י"ז אייר התשפ"ד
25.05.2024
כפרה על כלל ישראל

אביו של הנרצח סיפר לאדמו"ר על מילותיו האחרונות של בנו ביום שישי

שיחת ניחומים מארה"ב בין הרבי מפינסק קרלין לאביו של הקדוש רבי אלתר שלמה לדרמן הי"ד. "אברך שהספיק לעשות בפחות מעשרים שנה מה שיהודים צריכים לעשות בשמונים שנה". האזינו לשיחה המלאה

אביו של הנרצח סיפר לאדמו"ר על מילותיו האחרונות של בנו ביום שישי
אביו של הקדוש, יבלחט"א הרב חיים דן לדרמן צילום: שלומי טריכטר

האדמו"ר מפינסק קרלין השוהה בארה"ב התקשר לנחם את הרה"ח ר' חיים דן לדרמן מאלעד, היושב שבעה על רציחת בנו הקדוש הרב אלתר שלמה לדרמן הי"ד שנרצח בערב שבת אחרי חצות בתחנת האוטובוס ברמות.

ל'בחדרי חרדים' הגיעה ההקלטה מהשיחה ובתחילת השיחה ביקש הרבי מהאב לספר לו על בנו,ובתוך הדברים סיפר האבא לרבי כי בנו מאז ומעולם כל מה שלמד, סיכם על הכתב במשך שנים קלסרים ע"י קלסרים עוד מימיו בחיידר וקרא לחיבורים "ויטע אשל" נוטריקון אלתר שלמה לדרמן והסביר שהוא נטע עץ שיעשה פרי.

האבא סיפר כמה התאמץ בנו לשמור על תקנת הרבי ללמוד שעות רצופות כאשר רשם לעצמו כל דקת לימוד עם פירוט מדוייק כהוראת הרבי. האבא הוסיף לספר כי ביום שישי שנרצח, סיפר לאשתו כי עכשיו זה שבת קבלת התורה, והלוואי ויכולתי לשמוע את הקולות והברקים, כמו ששומעים בשמים במתן תורה.

שיחת הניחומים של הרבי מפינסק קרלין

הרבי התבטא והתרגש לשמוע את הדברים ואמר: "הסתופף אצלנו אברך כה חשוב ואנו לא ידענו את מעלותיו הכבירות.. אברך שהספיק לעשות בפחות מעשרים שנה מה שיהודים צריכים לעשות בשמונים שנה".

במהלך השיחה הרבי עצר ואומר בקול חנוק פשוט אצלנו שבנכם היקר קיבל על עצמו להיות כפרה לכלל ישראל כיוון שכל העולם הזדעזע ורעד כששמעו על הטרגדיה הנוראה. ובנכם בפטירתו פדה את כלל ישראל מצרות ומגזירות רעות.

הרבי התייחס לעניין הקדיש ואמר לאבי האברך, בנך היקר היה נשמה גבוהה ביותר שאינו צריך לקדיש שלך, (וסיפר על עצמו שכאשר נפטר בנו (הרה"צ ר' יהושע העשיל זצ"ל מ.ו ) קיבל פסק שלא יאמר קדיש ועליך מוטלת החובה לא לשקוע בצרות ולא לחשוב על כך, העולם שאנו חיים בו הכל בהסתר ואין לנו מה לשקוע במחשבות צער...

במענה לשאלת האב האם צריך לבקש ממישהו אחר שיאמר קדיש במקומו ענה הרבי שוב שלעניות דעתי אין הנשמה צריכה הקדיש.. וישאלו רב שיפסוק להלכה. ועליך מוטלת החובה להתחזק בידיעה שזכית לגדל נשמה גבוהה שכזו שכיפרה על כלל ישראל.

בהמשך אמר הרבי: כתוב בספרים הקדושים שפטירת בן בצעירותו מגנה על ההורים לאחר מוע"ש. אך אתה שזכית להביא נשמה קדושה כזו לעולם זהו לבד הכפרה שלך ואינך צריך לשום כפרה אחרת... זהו כאב של כלל ישראל וממילא אין זה צער פרטי ועל כן צריך להתחזק ביתר שאת וביותר כוח ולא חלילה ההפך.

כאן עובר הרבי לשוחח עם האלמנה בלשון הקודש ואמר "במצב כזה אי אפשר לנחם כאשר אישה הולכת עם בעלה והוא נחטף בפתאומיות כאשר רק התחילו לחיות את החיים ועל כך אין לנו מילים לנחם". 

"כתוב בגמרא שאין האיש מת אלא לאשתו דהיינו שאי אפשר לתאר את הכאב של האישה אי אפשר להסביר, ואי אפשר להרגיש את הצער הכאב הוא כה קשה שאנו אנו יכולים אפילו לנחם לכן אומרים המקום ינחם אתכם כי רק הקב"ה יכול לנחמכם. אין ספק שהיה לך זכות לשהות לצד כזה בעל חשוב שאנו לבד לא ידענו כמה גדול הוא היה.. אבל אומרים שמי שמכיר את הבעל באמת זה רק הרבש"ע ואשתו ואת שזכית להיות איתו אז בוודאי ראית שהוא אברך מורם מעם וכפי שהזכות שלך היא גדולה כך הכאב הוא גדול יותר, אז שוב אין בפינו מילים להגיד רק שהקב"ה ינחם אותך ותשכחי מכל הצרות".

"ולאמא אני רוצה לומר מה שאמרתי לאבא וחזר על הנ"ל וכשאמר שהנפטר עלה השמימה לכפר על כלל ישראל פרץ הרבי בבכי. מוטלת עליכם החובה לדאוג לשאר הילדים ולהיות בשמחה ולקבל את הגזירה כמו שיהודים צריכים לקבל אז תראו נחת מהילדים מכל ילד לחוד ומכולם יחד ונזכה לגאולה השלמה במהרה בימינו אמן", סיים הרבי את שיחת הניחומים. 

אלתר שלמה לדרמן הרבי מפינסק קרלין פיגוע הדריסה בשכונת רמות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד