י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024

רה"ע אשקלון: "קיבלנו יריקה בפרצוף מהממשלה"

הממשלה אישרה הטבות, ואשקלון בחוץ: "זה ביזיון; הפנו עורף למי שעמד איתן כל הלחימה" • "נראה פה פשיטות רגל"

מחוץ לטווח? נפילת רקטה באשקלון. מני רבות
מחוץ לטווח? נפילת רקטה באשקלון. מני רבות

כשבוע לאחר כניסת הפסקת האש בדרום לתוקף, הממשלה אישרה אתמול חבילת סיוע ליישובי עוטף עזה בהיקף של כ-1.5 מיליארד שקל בתוכנית רב-שנתית שתיפרס על פני תקופה של 5 שנים.

1.3 מיליארד שקל מתוכם יופנו במסגרת חבילת הסיוע שאושרה בידי השרים לקידום תוכנית לפיתוח חברתי וכלכלי ביישובים שמרוחקים עד 7 ק"מ מהרצועה. עוד 200 מיליון שקל יושקעו, על פי תוכנית שהביא לאישור הממשלה שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בהרחבת תשתיות מיגון ביישובים אלה ורכיבי ביטחון שונים. כ-200 מיליון שקל יוזרמו ליישובי העוטף באופן מיידי.

ההחלטה התקבלה בישיבתה השבועית של הממשלה במועצה האזורית חוף אשקלון, שנערכה שם בניסיון להביע הזדהות עם תושבי היישובים הסמוכים לעזה שספגו במהלך 50 ימי מבצע צוק איתן מטחים כבדים של רקטות ופצצות מרגמה.

ראשי רשויות אחרים, מעבר לטווח של 7 ק"מ מעזה, שציפו שעריהם יכללו בתוכנית הסיוע שאושרה הגיבו באכזבה: "קיבלנו יריקה בפרצוף", אמר אתמול בשיחה עם "גלובס" ראש עיריית אשקלון, איתמר שמעוני: "זה ביזיון. הפנו עורף לעורף החזק ביותר שעמד איתן במהלך 50 ימים של לחימה".

במהלך ימי הלחימה בדרום, אשקלון ספגה את מספר הרקטות הגדול ביותר שנורה מרצועת עזה לעבר ישראל: כ-280 גראדים שנורו לעיר הסבו פגיעות ברכוש ופצעו כ-60 איש. כ-130 איש הוגדרו נפגעי חרדה. "כבר אושר לנו בעבר להקים פארק היי-טק על שטח של אלף דונם באשקלון.

"כבר חצי שנה שאני מנסה לשכנע את הממשלה להגדיר את אשקלון כאזור פיתוח א' לתעשייה כדי שאוכל לעודד מפעלים לבוא לכאן. כיצד אוכל לבקש מהם לבוא למקום כמו אזור התעשייה שלנו, שבו נפלו מאז שנת 2006 547 גראדים? באזור התעשייה נמצאים יותר מ-50 מפעלים ורבים מהם נחלו הפסדים כבדים במהלך הלחימה האחרונה", אמר שמעוני.

לדברי שמעוני, כבר ביום חמישי נודע לו כי אשקלון נמצאת לעת עתה מחוץ לתוכנית הסיוע הממשלתית. "ראש הממשלה שוחח איתי וביקש שבכל זאת אעביר למנכ"ל משרדו את תוכניתנו לפיתוח העיר. העברנו למשרד ראש הממשלה תוכנית שמדברת על השקעה בהיקף של כ-200 מיליון שקל על פני 5 שנים - סכום זניח במושגים של תקציב מדינה. אם הכסף יושקע כאן, ויושקע בצורה נכונה באופן שירחיב את הפעילות התעשייתית ואת הפעילות התיירותית - אשקלון תוכל להיות פנינה. במקום לדבר על שיקום עזה, שידברו על שיקום אשקלון ושאר ערי הדרום", אמר.

גם באר שבע, שלעברה נורו מטחים רבים של רקטות מהרצועה - מחוץ לתוכנית הסיוע. "על הממשלה להעדיף מיידית את באר שבע ואת ערי הדרום", אמר נשיא לשכת המסחר והתעשייה בנגב, יוסי דלויה, שמייצג מאות בתי עסק קטנים ובינוניים מבאר שבע, "ממילא ההכנסות של העסקים הקטנים בדרום נמוכות ב-30%-40% מאלה שפועלים באזור המרכז.

"בקרוב נראה עסקים שנסגרים בעקבות פשיטת רגל כי במשך חודשיים לא הייתה עבודה בכלל. חלק מהעסקים, מספקים שירותים במחירי עלות ורק כדי לשרוד ולאפשר תשלום של שכר לעובדים. על הממשלה לחשוב באופן יצירתי על האופן שבו מסייעים לאנשים האלה ואני מציע להוריד את המע"מ בנגב ב-10% למשך חצי שנה, כדי להניע את הכלכלה. עם מע"מ בגובה של 8%, לפחות אפשר להיכנס לכיוון כלשהו של פעילות כלכלית נורמלית. כרגע המצב פשוט נורא", אמר.

על רקע התרעומת מצד רשויות רבות בדרום, במשרד ראש הממשלה הבהירו אתמול כי חבילת הסיוע שאושרה ליישובי עוטף עזה אינה סוף דבר וכי בעוד כחודש תאושר תוכנית נוספת, ובמרכזה סיוע גם לערים המרוחקות מעל 7 ק"מ מהרצועה. תוכנית סיוע זו, כך נמסר, מתגבשת בימים אלו בידי מנכ"לי משרד הממשלה השונים.
אשקלון פיצויים הטבות טווח צוק איתן

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד