ט' תמוז התשפ"ד
15.07.2024

מרכז למורשת יהדות סוריה יוקם בחולון

המרכז, שהקמתו התאפשרה בזכות קבוצת ברק פיננסים יכלול גם מיצג הנצחה, בית כנסת, חדר תצוגות וחלק מכתרי דמשק

מרכז למורשת יהדות סוריה יוקם בחולון
הדמיית המרכז צילום: רם כרמי אדריכלים

לפני כמה ימים התבשרה העמותה למורשת יהדות סוריה ולבנון כי תקופת ההמתנה של 25 שנים הגיעה לסיומה וכי ניתן לגדר את הקרקע המיועדת להקמת מרכז המורשת ובעוד זמן קצר מתחילים בחפירה ודיפון עבור הקמת המרכז.

כ 30 שנים מאז הובטח לרב אברהם חמרה זצ"ל על ידי ראש הממשלה המנוח יצחק רבין ז"ל להקים מרכז שינציח את מורשתה של יהדות סוריה, בישרה עירית חולון לעמותה כי העברת הבעלות על הקרקע לידי העמותה מתממשת בימים אלו  ובתהליכים אחרונים לאחר 25 שנים בהן היתה הקרקע רשומה בנאמנות על שם העיריה. בנוסף לכך העמותה יוצאת למכרז קבלנים ובזמן הקרוב בעז"ה מתחילים בבנייה.

המרכז למורשת יהדות סוריה מיסודו של הרב אברהם חמרה זצ"ל הרב הראשי ליהודי סוריה תוכנן על ידי האדריכל רם כרמי ז"ל וינציח את יהדות סוריה ואת פועלו של הרב חמרה שפעל בדרך לא דרך להעלות לארץ מבטחים את יהודי סוריה  ואת תשעת כתרי דמשק מהמאה ה13 בסיוע המוסד, כהמשך ל'מבצע אברהם' שנקרא על שמו של הרב על ידי המוסד במסגרתו עזבו בתחילת שנות ה 90 שארית יהודי סוריה את המדינה לאחר שהנשיא חאפז אסד העניק לו את אישור יציאתם. 

המרכז החדשני שיוקם ליד הקניון החדש במתחם ח 300 יכלול בין היתר: מיצג קבוע להנצחת המורשת והמסורת, בית כנסת מרכזי, חדר תצוגות וכן חלק מ'כתרי דמשק'  - ספרי קודש עתיקים ונדירים שהוברחו מסוריה. המרכז יביא את סיפורה של הקהילה באמצעים טכנולוגיים והולוגרמות, חדרי בריחה שיספרו את הסיפור של יהודי דמשק שנרדפו ודוכאו. כמו כן הוא צפוי לכלול לוח הנצחה לחברי הקהילה שנפטרו בגולה.
את הקמת המרכז שעלותו מוערכת בכ 50 מיליון שקלים מלווה חברת ברק פיננסים אשר תיזום את הקמתו, והיא מסייעת בגיוס תרומות להקמתו. לדברי יוסי ברק, מנכ"ל ברק פיננסים העוסקת בתחום ההשקעות האלטרנטיביות בתחומי הנדל"ן והביטוח, אשר התגייס להקמת המבנה: "המרכז ישתרע על שטח של 4,700 מ"ר. מיד עם קבלת ההיתר לפני כמה ימים, גידרנו את השטח ופינינו אותו על מנת להתחיל בהקמת הפרויקט ללא דיחוי. אנו צופים כי בנייתו תארך כשנתיים".


לדברי רבקה כרמי, האדריכלית האחראית על תכנון המרכז, המבנה יכלול בית מורשת להנצחת המורשת, בית מדרש עם כיתות לימוד, מקווה, ובית כנסת ומנציח את סיפורן מתוך מטרה להנציח את עברן המפואר של קהילות סוריה על ערכיהן ולשמר את האופי של הקהילה ואת היחסים בין אנשים.

בסוריה בית הכנסת שימש לא רק כבית תפילה אלא גם מקום של התכנסות והתוודעות -מרכז חברתי, שבו היו חוגגים חגים את כל אירועי הקהילה.

הבניין בנוי כזרימה ותנועה. כאשר נכנסים לבניין מגיעים לרחבה וממנה יביטו הבאים למעלה אל בית הכנסת שנחשב למרכז הכבוד של המרכז ויבנה מעל לרחבה כאשר רמפה פנימית תחבר בין חול לקודש ולאורכה מתפתח סיפור הקהילה.

הבניין בנוי משלושה חלקים. חלק עגול בקומה למעלה הוא בית הכנסת עם אור עליון שחודר אליו, גג פירמידה עם מגני דוד מסתובבים. מתחת נמצא אולם בית המורשת ומתחת לכך, יש את המקווה.

המבנה ישחזר את בתי הכנסת בסוריה שהכניסה אליהם לעלם לא היתה מחזית הרחוב אלא מסמטה צדדית. גם כאן החזית אינה פרונטלית כאשר הדרך המובילה תכוסה בקירות מסך של משרביות.

ייחודיות המבנה שהוא לא מבוסס על עמודים וקורות, מאוד לא רגולרי. המבנה מבוסס על עמודים אלכסוניים עם גביע שמנותק מהעמודים הרגילים.

התכנון האדריכלי, ראשו בשמיים כאשר כל הקומה של בית הכנסת 'מרחפת', באמצעות עמודים ומבטאת את הכמיהה הרוחנית והזהות הדתית והתרבותית של יהדות סוריה.

תקרת בית הכנסת צורתה חרוט זכוכית והיא מורכבת מרשת של מגיני דוד דרכם ישתקפו וישברו קרני האור.

לדברי הרב בנימין חמרה, בנו של הרב אברהם חמרה וממשיך דרכו כרב הראשי ליהודי סוריה : ראש הממשלה המנוח יצחק רבין הבטיח לאבי, הרב אברהם חמרה ז"ל, שכיהן לרבם הראשי של יהודי סוריה כי יוקם מרכז מורשת בחולון בקרקע שהוקצתה לו לשם כך, שינציח את מורשתם של יהודי מדינות אלה. ההבטחה נתנה בשל הוקרת רוה"מ לפועלו של הרב, שהיה מעורב באופן ישיר במהלכים להעלאת יהדות סוריה לישראל ובהברחת " כתרי דמשק" לישראל - כתבים בעטיפת עור המכילים קליגרפיה מיקרוסקופית ומעוטרים בעלי זהב, שנכתבו ברובם בספרד ובאיטליה לפני 700 או 1,000 שנים. חלק מהפרטים על המבצע להעברת הספרים נותרו סודיים עד היום. ראשי המוסד באותה תקופה מר אפרים הלוי ומר שבתאי שביט אישרו את מעורבותו של הרב במבצע אך לא מסרו פרטים נוספים.

לאחר עליית היהודים לארץ, והבאת כתרי דמשק לישראל, החל אבי לקדם את בניית מרכז המורשת, אך נתקל בקשיים מצד גורמים שונים, כמו כן הוגש התנגדות  שנידונה בבתי המשפט –  על עצם הענקת הקרקע לרב חמרה ואכן נפסק לטובת עמותת המרכז ולעומד בראשה אבי ע"ה מה שגם עיכב באופן משמעותי את הקמת המרכז.

לסיום, אני רוצה להודות לכל מי שעומד לצידי היום בקידום הפרויקט, התורמים הנכבדים חברי הקהילה מנהלי הפרויקט אחים מרגולין ובמיוחד לקבוצת ברק פיננסים ונופך דניאל שבזכותם חזונו של אבא מתגשם ובעז"ה נברך על המוגמר בקרוב.

 

סוריה יהדות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד