ט"ו סיון התשפ"ד
21.06.2024
"גובלת בהתעללות"

העובדים בנתב"ג נדהמו: זה מה שמצאו בתוך התיק

משרד החקלאות מנע ניסיון הברחה לישראל של חתול בתוך תיק | החתול הובא ללא התנאים הנדרשים בחוק | הכנסת בעל חיים ללא התנאים הנדרשים הינה עבירה הגורמת נזק לבריאות הציבור וגם לבעלי החיים והברחתו בתוך תיק גובלת בהתעללות | החתול הוחזר לארץ המקור

העובדים בנתב"ג נדהמו: זה מה שמצאו בתוך התיק
חתול בתיק צילום: משרד החקלאות

הרופאים הווטרינרים במשרד החקלאות, בשיתוף פעולה עם צוות מכס נתב"ג, עיכבו חשודה ישראלית בשנות ה-40 לחייה אשר חזרה ממדינה אסייתית. הנוסעת נתפסה במהלך ביקורת שגרתית במסלול הירוק של המכס בנתב"ג. לאחר בדיקה בכליה נמצא בתיק חתול מגזע "סקוטיש בלו" בן כחודשיים בלבד, ללא אישור הטסה מראש ומסמכים נדרשים לפי החוק הכוללים רישיון ייבוא, תעודת בריאות, אישורי חיסונים ובדיקת נוגדני כלבת. הברחת בעלי חיים, לרבות חיות בית עלולה לסכן את בריאות הציבור ובריאות בעלי החיים וחיות הבר בישראל שכן בעלי חיים מוברחים עלולים לשאת מחלות שלא קיימות בישראל.

החתול שנתפס/משרד החקלאות 

כל זה מתווסף לעובדה שגיל החתול היה צעיר מדי לטיסה, והברחתו בתוך תיק גובלת בהתעללות. על פי הנחיות משרד החקלאות הגיל המינימלי המותר לייבוא כלב או חתול הוא 4 חודשים בכדי לאפשר בדיקה אמינה של חופשיות ממחלות. לנוכח זאת, וטרינרי משרד החקלאות נקראו לסייע בטיפול.

במהלך חקירה ראשונית, החשודה לא סיפקה כל הסבר מדוע לא בדקה קודם לכן את תנאי הטסת בעלי חיים למדינת ישראל. החתול הוחזר לארץ המקור, והנוסעת תוזמן לחקירה נוספת.

לפי תקנות הייבוא, כל בעל חיים המיובא ארצה חייב בהצגת רישיון ייבוא מטעם השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ותעודת בריאות מאת רופא וטרינר ממשלתי בארץ המוצא, המעידים כי בעלי החיים בריאים ועומדים בדרישות היבוא של מדינת ישראל.

התיק ובו החתול/משרד החקלאות 

ד"ר תמיר גשן, מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות אמר: "חובתנו בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות היא לוודא כי כניסת בעלי חיים למדינת ישראל נעשית לפי כל הדרישות בחוק בכדי למנוע חדירת התפשטות מחלות בעלי חיים המסכנות את בריאות הציבור ובעלי החיים בישראל. מקרה זה חריג שכן הטסת גור חתולים בגיל צעיר כל כך, הרבה מתחת לגיל הטיסה המינימלי, המותר לפי נוהלי המשרד. למותר לציין כי הטסת חתול בגיל כה צעיר מסכנת את בריאותו. על כך נוספת העובדה שהחתול היה סגור בתוך תיק תוך פגיעה מהותית ברווחתו. אני מזכיר כי ניתן למצוא מידע לגבי אופן יבוא חיות מחמד בהתאם להוראות החוק באתר משרד החקלאות, שם גם ניתן להגיש בקשה לרישיון יבוא בצורה פשוטה. 

 

הברחה מכס נתבג שדה התעופה טיסה

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד