ט"ז אייר התשפ"ד
24.05.2024
היה לבד בבית

בן 9 אושפז לאחר שאכל 20 פירות של צמח רעיל

ילד בן 9 מיישוב בשפלה, אושפז לאחר שאכל מפירות הצמח סולנום שעיר. אימו של הילד: "יש לנו בגינה הביתית שיח של סולנום השעיר וממש קרוב אליו, יש לנו גם שיח של עגבניות. הפירות של שני השיחים האלה אדומים, וכנראה נראו לו דומים במידה מסוימת"

בן 9 אושפז לאחר שאכל 20 פירות של צמח רעיל
תמונות השיח בחצר הבית צילום: באדיבות המשפחה

ע', בן 9 מיישוב בשפלה, אושפז בשבוע שעבר במרכז הרפואי קפלן מקבוצת כללית, לאחר שאכל מפירות הצמח סולנום שעיר. ב', אימו של הילד, מספרת: "ביום שני, ע' חזר הביתה אחרי בית הספר בשעת הצהרים, והיה לבד בבית. יש לנו בגינה הביתית שיח של סולנום השעיר וממש קרוב אליו, יש לנו גם שיח של עגבניות. הפירות של שני השיחים האלה אדומים, וכנראה נראו לו דומים במידה מסוימת".

ע' אכל כ-20 יחידות מפירות הסולנום השעיר, משום שהתבלבל בין הסולנום לבין שיח העגבניות המשפחתי. "כשאני חוזרת הביתה, ע' ואני יוצאים מהבית, והוא מספר לי שאכל מה'פירות האדומים שיש לנו בחצר'. שאלתי אותו למה הוא מתכוון, כי ידעתי שאין לנו פירות כאלה" אומרת אימו. "הוא הסביר לי שחשב שזו עגבניה, וגם שהטעם היה דומה, ובמקביל סיפר שאכל רק את הפירות האדומים ולא את הפירות הירוקים (הבוסר)".

האם ממהרת לחדד לבנה לא לאכול פירות או צמחים שהוא לא מכיר בוודאות, ומחליטה לשוב הביתה ולבדוק במגדיר הצמחים איזה פרי אכל הבן. הבדיקה מעלה שמדובר בסולנום שעיר, והאם מחייגת למרכז ההרעלות שמפנה אותם ישירות למיון: "אביו של ע' לוקח אותו במיידי למיון הילדים במרכז הרפואי קפלן".

ע' מגיע יחד עם אביו למלר"ד הילדים במרכז הרפואי קפלן ברחובות, ועבר סדרת בדיקות להערכת מצבו. ד"ר שחר אורן, רופא בכיר במלר"ד הילדים במרכז הרפואי קפלן מספר: "הילד מגיע אלינו כשהוא אסימפטומטי, כלומר, על אף שאכל מפירותיו של השיח הרעיל, הוא לא מפגין סימנים של הרעלה דוגמת בחילות, הקאות או כל סימן אחר. הצוות במיון הילדים מבצע לו בדיקות דם וא.ק.ג. הבדיקות חוזרות תקינות, ולמרות זאת, לאור הכמות הגדולה שאכל, אנחנו מחליטים להשאיר אותו לאשפוז להמשך השגחה ומעקב".

הוא מוסיף ומסביר: "סולנום שעיר הוא צמח רעיל לאדם. המקרה של ע' הוא מקרה קל, משום שלא חווה סימנים ברורים של הרעלה, אבל לצערנו לא אחת אנחנו רואים מקרים חמורים בהרבה של הרעלות מפירות או פטריות שנקטפות ונאכלות, שעלולים להסתיים אף במוות. חשוב מאוד לחדד לילדים, ולא רק, שלא לאכול פירות או צמחים שאינם מכירים, ובמקרה שיש ספק מהו הפרי - אין ספק שעדיף לא לאכול".

בבוקר המחרת שוחרר ע' לביתו. אימו של הילד מסכמת: "אני שמחה שהמקרה שלנו הסתיים כך בבריאות שלמה, ובסופו של יום הילד הבין שלא מכניסים לפה פירות שלא מכירים. חשוב תמיד לחדד את זה לילדים - כי היום זה קרה בבית, מחר זה יכול לקרות בשכונה או בטיול, והסכנה היא גדולה".

הרעלה עגבניות פירות בית חולים קפלן

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד