י"ח סיון התשפ"ד
24.06.2024
מי האשם בירידת רוכשי הדירות?

תחזית קטסטרופלית: מאות קבלנים בדרך לפשיטת רגל

יו"ר קבוצת מזרחי ונשיא לשכת הקבלנים רוני מזרחי מתייחס לשפל של שני עשורים בהיקף עסקאות הנדל"ן שפרסם משרד האוצר והטיל פצצה: "מעריך שבין 500 ל־1,000 קבלנים יפשטו השנה את הרגל" | ומי לדעתו אשם במצב

תחזית קטסטרופלית: מאות קבלנים  בדרך לפשיטת רגל
העיר חריש צילום: פלאש 90

חרף עליות המחירים החריפות במשק, פרסמה הכלכלנית הראשית באוצר שירה גרינברג נתונים שמציגים שפל של שני עשורים בהיקף עסקאות הנדל"ן ברחבי הארץ. האם מדובר בסנונית ראשונה לפני ירידת מחירי הדירות? רוני מזרחי, יו"ר קבוצת מזרחי ונשיא לשכת הקבלנים, שוחח עם ענת דוידוב ברדיו 103fm והגיב לדברים.

"אכן יש האטה רצינית מאוד, מדובר בכ־50 אחוז ירידה בכמות העסקאות. ביקוש לדירות כמובן שעדיין קיים", טען. "אנשים רוצים לקנות דירה, אך בסביבת ריבית מטורפת ודאי שלא ניתן לעשות עסקים. האזורים שהכי נפגעו הם אותם מקומות יקרים בתל אביב. המחירים לא יכולים להמשיך לעלות, השוק נכנס לטירוף, נכנסנו למצב בו הכסף יצא מהאופנה. אנחנו יודעים היום שקבלנים שילמו על מגרשים כ־50-80 מעל מחיר השמאי הממשלתי. בכל דבר שלילי יש גם משהו חיובי: ישנם 50 אחוזי עלייה בכמות המשכנתאות. קנו פחות דירות ולקחו יותר משכנתאות".

בהמשך, העריך: "משקיעים מצאו מציאות וחטפו אותן, יש פה ושם מציאות, משקיעים עם כסף יושבים כמו ציידים, גם היום ניתן לקנות קרקעות במחירים מופחתים. יש עדיין את אותם אנשים שמאמינים בשוק, והם מצאו מציאות וקנו. נראה גידול מתמשך בנושא המשכנתאות. האשם הראשון הוא נגיד בנק ישראל, הוא היה צריך להעלות את הריבית אבל לא בטירוף, ולשמור קצת נשק צמוד לחזה. אנחנו מגיעים למצב של כדור שלג של העלאות ריבית. המשק שלנו הוא מבין העשרה הטובים ביותר בעולם כולו".

בסיום דבריו, התייחס מזרחי למצבם של הקבלנים בישראל נוכח הלך הרוח בענף הדיור, והדגיש: "מעריך שבין 500 ל־1,000 קבלנים יפשטו השנה את הרגל. בסביבות 8-10 אחוז מהקבלנים הפעילים ייצאו ממעגל העבודה, ואז נראה כל הזמן מחסור בדירות. ביוני שנה הבאה נראה שוב עליית מחירים. שר השיכון היום לא מבין והמנכ"ל שלו לא מבין. אנחנו נמצאים במצב קטסטרופלי למשק כולו".

פשיטת רגל קבלנים רוכשי דירות רכישת דירות מחירי דירות

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 97 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד