י"ח סיון התשפ"ד
24.06.2024
אחרי חודשים של הקפאה

סכסוך במשרד החוץ: הוחלט על פתיחת עיצומים לקראת שביתה

אחרי חודשים ארוכים של הקפאת סכסוך העבודה החריף במשרד החוץ לטובת ניהול משא ומתן, התכנסו הבוקר עובדי משרד החוץ והתעדכנו מחברי ועד העובדים על "קיפאון וסחבת" שנוקט משרד האוצר. העובדים הצביעו על חזרה מיידית לסכסוך העבודה והסמיכו את הוועד לנקוט עיצומים במשרד עד לשביתה מלאה. "כבר חשבנו שזה מאחורינו אבל במשרד האוצר מפרשים את הרצון הטוב כחולשה"

סכסוך במשרד החוץ: הוחלט על פתיחת עיצומים לקראת שביתה
משרד החוץ בירושלים צילום: Yonatan Sindel/Flash90

רגע לפני חופשות הקיץ - משרד החוץ בדרך חזרה לעיצומים עד כדי שביתה מלאה. בתום אסיפת עובדים סוערת שהתקיימה הבוקר (שני), אחד המשרדים החשובים ביותר לתפקוד המדיני של ישראל ולשירות האזרחים בחו"ל מאיים לשוב לאווירת הכאוס ששלטה בו בתקופת הממשלה הקודמת. זאת למרות פעילות נחושה של שר החוץ אלי כהן מול משרד האוצר והנציבות, אשר עוררה תקוות להפסקת תנאי ההעסקה הפוגעניים של עובדי המשרד, הסובלים במשך שנים משחיקה קשה בתנאי השכר והשירות שלהם ומהפרת הסכמי השכר שנחתמו עמם בעבר. בתחילה נראה היה כי המו"מ יסתיים כבר לפני חודשים, אך לטענת העובדים המגעים תקועים בגלל סחבת של משרד האוצר ופתרון לא נראה באופק.

מאז נכנס שר החוץ אלי כהן לתפקידו, התנהלו מגעים ברוח טובה בין העובדים להנהלה ואף נרשמה התקדמות משמעותית בסוגיות מרכזיות. בהרמת הכוסית במשרד לרגל חג הפסח, הודיע שר החוץ אלי כהן על הקצאת 55 מיליון ₪ מתקציב המשרד לטובת ההסכם. בוועד העובדים גילו סבלנות לתהליך, שנמשך חודשים ארוכים, אולם באחרונה התברר כי גורמים במשרד האוצר תוקעים את התהליך ומונעים הגעה להסכם, שיפתח דף חדש ביחסי העבודה במשרד. בוועד העובדים מאשימים את אותם גורמים במשרד האוצר ברצון להכשיל את השיחות ובמסמוס הלכה למעשה של ההבנות המרכזיות שכבר הושגו.

מוועד עובדי משרד החוץ נמסר בתגובה: "זהו עת למעשים ולא לדיבורים. ההחלטות שהתקבלו באסיפת העובדים מחייבות את וועד העובדים ואנו נפעל בהתאם למחויבות שלנו כלפי עובדי משרד החוץ. אנו בפתחם של עיצומים וחלילה שביתה במשרד, שיכולים להימנע אם יתעשתו כלל הגורמים הרלוונטיים שאמורים להיות חתומים על ההסדר. נזכיר כי אנו דורשים את הפסקת ההעסקה הפוגענית במשרד ושחיקת זכויות העובדים העומדים בחזית העשייה הדיפלומטית וממלאים את תפקידם במסירות רבה. לא נוכל להחריש עוד מול הפגיעה המתמשכת. על כל המעורבים והנושאים באחריות הישירה והעקיפה לשים סוף לסחבת ולפתור את המשבר".

שר החוץ אלי פרסם כי הוא תומך במאבק העובדים וקרא למשרד האוצר לכבד את הסיכומים: "עובדי משרד החוץ בארץ ובעולם עושים עבודה מצויינת וההישגים המדיניים אליהם הגענו מדברים בעד עצמם. אני תומך לחלוטין במאבק המוצדק של עובדי משרד החוץ. לאחר שהסוגיות התקציביות סוכמו, אני קורא למשרד האוצר לסיים את ההתדיינות לאלתר".

משרד החוץ אלי כהן שביתה משרד האוצר

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד