י"ב אייר התשפ"ד
20.05.2024
האיחוד החקלאי מתריע

מהרו לקנות: צפי למחסור חמור בעגבניות עד אחרי פסח

האיחוד החקלאי כי בשבועות הקרובים לרבות בחג הפסח צפוי בישראל מחסור חמור בעגבניות זאת בשל שינויי מזג האויר ורעידת האדמה אשר הביאו את הטורקים להגביל את יצוא העגבניות משמעותית ואת מקצת התוצרת שיאפשרו לייצא הם מעדיפים להעביר לאירופה

מהרו לקנות: צפי למחסור חמור בעגבניות עד אחרי פסח
pixabay

בעקבות הודעת משרד החקלאות הטורקי על הגבלת יצוא עגבניות עד ה 14 באפריל, מזהיר האיחוד החקלאי כי בשבועות הקרובים לרבות בחג הפסח צפוי בישראל מחסור חמור בעגבניות.

בעקבות הורדת המכסים ופתיחת שוק הירקות לייבוא, ישראל מייבאת כ- 40 אלף טון מתוך כ- 180 אלף טון של צריכה כוללת של עגבניות בארץ. מרבית היבוא מגיע מטורקיה אלא שעל פי הודעת משרד החקלאות התורכי "בעקבות בשל העלייה החריגה לאחרונה במחיר העגבניות בטורקיה וההשלכות הנוראיות של רעידת האדמה, שהשפיעה ישירות על 11 מחוזות, היה צורך לנקוט בצעדים כדי להבטיח ביטחון תזונתי ולייצב מחירים".

לדברי ירון סולומון, ראש מחלקת ההתיישבות בתנועת כפרי האיחוד החקלאי, באנגליה כבר אין בנמצא עגבניות במרכולים ומרכולים שמצליחים לשים ידם על סחורה, מוכרים עגבניות במחירים מופקעים. לדבריו, אנליסטים של EastFruit סבורים כי להחלטת ממשלת טורקיה תהיה השפעה רצינית על שוק עגבניות החממה במדינות התלויות ביבוא מטורקיה באירופה ובהן ישראל לפיכך, ניתן לצפות לזינוק רציני במחירים עד סוף השבוע הבא במדינות התלויות ביבוא של עגבניות טורקיות בהיעדרן.

סולומון מסביר כי הטורקים מגדלים עגבניות בתקופה זו בחממות אלא ששינויי מזג האויר ורעידת האדמה הביאה אותם להגביל את יצוא העגבניות משמעותית ואת מקצת התוצרת שיאפשרו לייצא הם מעדיפים להעביר לאירופה. 

מבחינת היבואנים הישראלים מדובר במכה משמעותית שכן הם היו רגילים לייבא במחיר זול ולשווק במחיר גבוה ועל כן מחיר העגבניות מאז נפתח השוק ליבוא לא ירד. כעת לאור המצב לא ישתלם להם לייבא עגבניות.

מצד שני, עקב מדיניות משרד האוצר, חסרים בישראל כ 4500 דונמים לגידול עגבניות. 

באיחוד החקלאי קוראים לשרי האוצר והחקלאות לדאוג להחזיר למעגל הייצור את אותם 40 אלף טון החסרים.

 

 

מחסור ירקות עגבניות חג פסח התייקרות העלאת מחירים משרד החקלאות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 2 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד