י"ח תמוז התשפ"ד
24.07.2024
החרדים נמנעו

יום זיכרון טעון: עימותים בין המשפחות השכולות

לפני הגעתו של השר איתמר בן גביר לטקס הזיכרון בבאר שבע, התעמתו משפחות שכולות. בסיום הנאום מחאו חלק מהמשתתפים לשר כפיים, לצד אחרים שקראו קריאות "לך הביתה". במקביל, השר אקוניס וויתר על נאומו בנחלת יצחק והשרה גמליאל נחסמה על ידי מפגינים בעוספיה 

יום זיכרון טעון: עימותים בין המשפחות השכולות
משטרת ישראל

יום זיכרון טעון: עימותים נרשמו הבוקר (שלישי) בין משפחות שכולות בטקס הזיכרון בבאר שבע לשם הגיע השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר כנציג הממשלה.

השר איתמר בן גביר בכניסה לבית העלמין בבאר שבע

כחלק מההיערכות להגעתו של בן גביר, הוצב אוהל אבטחה מיוחד בכניסה לבית העלמין. במהלך נאומו נשמעו מחאות מצד משפחות שכולות, ובסיום הנאום מחאו חלק מהמשתתפים לשר כפיים, לצד אחרים שקראו קריאות "לך הביתה"? בן גביר מצידו קרא להניח למוחים ולהכיל את כאבם: "תתנו להם לצעוק".

הנאום של בן גביר ומחיאות הכפיים\\\\מתוך הטלגרם של עמית סגל

בנאומו בטקס הזיכרון הממלכתי בבית העלמין בבאר שבע אמר בן גביר: "הלוחם אסיל סוועד היה בן 22 בלבד, כאשר נהרג, עת הגיע מחבל בן עוולה שביקש לדקור לוחמים, למחסום שועפט במזרח ירושלים.

אסיל ז"ל, הוא לוחם מג"ב האחרון שנפל בפעילות מבצעית. הוא היה שומר ירושלים, התעקש לחתום בשירות קבע והיה אמור לחזור הביתה באותו סוף שבוע מר ונמהר.

אך גם משפחתו, משפחת סוועד היקרה שהכרתי אותם במהלך הלוויה שלו, הפכה להיות חלק מאותן משפחות רבות, ששומעות את הדפיקה על דלת ביתן, אותה דפיקה מבשרת רעות שלאחריה באה צעקה ושנים ארוכות של בכי וכאב. דפיקה שהפכה להיות חלק מהסיפור הישראלי והמציאות שלנו לאורך כל ההיסטוריה".

לדברי בן גביר: "הסיפור הזה משותף לכולנו, לחילוניים, לדתיים, למשפחות מהעיר מהכפר מהדרום והצפון, מההתיישבות אל הקיבוץ, ביישובים הדרוזים, הצ'רקסים והבדואים. הסיפור של כולנו נראה לא פעם כסיפור, עצוב קשה ומייאש.

למול מסירות הנפש וההקרבה שלכם משפחות קדושות וגיבורות, מילותינו נעשות קטנות ומצטמצמות לחרוט על מצבות האבן הצנועות. מצבות ששפתן היא רק שם, גיל, תאריך נפילה, ההורים וכמעט לא עוד. כמה מעט וכמה הרבה. עולם ומלאו. עולם מלא של עלומים שכלו, חלומות שנגוזו, שאיפות שעלו בעשן, שרשרת דורות שנגדעה".

בן גביר הוסיף: "נצח ישראל לא ישקר. לא בכדי נסמך יום הזיכרון ליום העצמאות, אלא כדי לבטא את עוצמתם המטלטלת והשזורה של החיים והשכול. של התוגה והשמחה ובעיקר כדי לבטא את החוב הגדול שאנחנו חייבים לכולכם משפחות יקרות וגיבורות.

מעריכים אתכן, אוהבים אתכן, מחבקים אתכן חיבוק גדול ותמיד תמיד נזכור, שאחים אנחנו בני עם אחד אנחנו, ושדווקא מתוך החושך הגדול והכאב, בעזרת השם יתברך ואנשי כוחות הביטחון הגיבורים והאזרחים האמיצים, צמח לו עם לתפארת שבנה מדינה משגשגת שמהווה את ניצחון האור על החושך.

מדינה חפצת חיים, שקנתה את חיי האומה, בזכות מסירות הנפש של בניה, הם היקירים שלכם, האהובים שלכם שבזכותם אנחנו כאן!
כאמירתו המכופלת של הנביא יחזקאל: "ואומר לך בדמיך חיי, ואומר לך בדמיך חיי".

יהי זכרם של הנופלים במערכות ישראל, וְבִּפעולוֹת האיבה- ברוך, וצָרור עימנו לעד", אמר.

בתוך כך, השר אופיר אקוניס (הליכוד) החליט לוותר על זכותו לנאום בבית העלמין בנחלת יצחק, והעביר אותה לאם שכולה. המשפחות השכולות בבית העלמין הצבאי מחאו לו כפיים.
השר אופיר אקוניס מוותר על נאומו בטקס
במקביל, בבית העלמין בעוספייה, מנעו משפחות שכולות משרת המודיעין גילה גמליאל להיכנס למקום. בשל כך נאלצה השרה לעזוב את המקום.
קריאות תמיכה בבן גביר ביציאתו מבית העלמין | כאן 11
עימותים בין משפחות שכולות בזמן נאומם בן גביר | כאן 11
יום הזיכרון איתמר בן גביר אופיר אקוניס גילה גמליאל

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד