ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024
ההסלמה הביטחונית

ראש המל"ל לשעבר נגד מתנגדי הרפורמה המשפטית

אלוף (מיל') יעקב עמידרור, לשעבר ראש המל"ל, התייחס להסלמה בדרום וביקר את מתנגדי הרפורמה: "אויבנו מסתכלים מבחוץ, הם רואים את תנועת איום הסירוב, והם מבינים שמשהו עמוק פה נשבר"

ראש המל"ל לשעבר נגד מתנגדי הרפורמה המשפטית
סוללות כיפת ברזל בשדרות צילום: Yonatan Sindel/FLASH90

לאחר שחדאר עדנאן, בכיר בג'יהאד האסלאמי, מת הלילה (בין שני לשלישי) בכלא הישראלי כתוצאה משביתת רעב ממושכת - אזעקות צבע אדום הושמעו הבוקר בעוטף עזה. במהלך היום, 22 רקטות שוגרו מעזה לעבר דרום המדינה. אריה אלדד ובן כספית דנו על כך בתכניתם ברדיו 103FM עם אלוף (מיל') יעקב עמידרור, לשעבר ראש המל"ל, אשר הביע את דעתו על ההסלמה המדוברת.

"קודם כל עכשיו זה מאוד קונקרטי בגלל ששובת רעב של הג'יהאד האסלמי הלך לעולמו בכלאו. זה הבסיס לאירוע, הוא לא קשור לממשלה ולתגובות, אלא לצורך של הג'יהאד האסלאמי להראות שהוא דואג לחייליו בכלא", אמר, והוסיף: "אף על פי ששמעתי תגובה של אשתו של המחבל והיא אמרה 'לא דאגתם לו כל חייו בכלא'. הם חייבים להראות שמישהו מהם הלך לעולמו בכלא והם לא שותקים. אני לא חושב שההבדל הוא בממשלה, ההבדל הוא במה שקורה במדינת ישראל".

לדבריו, "כל אויבנו מסתכלים מבחוץ, הם רואים את תנועת איום הסירוב, והם מבינים שמשהו עמוק פה נשבר. אף אחד לא השתמש בכלי הזה שלא נשרת, ופה פעם ראשונה יש קבוצה גדולה וחשובה שמשתמשת באיום הזה. אין ספק שאויבנו מסתכלים ואומרים 'אולי זה הרגע לנפילת מדינת ישראל'".

בנוסף, הבהיר עמידרור כי "לא כל ההתקרבויות במזרח התיכון בגלל מדינת ישראל. מה שנוגע למדינת ישראל, שני השנויים המשמעותיים, הם העובדה שאצלנו הקרע הפנימי נוגע בקודש הקודשים שאף פעם לא נגענו בו, נזהרנו לא לגעת, ופה יש קבוצה של אנשים, שההחלטה שלהם לגעת בזה, הם פגעו קשה מאוד בהרתעה של מדינת ישראל והביאו תקוות גדולות לאויבנו. עצם העובדה שקבוצה של ישראלים אמרה 'אנחנו לא נשרת', היו כאלה שאמרו במפורש 'לא נתקוף באיראן', נקראת אחרת על ידי אויבנו".

"הדבר השני זה השינוי במעמדה של ארה"ב במזרח התיכון, זה לדעתי המחולל הגדול של השינויים שקורים סביבנו, העובדה שמנהיגים במזרח התיכון תופסים את ארה"ב פחות מחויבת", הדגיש. "עצם ההוויה המזרח תיכונית אומרת 'אמריקה לא כשהייתה', ושני הדברים האלה יחד הם השינויים הגדולים. הדבר הראשון משפיע על ההרתעה, גם הדבר השני אבל הרבה יותר רחב על שינויים גדולים במזרח התיכון, הסכמים מול איראן, על חזרת סוריה לליגה הערבית, מגעים בין טורקיה למצרים. המזרח התיכון הולך ומשתנה, בחלק מהמקרים זה לא לרעתנו ובחלק מהמקרים זה יכול להזיק לנו בטווחים היותר רחוקים".

בנוסף, טען כי "המזרח התיכון נמצא בתהליך של שינוי, צריך לעקוב אחרי זה ולבדוק כל אירוע לגופו ולבדוק כל סדרת אירועים מה המשמעות שלהם. אבל ההרתעה, אני חושב שזה בעיקר האירוע הפנימי של תנועת הסירוב וההבנה של הסביבה שארה"ב לא מחויבת כמו קודם, לא רק לישראל אלא בכלל למזרח התיכון. שתי תופעות שליליות".

באשר לאפשרות כי תפתח מלחמה מול ישראל, הסביר: "אף אחד לא מדבר על מלחמה, לא חושב על מלחמה, לא דוחף למלחמה. הכול עקיצות הדדיות, לא איראן, לא חיזבאללה, לא הג'יהאד ולא חמאס רוצה מלחמה מול ישראל וגם ישראל לא רוצה מלחמה כזו. זה לא אומר שאי אפשר יהיה להידרדר אליה באיזה חוסר מחשבה או בטעות שמישהו יעשה, אבל לאף אחד מהצדדים אין אינטרסים למלחמה".

"אין ספק שצינון היחסים בין וושינגטון לירושלים בעקבות השינויים שקרו אצלנו וההחלטה האמריקאית לקחת חלק בדיונים הפנימיים היא החלטה שמשפיעה מאוד. צריך רק לומר שבמקביל מערכת היחסים הצבאית והמודיעינית התהדקה. אין ספק שזה דבר שמשפיע והעובדה שראש ממשלת ישראל לא הוזמן משפיעה על המעמד של ישראל במזרח התיכון", סיכם.

יעקב עמידרור הסלמה בדרום

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד