י"ב ניסן התשפ"ד
20.04.2024
חבל על דאבדין

בן ניצולי השואה שנהרג בגיל 17 בלבד

בגיל 17 בלבד נרצח החייל החרדי תלמיד הישיבה יצחק צבי לוינשטיין הי"ד בהיתקלות עם מחבלים על יד גשר דמייה בליל הושענא רבה תשכ"ח. לזכרו הוקמה קופת הצדקה 'זכרון יצחק' בקרית צאנז בהיותו מתלמידי הישיבה 

בן ניצולי השואה שנהרג בגיל 17 בלבד
הק' יצחק צבי לוינשטיין הי"ד צילום: מתוך אתר יזכור

הקדוש יצחק צבי לוינשטיין הי"ד רק בן 17 היה בנופלו.

הוא נולד להוריו יוסף מאיר ומלכה ביום כ"ו בטבת תש"י (15.1.1950) ביפו. זה היה שנתיים אחרי שעלו הוריו לארץ, שבעי צרות ומראות-השואה.

בהתאם למסורת היהודית דאגו ההורים שהוא ויתר ילדיהם יקבלו חינוך תורני מלא; מאחר שבמקום-מגוריהם דאז (יאזור) לא היה בית-ספר דתי ולכן שלחו את יצחק, כשהיה בן שבע, לבני-ברק אל דודו, לפני שההורים עצמם עברו לגור שם. יצחק למד בתלמוד תורה 'חוג חת"ם סופר' שהיה בנשיאות הגה"צ רבי יצחק שלמה אונגר זצ"ל.

אחרי שסיים את לימודיו בת"ת המשיך לישיבה בקרית-צאנז בנתניה. שם ישב ולמד בהתמדה רבה עד סמוך לגיוסו לצה"ל ביולי 1967 לנח"ל ולחיל החינוך, כחצי שנה לפני המועד לפי הגיל. יצחק ידע להתגבר על כל מכשול ולהבליג על כל כאב. הוא היה בחור שקדן וירא-שמים שהקפיד על מצווה קלה כחמורה וידע לעבוד את עבודת-הבורא מתוך שמחה ורוממות-הנפש.

אהבתו ומסירותו להוריו ולמשפחתו לא ידעה גבול. מצוות כיבוד אב ואם נחשבה בעיניו מעל לכל והיה מקפיד שלא לגרום להם צער או דאגה. מוכן ומזומן היה לעזור לזולת - ובייחוד לבני-משפחתו. בחופשת-הלימודים ובעיתות-הפנאי שלו היה עושה כל עבודה בבית ועוזר להוריו על-ידי כך.

כך נהג עד שהגיע ליל הושענא רבה, הוא כ"א בתשרי תשכ"ח (25.10.1967), כשעמד על משמרתו על-יד גשר דמייה; אז בהיתקלות עם מארב-האויב נפל. הובא למנוחת-עולמים בבית-הקברות בבני-ברק. אחרי נפלו נוסדה קופת גמילות-חסדים על-ידי התלמידים שבישיבת צאנז - והקרן נקראת "זכרון יצחק". בספר "במעלות גיבורים" בעריכת ישראל ארליך הוקדשו כמה עמודים לזכרו.

היות ולא זכה להותיר אחריו זש"ק הציבור נקרא ללמוד ולהרבות במעשים טובים לזכרו של הקדוש יצחק צבי בן יוסף מאיר הי"ד.

יהי זכרו ברוך ותהי נשמתו צרורה בצרור החיים.

תלמיד ישיבה קרית צאנז חייל חרדי

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד