תל אביב 27° באר שבע 28° חיפה 28° ירושלים 27°
כ"ג אדר א' התשפ"ד
03.03.2024
אחת מחמש הקיימות בעולם

צפו בהדמיית השיגור: ישראל תשלח מערכת אלקטרונית שלמה למשימה בחלל

לראשונה: ישראל שולחת מערכת אלקטרונית שלמה למשימה בחלל העמוק - שעון ה USO של חברת אקיוביט הישראלית, שיהיה מרכיב מרכזי בניסוי פורץ דרך של מכון ויצמן למדע - במימון סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה

צפו בהדמיית השיגור: ישראל תשלח מערכת אלקטרונית שלמה למשימה בחלל
החללית ממתינה באנגר צילום: באדיבות המצלם

סוכנות החלל האירופאית ESA מתכננת לשגר את משימת JUICE ההיסטורית לכוכב צדק ביום חמישי, ה-13/4/2023 בשעה 15:15 שעון ישראל. החללית תשוגר על גבי משגר האריאן-5, היא תטוס למרחק של כ-900 מיליון קילומטר לכוכב צדק ותקיף במשך ארבע שנים את ירחיו: אירופה, גאנימיד וקליסטו, במשימה הגדולה והיוקרתית ביותר בתולדותיה של הסוכנות האירופאית עד היום. משימת JUICE כוללת 12 ניסויים מדעיים שונים, וביניהם ניסוי ישראלי בהובלת מכון ויצמן למדע. הניסויים נועדו לבדוק בין היתר קיום אוקיינוסים תת-קרקעיים בירחים של צדק והאם מתקיימים בהם התנאים הנדרשים לחיים.
 
סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה חברה לסוכנות החלל האיטלקית (ASI) במטרה לבצע ניסויים מדעיים פורצי דרך במסגרת משימת JUICE. במסגרת זו מממנת הסוכנות את פיתוח וייצור מכשיר ה-USO של חברת אקיוביט, וכן ניסוי מדעי של פרופ' יוחאי כספי ממכון ויצמן למדע, אשר מונה להיות חוקר ראשי לנושאי הידרודינמיקה של האטמוספירה במשימה, תוך שימוש במכשיר ה-USO.
 
מכשיר ה-USO של אקיוביט, יצרנית השעונים האטומיים היחידה בישראל, ואחת מחמש הקיימות בעולם, הוא המתנד החללי הכי מדויק בעולם בתחום המדידות הנדרש. המכשיר, המשולב במערכת 3GM של הסוכנות האיטלקית, מאפשר לחללית לבצע סדרת ניסויים, ומשמש כחלק ממערכת התקשורת הגלובלית של החללית אל כדור הארץ.


 המערכות החדשניות שיותקנו על החללית, יאפשרו קבלת נתונים מדעיים וממצאים חדשים. קבוצת חוקרים ישראליים בראשות פרופ' יוחאי כספי ממכון ויצמן למדע עסקה בשנים האחרונות בתכנון מסלול החללית בכדי לאפשר את מדידות הגרביטציה של הכוכב וארבעה מירחיו, תוך התמקדות בחקר הרוחות שבאטמוספרה של הכוכב ותלותן בהשפעות הגרביטציה והשדה המגנטי השורר שם. מדידות אלו יאפשרו לקבוצה לפענח את מאפייני האטמוספירה של כוכב-הלכת.
 
בתשעה ניסויים אחרים בחללית ישנם שבבים מתוצרת חברת רמון ספייס, הנתמכת אף היא על ידי סוכנות החלל הישראלית ומתמחה בייצור מעבדים עמידים לקרינה.
 
על גבי הטיל של החללית, מתנוסס הציור שזכה במקום הראשון בתחרות שערכה סוכנות החלל האירופאית בקרב אלפי ילדים ששלחו ציורים מכל העולם. גם מישראל נשלחו מאות ציורים ואחד הציורים מישראל זכה להיכנס ללוח שנה מיוחד שהוציאה סוכנות החלל האירופאית לקראת השיגור.
 
אורי אורון, מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה: "סוכנות החלל הישראלית גאה לקחת חלק במשימת הדגל של סוכנות החלל האירופאית, הן בהיבט ההנדסי-טכנולוגי, והן בהיבט המחקרי. חברת אקיוביט, הנמצאת בחזית העולמית של פיתוח שעונים אטומיים ושימושים בחלל, מהווה דוגמא ליכולות ההנדסיות המעולות בישראל. אין לי ספק שהמחקר שיבוצע במכון ויצמן יהווה מרכיב מרכזי בתוכנית המחקרית של המשימה, וימשיך להצעיד את תחום המחקר בחלל במדינת ישראל לחזית העולמית".
 
פרופ׳ יוחאי כספי ממכון ויצמן למדע: "כשבאתי לסוכנות החלל עם הרעיון לניסוי ישראלי על  JUICE לפני כעשור זה היה נשמע דמיוני. אך בשילוב ידיים עם אקיוביט ובתמיכה גדולה של סוכנות החלל הצלחנו להעמיד ניסוי כחול-לבן ראשון מסוגו. בעזרת קרן רדיו שנשלח מהחללית דרך האטמוספירה אנחנו נמדוד בזכות השעון המדויק שינויים זעירים בתדירות הקרן. כך, כל הקפה של צדק נקבל פרופיל טמפרטורה בנקודה מסוימת ולאורך כל המשימה נבנה מפה תלת-מימדית של האטמוספירה של צדק. נתונים אלה יאפשרו לנו להבין על המבנה וההרכב של כוכב הלכת הראשון והגדול ביותר במערכת השמש".
 
בני לוי, מנכ"ל אקיוביט: "במשך שבע שנים מיטב המוחות הישראליים פיתחו ויצרו את השעון היציב ביותר בעולם למשימות החלל העמוק - מאסטר פיס טכנולוגי בקנה מידה בינלאומי. הניסיון והידע העצום של אקיוביט סייעו בפיתוח טכנולוגיה בעלת יכולות חסרות תקדים. אנחנו גאים ונרגשים להיות חלק מפרויקט מחקרי היסטורי שתוצאותיו יביאו לגילויים מרעישים לעולם המדע, החלל והאנושות בכלל".

חלל מכון ויצמן חללית

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.message }}
{{ comment.writer }} | {{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.writer }} | {{ reply.date_parsed }}
טען עוד