י"ט תמוז התשפ"ד
25.07.2024
חלק מהזהות היהודית

הרב הראשי של דרום אפריקה: "הגיע הזמן לשחרר את השבת מהוויכוחים הפוליטיים"

הרב זאב גולדשטיין, רבה הראשי של דרום אפריקה ומחבר רב־המכר "שבת: יום לברוא את עצמך" - מבקר בישראל במסגרת יוזמתו להגביר את כבוד השבת בפרהסיה הישראלית

הרב הראשי של דרום אפריקה: "הגיע הזמן לשחרר את השבת מהוויכוחים הפוליטיים"
הרב גולדשטיין עם הגר"ד לאו צילום: באדיבות המצלם

היוזמה שתשנה את הגישה כלפי שבת-קודש בחברה הישראלית: בשנים האחרונות, כחלק מהקיטוב המעמיק במדינת ישראל, הפכה השבת לאחד מסלעי המחלוקת בחברה הישראלית. יוזמה חדשה שמקודמת בימים אלה חותרת להוציא את השבת מהוויכוחים הפוליטיים ולהפוך את שמירתה, הן בפרהסיה וגם בחיק המשפחה - לקונצנזוס לאומי מוסכם.

מי שעומד מאחורי היוזמה הוא הרב הראשי לדרום אפריקה הרב זאב (וורן) גולדשטיין, אבי יוזמת 'השבת העולמית' אשר הביאה רבבות המוני יהודים מסביב לעולם לשמירת שבת, וזאת באמצעות שלל מיזמים וקמפיינים שבמרכזם שבת אחת בשנה הנשמרת על ידי עשרות אלפי יהודים בעשרות מדינות. פעילות הרב גולדשטיין בנושא השבת זכתה לתמיכתם של גדולי ישראל, ובראשם מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי זצוק"ל, אשר אמר לרב הדרום־אפריקני כי בכוחה של הפעילות לקרב את הגאולה, על בסיס דברי חז"ל "אילו משמרים ישראל שבת אחת מיד הם נגאלים".

לאחרונה חנך הרב גולדשטיין את ספרו המהפכני - "שבת: יום לברוא את עצמך", שיצא לאור ברבבות עותקים באנגלית ובעברית, והפך עד מהרה לרב־מכר. הספר עוסק באופן שבו שמירת השבת בונה ומפתחת את אישיותו של האדם, על בסיס דברי הרמב"ן וה'ראשונים'. מעגלי לימוד של הספר מתקיימים במדינות רבות בעולם, כולל במדינת ישראל. הספר מעוטר בהסכמותיהם של גדולי ישראל, ובראשם הגאון רבי שמואל קמינצקי, ראש ישיבת פילדלפיה ונשיא מועצת גדולי התורה בארה"ב.

כחלק מהיוזמה לקידום ערך השבת בחברה הישראלית, אותה מקדם הרב הראשי לדרא"פ במרץ רב, נפגש הרב זאב גולדשטיין השבוע עם דמויות מפתח בחברה הישראלית, בראשם נשיא המדינה יצחק (בוז'י) הרצוג, הרב הראשי לישראל הגר"ד לאו, ושורה של שרים בכירים וחברי כנסת מכלל הסיעות. הרב הראשי הציג בפני האישים את יוזמתו להקים 'מכון לאומי לשבת', אשר יעסוק בהסברה ובמחקר אשר יקדמו את ערך השבת בפרהסיה הישראלית תוך ניתוקו של היום הקדוש מהוויכוחים הפוליטיים.

הרב הראשי לישראל ונשיא המדינה הביעו את תמיכתם הנלהבת ביוזמה והודיעו כי ירתמו את מיטב כוחם והשפעתם למען קידום היוזמה. גם חברי כנסת מקרב סיעות הבית השונות הפתיעו בתמיכתם במהלכים לאחר ששמעו את דבריו המלומדים של הרב הראשי לדרום אפריקה. במפגשיו עם האישים הפוליטיים דן הרב ברעיונות מגוונים להגברת שמירתה של השבת, ובין היתר הציג את הרעיון לקיים במדינת ישראל 'יום ראשון חופשי', על מנת להעביר את תרבות הבילוי ליום ראשון ולשמור על השבת כיום של מנוחה בחיק המשפחה.

בכנס רבנים שנערך השבוע במודיעין, בהשתתפות כ-200 רבני יישובים וקהילות, הסביר הרב גולדשטיין כיצד ניתן לקדם את יוזמת השבת בקרב קהלים מגוונים בחברה הישראלית השסועה: "קדושת השבת מהווה ערך יהודי שצריך להיות מעל הפוליטיקה. השבת היא הנכס של עם ישראל, ואסור לנו שזה יהיה חלק מהמחלוקות בחברה הישראלית. גם אם ישנן מחלוקות סביב סוגיות כמו הרפורמה המשפטית - אסור שהשבת תהיה חלק מהמחלוקות הללו".

בדבריו חלק הרב גולדשטיין מהניסיון אותו צבר בעשור שבו מתקיימת יוזמת 'השבת העולמית', וביתר שאת - מאז פורסם ספרו 'שבת: יום לברוא את עצמך' באנגלית ובעברית. "דרך הספר וה'שבת העולמית' ראיתי איך יהודים מתקשרים אל השבת באופן טבעי. העם היהודי חווה את השבת כדבר מאוד טבעי, נשמתי ורוחני, ערך שהוא חלק מהזהות היהודית", אמר הרב וביקש מהרבנים הנאספים להירתם לרעיון הפיכתו של היום הקדוש לערך מוסכם בחברה הישראלית, תוך מאמץ להגביר את שמירת השבת הן בחיק המשפחות הישראליות והן בפרהסיה הציבורית".

"אם נמשיך לחבר בין שבת לפוליטיקה, זה יהיה הרס גדול לדורות", התריע הרב הראשי לדרום אפריקה. "לעומת זאת, אם נצליח לשחרר את השבת מהפוליטיקה ולשים את זה בקונצנזוס, אנחנו רק נרוויח. בעומק, יהודים רוצים את השבת. זו המתנה הגדולה שקיבלנו מאת הקב"ה", אמר הרב והזמין קהילות נוספות להיות שותפים לרעיון ולהקים קבוצות לימוד והעמקה בנושא השבת.

הרב זאב גולדשטיין דרום אפריקה שבת קודש

art

'בחדרי' גם ברשתות החברתיות - הצטרפו!

הוספת תגובה

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות

תגובות

הוסיפו תגובה
{{ comment.number }}.
{{ comment.date_parsed }}
הגב לתגובה זו
{{ reply.date_parsed }}
טען עוד