י"ב תמוז התשפ"ד
18.07.2024
קיימו דיון דחוף

היערכות חריגה למחאות בטקס יום העצמאות

השרה רגב, המפכ"ל וגורמים נוספים קיימו דיון דחוף בו התקבלו שורת החלטות בנוגע לקיום הטקס המרכזי שיתקיים בהר הרצל מחשש לפרובוקציות. בין הצעדים שיינקטו: שידור החזרה הגנרלית לצופים בבית במקרה של מחאה בשידור ישיר, והחרמת ציוד בכניסה לאירוע. מקורבים לנתניהו: הוא לא ינאם בטקס

היערכות חריגה למחאות בטקס יום העצמאות
יום העצמאות צילום: הדס פרוש/פלאש90

שרת התחבורה מירי רגב, הממונה על אירועי יום העצמאות, קיימה דיון דחוף יחד עם מפכ"ל המשטרה יעקב שבתאי, ראש היחידה לאבטחת אישים וגורמים נוספים במערכת הביטחון, לקראת טקס הדלקת המשואות בערב יום העצמאות בהר הרצל והחשש ממחאות שישבשו את האירוע, כך פרסם הכתב המדיני של 'חדשות 12', ירון אברהם.

בתום הדיון החליטו רגב וגורמי הביטחון לנקוט בכמה צעדים חריגים. הצעד הראשון שעליו הוחלט הוא שכל אחד מכ-2,000 המוזמנים יצטרך להציג בכניסה תעודה מזהה בנוסף לכרטיס שעליו ייכתב שמו.

ההחלטה השנייה שהתקבלה היא שבמקרה שתתקיים מחאה או פרובוקציה במהלך הטקס, תינתן הוראה לבמאים להקרין לצופים בבית את הקלטת החזרה הגנרלית שתתועד יומיים קודם לכן, וזאת במטרה לצמצם את חשיפת הצופים למתרחש במקום. 

כמו כן, נבחנת האפשרות להעניק סמכויות למאבטחים להחרים ציוד בכניסה לטקס. בימים הקרובים יתקיים דיון של היועצים המשפטיים הרלוונטיים במשרדי הממשלה על מנת לבחון אם החרמת הציוד היא אפשרית. ייתכן שתעבור תקנה מהירה בכנסת בפגרה בוועדה לביטחון הפנים שתעניק סמכויות נקודתיות.

בצעד חריג, מארגני הטקס מתכוונים להביא את משיאי המשואות אל הר הרצל כבר בבוקר או בצוהריים המוקדמים מחשש לחסימת כבישים וצירים. במשטרה אף מתכוונים להפעיל מודיעין נקודתי מחשש לפגיעה בתשתיות, במטרה  לכסות את האפשרות שייפגעו מערכות הגברה או חשמל וניהולו התקין של הטקס ישתבש.

מקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו מסרו כי הוא לא ינאם בטקס, וייכנס יחד עם רעייתו שרה אל הרחבה עוד לפני שיחל השידור הישיר לצופים בבית, מחשש לתסיסה בטקס שיהיה טעון השנה במיוחד. במהלך הטקס צפוי להיות מוקרן סרטון שלו באורך של כמה דקות.

לפני כחודש החלו להתקיים בממשלה דיונים על הפעולות שיצטרכו לנקוט, אם ההפגנות נגד המהפכה המשפטית יזלגו גם לטקסי הזיכרון והעצמאות.

בין ההחלטות שהתקבלו אז: תגבור הבידוק בכניסה לאירוע הדלקת המשואות, הצבת סדרנים ברחבת הטקס, חיפוש קפדני יותר של המוזמנים. בנוסף, מאבטחים סמויים יישבו בקהל ויתריעו על כל חשד לפרובוקציה, ואם היא תתעורר - הם יסיימו אותה מהר ככל האפשר.

גורם שבקיא בפרטים מסר: "מניעת כניסת קהל אל הטקס ורק שידורו לציבור זו לא אופציה שמונחת על השולחן, אבל אסור לאפשר אירוע שבו המוחים מצליחים 'לכבוש את ההר' תרתי משמע".

יום העצמאות בנימין נתניהו מירי רגב הדלקת המשואות הרפורמה המשפטית מחאות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד