות נפשם, במקום תורני וחרדי, באווירה מתאימה ובשילוב לימודי תורה, כמאמר חז"ל: 'לעולם ילמד אדם במקום שליבו חפץ'?"

ממחשבה למעשה, הרב כהן-רוזובסקי איתר מבנה והגה תכנית לימודים מתאימה. "המטרה שלנו היא לספק אפשרות רצינית לנוער החרדי של דור ההווה ולא להפוך לבית מחסה לנוער נושר ולדחוק אותו בכח החוצה מהקהילה. אנחנו רוצים להקדים רפואה למכה, כדי שלא נצטרך לטפל מחר בנוער שנשר מעולם הישיבות והתרחק מעולם התורה ומתמודד עם קהילתו".

בכנס חינוך שערך, אמר הרב רוזובסקי:
אנחנו חיים בדור שכולם יודעים מה עושים, כולם רבנים חשובים ומחנכים דגולים, אך משום מה יש גם 'תקלות בסיסטם' - משהו פה לא עובד. התאספנו כאן, אנשי מקצוע העוסקים בבניין החינוך המתחדש, על מנת לתכנן לטווח הקרוב ולטווח הרחוק, סוף מעשה במחשבה תחילה, איך בונים את השלד נכון, לדעת מתי ואיך לעשות כל דבר.

אנחנו באים לחזק דברים שאף אחד לא מטפל בהם.

מה זה חינוך? תפקידנו, בעידן המודרני, לעסוק יותר בפדגוגיה ובהקניית ידע, בהקניית כלים לקראת הכשרה והנחלה של התפקידים החיוניים בחברה ובתרבות היהודית-ישראלית. אנחנו צריכים לתת כלים חינוכיים.

החזון זה לבנות מודל של בחור שיש בו תורה עם דרך ארץ. המנטליות והתרבות הישראלית לא מאפשרות את זה עדיין, אבל לשם אנחנו חותרים. זה מה שאנחנו רוצים להוכיח. בבוקר יש לימודים תורניים בבית מדרש פעיל ותוסס ובשעות הצהריים והערב השכלה ואקדמיה.

אנחנו צריכים להשלים את הפער שיש לתלמידים החרדים, נטולי בגרויות. השאיפה היא שיהיה בית מדרש תורני ורציני, שילמדו הכשרה מקצועית ואקדמיה.

מה זה שונה מכל המכללות שקמו עד היום?

אנחנו לא מכללה. אנחנו מכלול. קמפוס עין חמד מציע גם תורה וגם דרך ארץ. יש היום מכללות מותאמות לחרדים. לומדים שם כל מיני בחורים חרדים בוגרי ישיבות שלא פותחים ספר תורני בכלל. חיצונית אומנם הם כמו בחורים חרדים לכל דבר, בני ישיבה, אבל הם לא. וזה מתסכל אותם כי הם לא מוצאים את עצמם לא בעולם האקדמיה ולא בעולם הישיבה. בשני המקומות הם "עוף מוזר".

צריך להתחיל להנחיל את זה, שיש מודל אפשרי, שאפשר לעשות יחד, שידיעת שניהם משכחת עוון.
הוסף תגובה

תגובות

אין לשלוח תגובה הכוללות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.
 1. זה לא ישיבה  


  • ממעייך ייצאו 

   יקי

 2. ישיבה יוניברסיטי? נו באמת!!!  (ל”ת)

  חוכעם

 3. כל הכבוד חובת השעה  

  אריאל

 4. טעון הסבר הגיוני  

  השואל שאלת תם

 5. משהו מרענן וחיוני  

  משה רובין

 6. טוב שיש כאלו אנשים שחושבים על העתיד ו  (ל”ת)

  חיים

 7. ביודעו ומכירו קאמינא אדם משכמו ומעלה איש רב פעלים.  

  אליהו מירושלים

 8. יוזמה נהדרת! חזק ואמץ  (ל”ת)


 9. הישבה נפתחה כבר לפני כמה שנים הרב ישראל בהצלחה מידידך ב ...  

  המשתדל

  • ישיבה יוניברסיטי הישראל 

   איציק

 10. היו מתים להיות ברמה של ישיבה יוניברסיטי  (ל”ת)

  צפור דרור

 11. השאלה איך הצבא יקבל את זה? האם יאפשרו דלחיה או יקחו בכח לשלוש שנים ולגדוד חילוני שאחריהם לא יישאר הרבה מהתורה  (ל”ת)

  איצקו

 12. תגובה  


 13. מודל מנצח  

  יעקב מושקוביץ

 14. נראה לי משהו מצוין - חייב אדם ללמד את בנו אומנות !!!!!!!!!!!!!!!!!!!  (ל”ת)

  יהודי

 15. רעיון מבורך  

  רבקה

 16. בושה וחרפה  


 17. פירצה נוראה ואיומה. מחר כל הישיבות יתחילו ללמוד לימודי חול. והשם ירחם מה שיקרה... רק חבל שסגרו את וואלאזין...  (ל”ת)


 18. באמת חבל שסגרו את וואלאזין. בשביל מה לסגור? איך לא חשבו על הרעיון של רוזובסקי כהן?? מעניין...  (ל”ת)


 19. בהצלחה ובתקוה הרב כהן-רוזובסקי לא ירתע מפני הקנאים שיקומו עליו לכלותו.  

  נתן

 20. איפא הישיבה  (ל”ת)

  אני

 21. אחריות  


 22. נווו באמתת  

  חסוי

 23. יפה תורה עם דרך ארץ שיגיעת שניהם משכחת עוון ! חייב אדם ללמד בנו אומנות !! עלה והצלח ! אל תירא ואל תיחת !  (ל”ת)

  חרדי

;