י' סיון התשפ"ד
16.06.2024
"ממש מערב פרוע"

בית הספר הגיש בטיול השנתי נקניקים וגבינות לארוחת בוקר

בעקבות מקרה שבו הוגשו לתלמידים בבית ספר נקניקים בשריים לצד גבינות במהלך ארוחת בוקר במסגרת טיול שנתי, ועדת החינוך של הכנסת דנה בחוק המחייב בתי ספר לספק מזון כשר לתלמידים ולהציג תעודת כשרות | משרד החינוך: "לא התקיים שימוע למנהלים בעקבות תלונות על אוכל לא כשר בטיולים"

בית הספר הגיש בטיול השנתי נקניקים וגבינות לארוחת בוקר
הורים וילדיהם. אילוסטרציה צילום: unsplash

ועדת החינוך, התרבות והספורט קיימה דיון בנושא כשרות המזון בפעילויות בית ספריות. באחרונה פורסם מקרה של בית ספר בדרום שהגיש לתלמידיו בעת טיול שנתי נקניקים וגבינות יחד בארוחת בוקר. עפ"י סעיף הפעלת ספק ההזנה בחוזר מנכ"ל משרד החינוך, מחויבים ספקי המזון לספק מזון כשר ולהציג תעודת כשרות.

יוזם הדיון יו"ר הוועדה ח"כ יוסף טייב אמר בדיון כי "פרט לכשרות ישנו גם נושא הבריאות. הוועדה דורשת ממשרד החינוך לבדוק ולפקח על כשרות המזון במיוחד בטיולים וכן להטיל עונשים ולזמן לשימוע. הוועדה דורשת ממשרד החינוך לבדוק את כל היבטי הטיול כולל כשרות ובריאות המזון בטיולים, בדיוק כמו שבודקים אישורי אבטחה. הוועדה דורשת לקבל ממשרד החינוך את כלל הפניות שהגיעו בנוגע לנושא בריאות וכשרות המזון בטיולים."

לדברי ממונה טיולים במשרד החינוך גל כפרי: "ביציאה לכל אחד מ-200,000 הטיולים בשנה - האחריות היא של מנהל ביה"ס. כמו שהמנהל נדרש לתאם אבטחה ואוטובוס מחברות בעלי אישורים, כך גם בנושא המזון. משרד החינוך הוא לא זה שמקבל את האישורים מהספקים. ועדת הטיולים המחוזית בודקת מידי שנה כ-60 אירועים בהם התגלו ליקויים. רכז הטיולים ומנהל ביה"ס יכולים להיקרא לשימוע אצל מנהל מחוז וזה חמור מאד." "עד כה", הודה נציג משרד החינוך, "לא היה שימוע על נושא של אוכל לא כשר".

אושרת לוי, אימא לילדה בחינוך הממלכתי שהשתתפה בטיול בו הוגשו גבינות ונקניקים בארוחת הבוקר שיתפה בתחושות: "אנחנו משפחה מסורתית ומבדיקה שערכתי מסתבר שאין הקפדה על כשרות ובטיחות המזון בכל פעם שיש לינת שטח בטיול בית ספר. ממש מערב פרוע. בטיול שנתי של הבת שלי אכלו נקניקים וגבינות בארוחת הבוקר. תחת החום והלחות שהיו שם, התלמידים אפילו התבקשו להכין כריכים שיספיקו עד הערב. בעלי היה שם וראה איך מעבירים כפיות וצלחות ממזון אחד לאחר בין השולחנות. כתבתי למשרד הבריאות והצבעתי על חשש לתחלואה בהובלת המזון בצידניות לטיול מאילת לרמת הגולן, אבל הם ענו לי שזה לא עניינם".

עוד סיפרה האם: "משרד החינוך השיב לי שאכן היה ערבוב בשר וחלב, אבל הנקניקים והגבינות היו בשולחנות במרחק סביר זה מזה ושזה היה לפי הכללים של הזנת שטח. מנהלת ביה"ס אמרה שיש לה אישור מהפיקוח האזורי. לטיול בשנה אחר כך, הילדה שלי כבר לא יצאה כי לא היה לה מזון כשר בארץ ישראל. ראש המועצה אף אמר לי שעשיתי את בתי חריגה בדרישה שלי."

עופר, יועץ לסגן השר אבי מעוז דיבר בוועדה וטען: "כ-40% מהציבור החילוני שומר כשרות. לא יכול להיות שתלמיד מסורתי בחינוך ממלכתי לא יוכל לשמור על כשרות בפעילות של ביה"ס שלו."

יצוין כי נציג משרד הבריאות לא הגיע לדיון, על אף שהוזמן.

ארוחות כשרות תעודת כשרות בית ספר טיול שנתי ארוחת בוקר בשר בחלב

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 14 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד