י"ז תמוז התשפ"ד
23.07.2024
המחלקה האחרונה נסגרת

ממחר: לא תישאר בארץ מחלקה אשפוזית לחולי קורונה

נסגרת מחלקת הקורונה הייעודית האחרונה בישראל | המחלקה פעלה במרכז הרפואי הרצוג ברציפות מתחילת הגל השני ועד היום | עם סגירתה, לא תישאר בארץ עוד מחלקה אשפוזית ייעודית לחולי קורונה, כאשר נדבקים חדשים, שזקוקים לאשפוז, ייקלטו במחלקות רגילות בבתי החולים 

ממחר: לא תישאר בארץ מחלקה אשפוזית לחולי קורונה
מעבדת קורונה צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

מחר (שני) תיסגר מחלקת הקורונה האחרונה בישראל. מחלקה זו פועלת במרכז הרפואי הרצוג ברציפות - מאז אוגוסט 2020, ובמהלך המגיפה טופלו בה כ- 2,000 חולי קורונה. מרביתם הגיעו במצב קשה, או עם מחלות רקע משמעותיות. עם סגירתה, לא תשאר בארץ עוד מחלקה אשפוזית ייעודית לחולי קורונה, כאשר נדבקים חדשים, שזקוקים לאשפוז, ייקלטו במחלקות רגילות בבתי החולים (לרוב, במחלקות פנימיות).

המרכז הרפואי הרצוג הוא בית החולים הותיק בישראל. הוקם בשנת 1894, ומנוהל מאז ועד היום על ידי עמותה ציבורית ללא כוונת רווח (מלכ"ר).

עם פרוץ המגיפה, פנה משרד הבריאות להנהלת הרצוג בבקשה שתכשיר במהירות מתחם ייעודי וגדול לטובת טיפול בחולי קורונה מבוגרים. בתחילה, בשל חשש מצורך במספר מיטות רבות למונשמים (על רקע המראות והדיווחים הקשים מאיטליה ומספרד), התבקש המרכז הרפואי הרצוג להקים מתחם אשפוז ל- 160 מונשמים. בהמשך, לאור ההבנה שהצורך במיטות מונשמים נמוך בפועל מהצפי הראשוני, הוחלט על הסבת המתחם לכ- 120 מיטות לחולי קורונה קשים.

בשיא, טופלו במתחם 125 חולי קורונה, ובמשך שבועות רבים, בתחילת כל גל חדש, טיפל המרכז הרפואי הרצוג במספר הגבוה ביותר של חולי קורונה באותה עת בישראל.

היתה זו גם המחלקה היחידה בארץ, שלא נסגרה בין גלי התחלואה ופעלה ברצף, מרגע שנפתחה. המחלקה שימשה כמקום לקליטת מטופלים בודדים בין הגלים, וכן (וחשוב מכך), מקום לקליטת זרם חולים ראשונים בכל התפרצות, כדי לאפשר לשאר בתי החולים בישראל את מרחב הזמן להתארגנות, עד לפתיחה מחדש של מחלקות ייעודיות לקורונה.

בהודעת משרד הבריאות על סגירת המחלקה נאמר: "מחלקת הקורונה בהרצוג עבור חולים בינוניים /קשים היא הראשונה שנפתחה עם פרוץ הקורונה, פעלה ברצף לאורך כל תקופת הקורונה והאחרונה - להיסגר. תודות על התרומה והערכתנו לצוות הרפואי!".

ד"ר קובי חביב, מנהל המרכז הרפואי הרצוג מספר: "אנו סוגרים את המחלקה בתחושה של שמחה וגאווה. יש תחושה של שמחה אמיתית על כך שארוע הקורונה, על השלכותיה הקשות - מאחורינו. כעת, בסיום העשייה האדירה והמאמץ המטורף של הצוות - מותר להתעטף בגאווה. אנחנו בית החולים היחיד בארץ, שעבד וטיפל ברציפות בחולי הקורונה. צוות בית החולים נמתח במהלך גלי ההדבקה עד הקצה. הסטנו כוח אדם מהמחלקות השגרתיות, כדי לתגבר את הטיפול בחולי הקורונה. קרוב לשלוש שנים התנהלנו בשיטת אקורדיון, עם הסטת כוח אדם רפואי ופארא-רפואי בין המחלקות, לפי הצורך".

 

חולי קורונה בית חולים אישפוז

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד