י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024
זחלי תהלוכן האורן

'מסוכנים לבריאות הציבור': נתקלתם בזחלים? אל תקטלו אותם

המשרד להגנת הסביבה מזהיר: נתקלתם בזחלי תהלוכן האורן שמגיחים בימים אביביים אלה? אל תגעו בהם! תנו לשיירת הזחלים להמשיך בדרכה, ובמידת הצורך, התייעצו עם מדביר מוסמך

'מסוכנים לבריאות הציבור': נתקלתם בזחלים? אל תקטלו אותם
עץ, אילוסטרציה צילום: pexels

המשרד להגנת הסביבה מזהיר שלא לגעת בזחלים של עש תהלוכן האורן: בראשית האביב זחלי תהלוכן האורן עוזבים את הקינים בין המחטים של ענפי האורן, ועושים דרכם בשיירה אל מקום מתאים באדמה, שם הם מתגלמים יחד עד לבקיעת הגולם. לזחלים אלו שערות צורבות שבמגע עם העור יגרמו לגירוי חזק. המשרד להגנת הסביבה מזהיר שלא לגעת בזחלים. קטילת הזחלים תביא לפיזור השערות הצורבות באוויר ולהגברת המפגע - השערות מזיקות גם בשאיפה או בחדירה לעיניים לבני אדם ואף לחיות המחמד.

הזחלים/צילום ד"ר  גל זגרון המשרד להגנת הסביבה 

אורכו של זחל התהלוכה נע בין 30-40 מ"מ, צבעו חום - כתום עם פסים שחורים ושערות לבנות המכסות את גופו. אם נתקלתם בשיירת הזחלים בתקופה זו, המשרד להגנת הסביבה ממליץ שלא להדביר אותם, אלא לאפשר להם להתחפר בקרקע. אם מדובר בעצי אורן נגועים בשטחים ציבוריים או בגני הילדים, יש לפנות למוקד העירוני, על מנת שיסמנו את האזור, ויטפלו בו בבוא הסתיו. בגני ילדים ובקרבת אוכלוסייה שלא ניתן להרחיק או למנוע ממנה מגע עם הזחלים, ניתן לבצע איסוף מכאני של הזחלים על-ידי איש מקצוע ממוגן.

זחלי התהלוכן מסוכנים לבריאות הציבור בעת המפגש עימם. בעונת האביב יש להימנע מהדברת הזחלים על מנת שלא להחמיר את המפגע. הדברת עץ אורן נגוע תוכל להתבצע רק בחודשי הסתיו על ידי בעל רישיון מדביר במבנים ושטח פתוח או מדביר באיוד מטעם המשרד להגנת הסביבה.

 

אביב סכנה הוראות לציבור

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד