י"ד תמוז התשפ"ד
20.07.2024
ומה חושב נתניהו?

רוטמן: "הקואליציה ללא הרפורמה לא תצליח להתקיים"

יו"ר ועדת חוקה אמר בריאיון כי "הקואליציה הזו ללא תיקון מערכת המשפט לא תצליח להתקיים". רוטמן טען כי הוא לא סבור שקיימים הבדלים מהותיים בין עמדת ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין זה שלו ושל שר המשפטים יריב לוין

רוטמן: "הקואליציה ללא הרפורמה לא תצליח להתקיים"
ועדת החוקה בראשות שמחה רוטמן צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

יו"ר ועדת חוקה, ח"כ שמחה רוטמן, הבהיר היום (שלישי) כי ללא "תיקון מערכת המשפט", הקואליציה לא תוכל להמשיך להתקיים. דבריו מגיעים ברקע השיחות המתקיימות בין הקואליציה לאופוזיציה על הרפורמה המשפטית.

רוטמן אמר בריאיון לתכנית "שבע תשע" ב-103: "יש הסכמה רחבה שצריך להעביר רפורמה וכדאי שהיא תעשה בהסכמה".

לדבריו, "אם האופוזיציה תישאר במקום של סרבנות אוטומטית לכל דבר וניסיון לפוצץ, אז נצטרך להתקדם עצמאית. מה יקודם עצמאית זו כבר תהיה החלטה של ראשי קואליציה. החלק שהכי מוכן לקידום זה עניין הוועדה לבחירת שופטים". לדבריו, "בסופו של דבר, הנקודה מאוד ברורה - הקואליציה הזו מחויבת לתיקון במערכת המשפט. אם האופוזיציה תחשוב שהיא שחקן וטו, זו לא תהיה המציאות".

רוטמן הוסיף כי, "הרפורמה עברה, עוברת ותעבור שינויים. חלק הוועדה לבחירת השופטים שעוצב בתחילתו של התהליך בוועדת החוקה עבר במהלך הדיונים שינויים רבים. כל חלק של הרפורמה שיגיע לוועדת החוקה יעבור תהליך מאוד דומה. אני מקווה שזה יהיה בהסכמות. להגיד שהרפורמה כפי שהיא הייתה תעבור שינויים ונשאף להסכמה, אלו דברים שראש הממשלה אומר וגם אנחנו אומרים".

יו"ר ועדת החוקה טען כי הוא לא סבור שקיימים הבדלים מהותיים בין עמדת ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין זה שלו ושל שר המשפטים יריב לוין. "אני אגיד לכם במה הוא שונה - על סוגיית עצירת החקיקה, עמדתי ועמדת מפלגתי הייתה שלעצור זה לא היה הצעד הנכון. הלוואי שיתברר שראש הממשלה צדק, הלוואי, בגלל שאם באמת העצירה תוביל לרפורמה בהסכמה שיחקנו אותה".

רוטמן הדגיש כי "הקואליציה הזו בלי תיקון מערכת המשפט, לא כאיום ולא כשום ביטוי שתרצו, הקואליציה הזו ללא תיקון מערכת המשפט לא תצליח להתקיים. היא לא תצליח להתקיים כי זו הבטחה ליבתית ביותר של הקואליציה הזו והיא תיתקל באינספור מכשולים ותקלות, ודדליינים שהמציאות תייצר, ולכן אני יודע שזה יקרה".

על השאלה מה יקרה אם הרפורמה לא תעבור השיב: "אני לא חושב שיש שום צורך בקביעת דד-ליינים או אולטימטומים - המציאות שמחוץ לקואליציה מייצרת את הדד־ליינים והמחוייבות. הסוגייה של תיקון מערכת המשפט מופיעה באותיות זהב בראש כל ההסכמים הקואליציוניים. זה פרויקט קואליציוני חשוב מאין כמותו".

"רוטמן הבהיר: "אני מחויב לקידום העניין, אני מאוד אצטער ואיתי גם המצביעים של כל מפלגות המחנה, הציבור כולו ומצביעי מפלגות האופוזיציה יצטערו אם הדבר הזה לא יקרה. אני אופטימי שהדבר הזה יקרה מאחר והמציאות תחייב אותנו לפעול, לקדם את הרפורמה במערכת המשפט".

 

הרפורמה המשפטית שמחה רוטמן בנימין נתניהו יריב לוין

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד