י"ב סיון התשפ"ד
18.06.2024
לראשונה מאז כינון היחסים

המדינה השיעית תפתח את שגרירותה בישראל

לראשונה מאז כינון היחסים בשנת 1991, אזרבייג'ן תפתח היום את שגרירותה בישראל. שר החוץ אלי כהן ציין בפני עמיתו כי הוא מתכוון להגיע בשבועות הקרובים לביקור מדיני בארבייג'אן בראש משלחת כלכלית

המדינה השיעית תפתח את שגרירותה בישראל
שר החוץ אלי כהן עם שר החוץ של אזרבייג'ן, ג'ייהון ביירמוב צילום: מירי שמעונוביץ משרד החוץ

היסטוריה: לראשונה מאז כינון היחסים בשנת 1991, אזרבייג'ן תפתח היום (רביעי) את שגרירותה בישראל. אזרבייג'ן, מדינה מוסלמית שיעית במיקום אסטרטגי, היא אחת ממדינות המפתח באזור הקווקז.

שר החוץ אלי כהן אירח הבוקר את שר החוץ של אזרבייג'ן, ג'ייהון ביירמוב במשרד החוץ בירושלים. שר החוץ אלי כהן בירך על פתיחת שגרירות אזרבייג'ן בישראל אשר מסמלת עידן חדש ביחסים בין שתי המדינות. השרים דנו בקשר המתהדק בין המדינות בתחומי הכלכלה, האנרגיה, החינוך, האקדמיה, התרבות וספורט ועוד.

שר החוץ אלי כהן: "פתיחת השגרירות האזרית בישראל היא עדות נוספת לחיזוק היחסים בין המדינות. אזרבייג'ן היא מדינה מוסלמית ומיקומה האסטרטגי הופך את הקשר בינינו לבעל חשיבות רבה ופוטנציאל גדול. סיכמתי עם שר החוץ ביירמוב על גיבוש חזית אחידה מול איראן ועל חיזוק שיתופי הפעולה בתחומי הכלכלה, הביטחון האנרגיה והחדשנות. בקרוב אצא לביקור מדיני בבאקו יחד עם משלחת כלכלית גדולה, שתעמיק עוד יותר את הקשרים המסחריים בין ישראל לאזרבייג'ן".

שרי החוץ הדגישו את התיאום ההדוק בין הממשלות והיחסים החמים והאסטרטגים שמגיעים לשיא בימים אלה עם פתיחת השגרירות האזרית בישראל ומינוי שגריר קבע של אזרבייג'ן בארץ. שר החוץ אלי כהן ציין בפני עמיתו כי הוא מתכוון להגיע בשבועות הקרובים לביקור מדיני בבאקו בראש משלחת כלכלית, על מנת להמשיך להעמיק את הקשרים המסחריים בין שתי המדינות.

במשך כ-30 שנים לא היה לאזרבייג'ן ייצוג דיפלומטי בישראל רשמי והשבוע הגיש השגריר האזרי, מוכתר ממדוב, את כתב האמנתו לנשיא יצחק הרצוג.
ישראל הייתה לאחת המדינות הראשונות בעולם להכיר בעצמאות אזרבייג'ן בדצמבר 1991 ופתחה בה שגרירות בשנת 1993. אזרבייג'ן, מדינה המוגדרת חילונית, היא המדינה המוסלמית-שיעית הראשונה הפותחת שגרירות במדינת ישראל. באזרבייג'ן משגשגת כיום אחת הקהילות היהודיות הגדולות בעולם המוסלמי (12-18 אלף), אשר נהנית מחופש דת ופולחן.

אלי כהן משרד החוץ אזרבייג’ן שגרירות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד