ט"ז תמוז התשפ"ד
22.07.2024
איש השב"כ מזהיר

רצח פוליטי? "תחושת הבטן שלי - זה הכי קרוב שהיה מאי פעם"

דביר קריב, לשעבר איש שטח בחטיבה היהודית בשב"כ, מתריע מפני אירועים אלימים בשל הקצנת השיח ואומר כי השיחות של ראש השב"כ רונן בר עם הפוליטיקאים משני הצדדים יש דברים בגו | לדבריו, "כשראש שב"כ אומר זאת, הוא טוען שיש לו מידע"

רצח פוליטי? "תחושת הבטן שלי - זה הכי קרוב שהיה מאי פעם"
דביר קריב צילום: מתוך שידורי כאן 11

השבוע פורסם כי ראש השב"כ רונן בר שוחח עם סגן ראש הממשלה ושר המשפטים יריב לוין במהלך הימים האחרונים, והזהיר אותו מפני התלהטות השיח סביב הרפורמה המשפטית, המגבירה את הפוטנציאל לאירועים אלימים בחברה הישראלית.

דביר קריב, לשעבר איש שטח בחטיבה היהודית בשב"כ וכיום מרצה ואיש חינוך, הגיב לדברים בראיון לרדיו 103FM ואמר: "מדובר במשהו מאוד מאוד חריג, פעם שלישית מקום המדינה שזה קורה, הפעם הראשונה שזה קרה, שכרמי גילון לפני רצח רבין הזהיר את הפוליטיקאים והוציא התראה שאנחנו בקרבתו של רצח פוליטי ואנחנו זוכרים איך שזה נגמר. לפני שנה או קצת יותר, נדב ארגמן, ראש השב"כ לשעבר, אמר את זה בסבב הבחירות השלישי או הרביעי, שגם השיח עלול להתלהט למצב של אלימות אידיאולוגית. והפעם זו הפעם השלישית. מה שמיוחד וחריג במיוחד בפעם הזאת - שזאת הפעם הראשונה שהוא מדבר גם על אפשרות שזה יגיע מהצד השני, מצד המוחים, וזו התראה באמת חריגה".

הוא הבהיר: "מאחר ואני יודע שראש השב"כ הוא לא פקיד אלא איש שטח מבצעי, מקצועי, שנועד לסכל טרור ולשמור על הדמוקרטיה, אז אני מבין מזה שהוא אומר 'יש מידע, יש לי מודיעין קשיח שזה מה שעלול לקרות, שאני מצרף אותו למידע ברשתות החברתיות על אחת כמה וכמה'. זה נראה כאילו הניתוח אומר שאם החוק הזה יעבור ככתבו וכלשונו - השבר ורעידת האדמה בישראל תהיה אפילו, אני אומר, ראש השב"כ לא אומר את זה, חמורה יותר מרעידת האדמה של רצח רבין. ברצח רבין נרצח ראש הדמוקרטיה הישראלית, החוק הזה, אם הוא יעבור ככתבו וכלשונו, זה אומר שהדמוקרטיה נרצחת, לא ראש הדמוקרטיה אלא הרצח יהיה של הדמוקרטיה עצמה, זה החשש של רוב העם. המשמעות של זה בשטח שהלבה רותחת, שיש פה רעידת אדמה והשאלה הגדולה היא האם הרעידה הזאת תוביל לגל צונאמי והאם גל הצונאמי הזה ישטוף את כולנו או שלא".

בהמשך, הדגיש כי לטענתו, הלבה בוערת משני צדי המפה הפוליטית: "גם הפוליטיקאים, משני עברי המתרס, גם יאיר גולן, גם בוגי יעלון, גם אהוד ברק, גם אולמרט אמרו אמירות שמלבות את האש, גם בצד השני. אנחנו בסיטואציה כזאת שכאילו שני הצדדים לא מוכנים לדבר. רק בני גנץ אומר שיש מקום להידברות, מה שקרה הלילה הוא לא אירוע רגיל. ברגע שעברה קריאה ראשונה בעצם שמו אקדח טעון על השולחן. עכשיו תדברו עם אקדח טעון על השולחן, אם לא תדברו חס וחלילה עלול להיפלט כדור".

"כשראש שב"כ אומר את זה, זה אומר שזה ככל הנראה משני הצדדים"

לטענתו, אנחנו בתקופה שעלול להיות מפגע בודד. "מוחה כזה או אחר מצד כזה או אחר שיחליט לבד שהוא עושה מעשה. אני חושב שחשוב מאוד שאזרחי ישראל יזכרו את הלקח שאנחנו חייבים ללמוד ממרגלית הר שפי ומשלומי הלוי, שני אנשים שידעו שיגאל עמיר עומד לרצוח את רבין. ומרגלית ישבה בכלא על אי מניעת פשע כי היא ידעה ולא דיברה. אני קורא למוחים לא להגיע למצב כזה חס וחלילה. אני קורא למוחים, לא להגיע למצב כזה שהם יודעים על חבר שלהם שהולך לעבור את הגבול, שהולך לעשות מעשה שחס וחלילה יוביל פה לשפיכות דמים או לאלימות אידיאולוגית קשה - אל תשאירו את זה אצלכם בבטן, תרימו את הטלפון ותדווחו על זה. אנחנו נמצאים בעת חירום וזה מה שאזרח שרוצה לשמור על הדמוקרטיה הישראלית צריך לעשות".

דבידביר קריב. (צילום מסך מתוך 'כאן 11')

כשנשאל מה לדעתו הממשלה צריכה לעשות על מנת למנוע את האלימות, אמר: "אני חושב שצריך לקחת אוויר ואני חושב שצריך לדבר, תראו לאיזו סיטואציה הגענו. גם עם החמאס אנחנו מדברים, דרך מתווך מצרי, ואחד עם השני אנחנו לא מדברים, צריך פה הדיברות. מה הם רוצים שהאפיפיור יתווך פה? הנשיא הציע את התיווך שלו ולא קיבלו, ראש השב"כ לא יתווך, זה לא תפקידו וחס וחלילה אם זה מה שהוא יעשה. שני הצדדים צריכים להשאיר את הכול בצד, כן הקפאה, לא הקפאה, אבל חשוב מאוד מאוד להבין, צריך לדבר".

לבסוף, סיכם: "רק בני גנץ היחיד בינתיים שאמר 'אני לא מוכן להתקפל, אני מוכן לדבר'. הגיע הזמן, אחרי קריאה ראשונה, שיגידו את זה כל הפוליטיקאים משני צדי המתרס".

שב"כ חיסול פוליטי הסתה ברשת הסתה לאלימות הסתה לרצח רדיו 103

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד